Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos oswajany

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos oswajany

Shemsi 11:03, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
basia3 napisał(a)
oj dużo pracy za tobą i przed tobą u mnie jeszcze 5 lat temu chaszcze sięgały pod brodę. Rosły tylko jeżyny, pokrzywy i inne dziadostwo, staram się żeby jakoś to wszystko poukładać do kupy.
Pozdrawiam serdecznie

Miło, że do mnie trafiłaś, zapraszam częściej. A ja z przyjemnością zobaczę w wolnej chwili, jak sobie zmieniałaś swój świat
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 11:04, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
ag_zie napisał(a)
ale zmiana! To co było na początku ... a teraz... zapowiada się ciekawa przygoda! Trzymam kciuki i na pewno będzie pięknie!


Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownine! Kciuki się przydadzą
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 11:24, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Myślałam i myśłałam i myślałam, jak rozwiązać u mnie front domu. Jakoś ten przedogródek nie jest łatwym miejscem. W końcu doszłam do pewnych wniosków. Wzdłuż domu, gdzie mam dość wąski pasek nie ma chyba sensu walczyć o ładną trawę, przeciwko której siły połączył szalony pieseł z dość dużym cieniem. Ostatecznie wymyśliłam coś takiego:

Dwie rabaty wzdłuż ściany budynku, przedzielone ścieżką z płyt obsypanych żwirkiem, dookoła rabat również żwirek. Chciałabym, żeby rabata była piętrowa, na końcu rodki (fioletowe dwa mam, do tego myślałam o białych, może jakiś bordowy dla ocieplenia), niżej coś pośredniego - może trzmielina, albo cuś. Donice z trzmieliną na pniu, podsadzone jakąś delikatną trawką - ze wzgędów praktycznych - na pod kawałkiem jednej rabaty jest wyłaz studzienki kanalizacyjnej. Obok donic trawy, albo jakieś inne "wypełnienie" (np. runianka?).
Bliżej kompozycja z żurawek southern comfort i jakichś bordowych. Pomiędzy nimi abo jakaś biała trawka, albo coś innego dla rozjaśnienia. Wstępnie myślałam o limkowych żurawkach, ale nie wiem, czy by się dobrze komponowały.

Z przodu, na żwirze kule bukszpanowe lub po jednej kuli przy ścieżce, a dalej kilka kępek traw.

edit: kompostownika nie będzie w tym miejscu

Po lewej stronie widać rosnące już lilaki obok nich myślę o żywopłocie z derenia elegantissima, który będzie ładnie wyglądał pod brzozami i rozświetli to miejsce (ostatecznie po trzykrotnym przesadzaniu trzy brzózki wylądowały od frontu, myślę, że będą całkiem dobrze tu wyglądać).

Jest jeszcze kwestia pleców rabaty. Chętnie dałabym tam ładne tło, początkowo myślałam właśnie o dereniu, niestety tuż przy siatce biegnie rura gazowa, więc nic większego nie wchodzi w grę. Pewnie skończy się na bluszczu :/ Albo jeszcze w grę wchodzi jakaś wysoka trawa, o ile jakaś wytrzyma z niewielką ilością słońca.

Jak Wam się podoba? Jakieś uwagi, sugestie, krytyka?
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Tess 11:51, 15 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Żeby cokolwiek powiedzieć, mam za mało danych.
Poproszę o wymiary przedogódka,
okrelenie jakie to stanowisko słoneczne czy półcień, czy cień (najprościej - w jakich godzinach jest tam słońce),
czy piesek biega wzdłuż ogrodzenia,
ten cień przy ogrodzeniu jest przez cały dzień? I ile miejsca obejmuje - w metrach albo centymetrach

Dla mnie takie długie rabaty oglądane z tej perspektywy są (sorrry) - nudne.
Ale może inaczej nie da się Zobaczymy

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Shemsi 12:15, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Całość tego kawałka z przodu ma wymiary 11,9 x 6,3 m, minus ścięty róg gdzie ogrodzenie się cofa. Dla ułatwienia rysunek poglądowy, przy okazji z wymiarami powyższych rabat.


Przedogródek jest od północy, im bliżej domu i kostki, tym większy cień, na obrzeżach (przy ogrodzeniu, mniej niż do połowy całej powierzchni) słońce jest przez kilka godzin rano, chwilkę pod wieczór (jak zachodzące słońce przebije się przez okoliczne drzewa). Większą część dnia jest zacienione.

Pies niestety biega wzdłuż ogrodzenia, nie non stop, bo częściej jest z nami w domu niż sam w ogrodzie, ale jednak i tak zostawia swój ślad.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 12:53, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Tess napisał(a)
Dla mnie takie długie rabaty oglądane z tej perspektywy są (sorrry) - nudne.
Ale może inaczej nie da się Zobaczymy



Bardzo jestem ciekawa, czy coś się da

Patrzyłam na ten kawałek przez długi czas, kombinowałam na wiele sposobów, ale nic mi nie wychodziło sensownego. Zwłaszcza, że zależy mi jeszcze na przyzwoitej komunikacji - będziemy tędy często chodzić do kompostowników, które będą ukryte za rogiem budynku.

edit: wrzucam jeszcze "czyste" zdjęcie tego miejsca, może będzie łatwiej coś wymyślić
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Tess 13:07, 15 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Weroniko, to tam jest mnóstwo miejsca!

Wrzucę kilka przedogródków, w których nie chodzi mi o rośliny, a o kształty nasadzeń. Popatrz i powiedz czy któryś z nich jest w Twoim guście OK?

http://www.ogrodowisko.pl/watek/711-problemy-juz-na-wstepie-czyli-brak-konkretnego-pomyslu?page=10#post_9

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1688-przedwiosnie-ogrodu?page=77#post_2

http://www.ogrodowisko.pl/watek/700-marzenia-ewy-o-rajskim-ogrodzie?page=6#post_1

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1890-w-gaszczu-u-tess?page=470#post_7

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2563-trzeba-zaczac-wszystko-od-poczatku?page=35#post_6
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Shemsi 13:53, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Tess napisał(a)
Weroniko, to tam jest mnóstwo miejsca!


Niby jest, ale w rzeczywistości do wykorzystania na rabaty pasek 4,3 x 9,5 metra i jeszcze nie można przykleić rabaty do domu, bo zasłoni nam okna do piwnicy.

Wzdłuż płotu rabat nie mogę zrobić, bo moja ruda pierdulcowatość jak usłyszy/zobaczy swojego przyjaciela z naprzeciwka, to szaleje wzdłuż płotu, aż się kurzy.

Śliczne wszystkie przedogródki, które podesłałaś! Chyba najbardziej mi pasuje to, co u ewfci, proste linie i też bez trawy.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 14:03, 15 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Hmmm... a gdyby ścieżkę przykleić do domu, a rabaty zrobić też dwie, ale w poprzek? To by trochę skróciło perspektywę...

Spróbuję coś narysować, jak położę Karola spać.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Tess 16:34, 15 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Shemsi napisał(a)
Hmmm... a gdyby ścieżkę przykleić do domu, a rabaty zrobić też dwie, ale w poprzek? To by trochę skróciło perspektywę...

Spróbuję coś narysować, jak położę Karola spać.

Można przykleić przy domu. Ale jakby tak zostawić pasek przy domu i zrobić jakieś małe nasadzenia? Kulki w trawkach...

A rabat można zrobić wiele, jeśli się zastosuje dwa rodzaje nawierzchni (kora+żwierek, albo dwa kolory żwirku).

A do tych kompostowników nie masz dojścia z drugiej strony? Bo tę ścieżkę - gdyby nie szła przy domu trzeba by chyba jakoś połamać, bo strasznie wydłuża tę przestrzeń.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies