Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 11:17, 11 lip 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
potężne rabaty przy ulicy:
w zeszłym roku królowały miskanty i rudbekie:

w tym roku kocimiętka i liliowce z widoczną stipą:

niestety, to było ostatnie zdjęcie, zanim bateria wyzionęła ducha, a że robione w pełnym słońcu, to właściwie nie widziałam co pstrykam
wielka szkoda, bo później dopatrzyłam się, że liściaste bylinki przy samym chodniku to nie żurawki, jak pierwotnie myślałam, tylko zwykła sałata! Wyglądała świetnie

na koniec klomb, który w tym roku wyglądał tak samo jak w zeszłym, więc tylko jedno zdjęcie:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
inka74 11:43, 11 lip 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
rabatka przez cały rok piękna to jest to!
ale ten taras i widok z tarasu - super! Wiem, że tam siatka
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
makadamia 11:54, 11 lip 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A to widok, który mi sprawił największą radość w czerwcu:


Dwie książki, zamówione w USA(!) po pamiętnej, 20-stronicowej dyskusji na temat mojej rabatki, kiedy to stwierdziłam, że muszę się dokształcić w zakresie komponowania rabat.
Doszły ostatniego dnia przed wyjazdem, więc miałam zapewnioną lekturę

"The layered garden" zamówiłam w nadziei, że podpowie sposoby na zapewnienie atrakcyjności ogrodu (a rabat w szczególności) przez cały sezon. Przyznam się, że trochę się rozczarowałam, bo była to bardziej prezentacja ogrodu (bardzo atrakcyjnego, przyznaję, i w moim stylu) niż poradnik. Za mało "twardych faktów", uwag dotyczących sprawdzonych zestawień, następstwa roślin, zdjęć pokazujących te same miejsca w różnych porach roku. Trochę tego było, ale mniej niż miałam nadzieję.

Z kolei pozycji "Planting. A new perspective" tego zarzutu nie można postawić. To książka napakowana rzetelnymi informacjami (swoją drogą, Noel napisał swego czasu bardzo ciekawego posta o tym, jak zmieniło się podejście do ogrodnictwa i m.in. zwrócił uwagę na fakt, że we współczesnych wydawnictwach (książkach, postach, gazetach) brak konkretnych informacji i porad stricte ogrodniczych, za to dużo banałów lifestajlowych typu "och jakie to ogrodnictwo przyjemne i dobre dla środowiska").
Książkę należy czytać w skupieniu i najlepiej kilkakrotnie. Część dotycząca projektowania rabat bardzo interesująca, ale raczej nie dotyczy posiadaczy ogródków o takich rozmiarach jak mój, za to część dotycząca roślin jak najbardziej do wykorzystania dla wszystkich - super inspirująca. Przede wszystkim wyjaśnia, skąd wzięło się tak popularne ostatnio stwierdzenie "rabaty bylinowe są bezobsługowe". Owszem, ale te projektowane według metody Oudolfa, a nie te typowe angielskie bylinówki, które są BARDZO obsługowe.
Na końcu książki jest długa tabela z zestawieniem roślin i informacjami o pokroju, wymaganiach, "season of interest", wytrzymałością na konkurencję, skłonnością do rozsiewania się (to są cechy kluczowe u roślin w metodzie Oudolfa) itp.
Przyznam się, że kilka razy się zdziwiłam, bo np.:
adiantum, wietlice, tiarelle, epimedia Oudolf kwalifikuje jako "krótko atrakcyjne", za to np.: parzydło leśne jako "długo atrakcyjne". Bodziszków i róż nie poważa w ogóle
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:59, 11 lip 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
rabatka przez cały rok piękna to jest to!
ale ten taras i widok z tarasu - super! Wiem, że tam siatka


Siatkę omijam wzrokiem jak mogę
Moja mama miała świetny pomysł, żeby zamiast typowej barierki zrobić taką niską, nadającą się jako ławeczka. Nie zasłania widoku z leżaka

Rabatka to dla mnie mistrzostwo! Nie mam pojęcia jak zrobić, żeby posadzić taki busz i żeby wyglądał równie ładnie przez cały rok(tak, wiem, że zdjęcia przekłamują ale i tak...)
(tak swoją drogą, to zwróciłam uwagę na zdanie "Luty to miesiąc w którym mój ogród zwykle budzi się do życia." Ha!)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:00, 11 lip 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Catalinasdiary napisał(a)
Wow, niezła ta rabata. Podoba mi się.


Jest świetna
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Catalinasdiary 12:13, 11 lip 2018


Dołączył: 05 lip 2016
Posty: 1120
Wydaje mi się że można to wsadzić, ale wszystko na raz. Czyli musisz mieć plan i wszystkie rośliny.
makadamia napisał(a)


Siatkę omijam wzrokiem jak mogę
Moja mama miała świetny pomysł, żeby zamiast typowej barierki zrobić taką niską, nadającą się jako ławeczka. Nie zasłania widoku z leżaka

Rabatka to dla mnie mistrzostwo! Nie mam pojęcia jak zrobić, żeby posadzić taki busz i żeby wyglądał równie ładnie przez cały rok(tak, wiem, że zdjęcia przekłamują ale i tak...)
(tak swoją drogą, to zwróciłam uwagę na zdanie "Luty to miesiąc w którym mój ogród zwykle budzi się do życia." Ha!)
____________________
Kasia Podmiejski ogród Cataliny Mazowsze
makadamia 12:19, 11 lip 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Catalinasdiary napisał(a)
Wydaje mi się że można to wsadzić, ale wszystko na raz. Czyli musisz mieć plan i wszystkie rośliny.


W sensie - to co tam u niego rośnie? Nie wszystkie rośliny potrafię rozpoznać i nie wiem czy warunki ma podobne
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Catalinasdiary 12:43, 11 lip 2018


Dołączył: 05 lip 2016
Posty: 1120
Nie, w sensie jak chcesz tak dużo w jednym miejscu, to musisz wysadzić wszystko z rabaty, przygotować ziemię i wsadzić zestaw wszystkich roślin ułożonych wg planu.
makadamia napisał(a)


W sensie - to co tam u niego rośnie? Nie wszystkie rośliny potrafię rozpoznać i nie wiem czy warunki ma podobne
____________________
Kasia Podmiejski ogród Cataliny Mazowsze
makadamia 12:46, 11 lip 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Catalino, właśnie tak było zrobione w zeszłym roku
Tylko że plan był do d.py więc i efekt niezupełnie zgodny z oczekiwaniami
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mrokasia 12:50, 11 lip 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18004
makadamia napisał(a)
Catalino, właśnie tak było zrobione w zeszłym roku
Tylko że plan był do d.py więc i efekt niezupełnie zgodny z oczekiwaniami


he, he, he
i to jest właśnie powód ciągłego uprawiania tetrisa ogrodowego przeze mnie - plany mam do d.py
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies