Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Pszczelarnia 11:29, 25 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale Szwedzi (ci starsi też) chętnie kupują Ikeę (raczej kuchnie i sypialnie). Byłam wiele razy i widziałam.
I to nie ma nic wspólnego z portfelem zamożności.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 11:33, 25 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33494
Ewo, to do mnie ta uwaga? Niestety, wyraziłam się niejasno. Właśnie chciałam zaznaczyć, że Ikea kupowana jest nie tylko przez niezamożną młodą generację, ale też przez starsze osoby. Po prostu jest lubiana. I wcale nie jest najtańszym sklepem.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Brzozowadzie... 11:37, 25 sty 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
O, jaka ciekawa dyskusja. Przeczytałam z zapartym tchem. I jakie wnioski! Toszko, jakże wnikliwe i trafne obserwacje!
Tak od siebie dodam, że ostatnio od mojego dorastającego syna usłyszałam: A bo, Ty mama, to lubisz taki obciachowy oldschool, a ja wolę nowowczesnie. Tak, że tego, idzie nowa generacja, bo ja myślałam, że łączę nowoczesne ze starym Pozdrawiam ciepło Gospodynię! Urocze pogawędki okołokominkowe u Ciebie!
P.S. A swoje pierwsze kryształowe kieliszki kupiłam sobie pod choinkę w tym roku
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Poppy 11:41, 25 sty 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Jeszcze jedno, wezcie tez prosze pod uwage, ze brytyjskie ogrody, ktorymi sie zachwycacie to nie jest wiekszosc tutejszych ogrodow Uk to nie tylko Chelsea Flower Show, Hampton Court, i tysiace pieknych ogrodow. To takze tysiace domow z wybetonowanymi przedogrodkami, ze sztuczna trawa w ogrodzie wlasciwym itd.
To takze kostka betonowa, albo taka wylewka udajaca kostke, zeby sie chwasty nie ukorzenialy w przerwach pomiedzy. Czysto, sterylnie, bez patyny.
Mam w sasiedztwie dwa przedogrodki, obie z kostka betonowa, jeden zazwyczaj obrosniety mchem i przymiotnem, ktore wysiewa sie takze na podjezdzie obok, miedzy kostka betonowa sasiadow, ktorzy tepia je, na rowni z mchem. I tak, rozsiewajace sie przymiotno koscia sasiedzkiej niezgody
A ja zazdroszcze, bo u mnie nie chce rosnac, sialam juz wielokrotnie

Co do tej patyny, to wynika to z roznych wzgledow, takze z praktycznosci. Przy tutejszej pogodzie byloby szalenstwem tepic mech i wysiewajace sie dzwonki i przymiotno To taka wiedza przekazywana przez pokolenia Ale jak widac, niektorzy probuja

Plus Brytyjczycy maja tez wiekszy dystans do siebie, mniej sie przejmuja pewnymi sprawami,zwlaszcza tym, co inni sobie o nich pomysla, jesli nie sa akurat w typie Hiacynty Bukiet, lubuja sie w roznych tzw odczapizmach, jak to nazywam. To pieknie tez widac po stylu ubran. Ja Polki najczesciej rozpoznaje po tym, ze sa 'grzecznie' ubrane, dostosowane do pogody i okolicznosci. Poprawnie w kazdym calu, na szaro, buro, neutralnie, klasycznie. Makijaz, nawet jesli to wyjscie rano po bulki. Brytyjka nie zapyta, czy odcien bluzki pasuje do odcienia butow. Tak samo jak ogrodowo nie bedzie sie zastanawiac, czy ten odcien rozu pasuje do tego fioletu, po prostu posadzi. Moj wloski maz twierdzi, ze to sie przeklada na domy i ogrody, ze jestesmy tacy poukladani, a Brytyjczycy sa b balaganiarscy i na luzie, i nie jest to zadna krytyka.
Zeby nie bylo, statystyczny Wloch sie lubuje w nowoczesnosci. Stare domy wymagaja duzych nakladow finansowych. Pokolenie rodzicow meza (80+) dziwi sie np cenom nieruchomosci w centrum Rzymu, bo oni sie wyprowadzali do nowych domow na obrzezach, i one byly kiedys drozsze i lepsze. Ja sie zachwycam starymi plytkami terazzo (to troche jak polskie lastriko, tyle ze w formie plytek a nie wylewane) oni wola nudny gres. Spatynowanymi marmurowymi kaflami u tesciow tez jestem zachwycona, mlodsze pokolenie woli ten gres. I tak to A na nowoczesnym osiedlu, gdzie mieszkaja kuzynki meza w Turynie, przedogrodki maja sztuczna trawe i sztachety metalowego plotka sa owiniete sztucznym bluszczem


____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
makadamia 11:43, 25 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ciekawie jest porównać doświadczenia z różnych krajów i środowisk.
Dziękuję za wszystkie głosy
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:51, 25 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Poppy napisał(a)
J lubuja sie w roznych tzw odczapizmach, jak to nazywam. To pieknie tez widac po stylu ubran. Ja Polki najczesciej rozpoznaje po tym, ze sa 'grzecznie' ubrane, dostosowane do pogody i okolicznosci. Poprawnie w kazdym calu, na szaro, buro, neutralnie, klasycznie. Makijaz, nawet jesli to wyjscie rano po bulki. Brytyjka nie zapyta, czy odcien bluzki pasuje do odcienia butow.


Ciekawe przypomnienie, bo my tu ciągle kojarzymy Anglików z popołudniową herbatką, rodziną królewską i tweedem, a tymczasem Anglia, a przynajmniej Londyn, to przecież też Vivienne Westwood, kontrkultura lat 80-tych i punk

A tendencja do ułatwiania sobie życia kosztem estetyki najwyraźniej dotyczy całego świata i nawet takie piękne tradycje i otoczenie, jakie mają Anglicy, przed tym nie uchroni.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwia_slomc... 12:06, 25 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
makadamia napisał(a)
Tylko potem zostaje pytanie: co zrobić z lisem?

Basiu, to nie ja - to forumki takie rozmowne tu zaglądają


Jak braknie mu kur to sobie sam pójdzie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Brzozowadzie... 12:06, 25 sty 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
A ja zachwycałam się ogrodami w północnych Włoszech. Niewiele roślin, wszystkie piękne i bujne, do tego kamień, duże donice. No cudo.Sama klasa i styl
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Poppy 12:17, 25 sty 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
makadamia napisał(a)


Ciekawe przypomnienie, bo my tu ciągle kojarzymy Anglików z popołudniową herbatką, rodziną królewską i tweedem, a tymczasem Anglia, a przynajmniej Londyn, to przecież też Vivienne Westwood, kontrkultura lat 80-tych i punk

A tendencja do ułatwiania sobie życia kosztem estetyki najwyraźniej dotyczy całego świata i nawet takie piękne tradycje i otoczenie, jakie mają Anglicy, przed tym nie uchroni.


Wiadomo, zawsze wybieramy to, co nam sie najbardziej podoba i nam w duszy gra, na reszte przymykamy oko.
Z tej kontrkultury tutaj tez niewiele juz zostaje, a szkoda.
Carnaby Street stracilo calkowicie swoj dawny urok awangardy, jest pieknie ugladzone i na bogato Notting Hill to tez juz nie to, Camden tez ugladzone, chociaz prawde mowiac mnie Camnden nie zachwycalo nigdy. Wszystko sie zmienia, gusty tez

Tak jeszcze przy okazji wam powiem, ze Brytyjczycy zachwycali sie wielokrotnie zielenia wokol polskich blokowisk Przynajmniej ta w centrum Wroclawia. Ze tak zielono, ze tyle drzew, i ze pieknie, i nie do pomyslenia w uk. Chociaz musialam tlumaczyc, ze bloki to nie sa mieszkania komunalne W ogole mozemy byc dumni z zieleni miejskiej

A co do tradycji i otoczenia, to nie zapominajcie, ze Wielka Brytania jest krajem mocno klasowym, i te ogrody, ktorymi sie zachwycamy i zwiedzamy naleza do tutejszej arystrokracji(lub zostaly przez nia zalozone) lub wyzszej sredniej, w kazdym badz razie zasobnych. Za nimi stoja duze pieniadze i wiedza wypracowana przez pokolenia.

Tutaj wiele ogrodow, takze tych publicznych, zostalo mocno zaniedbanych przez ostatnie 20-30 lat, i wiele z nich, zwlaszcza w parkach jest teraz odradzanych glownie przez wolontariuszy od totalnego zera praktycznie. Tradycja ogrodnicza przezywa swoj renesans, co cieszy
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
sylwia_slomc... 12:19, 25 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
Ja się we Włoszech dowiedziałam, że magnolie potrafią rosnąć wielkości dużego domu, porównująć jak nasze najstarsze dęby. A nie tylko takie jak u nas
Widzę, że dyskusja trwa
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies