Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

eVka 13:15, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Zana napisał(a)


Nooo tak, racja. O raju, ale Ewie namieszałam.

Ewuś, bardzo wielkie przepraszam ślę.

Spokojnie, nic się nie stało. I tak bym z cisów jednak zrezygnowała, aM mnie namówił, że skoro sąsiedzi mają grabowy żywopłot, to te biedne malutkie cisy wcisniete za drzewkami, trawami i linkami bez sensu
____________________
eVka 13:20, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazan napisał(a)
Effka

Rodek ma chyba za wysoki odczyn stąd plamistość. Ponadto coś próbuje go podjadać - chyba jakoś drobiazg szkodliwy. Jeżeli się mylę to może być oznaką blokowania pobierania mikroelementów.



Pozdrawiam

Mazan, dziękuję że wpadłeś do mnie. Muszę w końcu kupić porządny pHmetr. Płynem Haliga jakoś nie umiem. Kupiłam ostatnio przy okazji w ogrodniczym preparat zakwaszajacy siarczan amonu granulowany do rozpuszczenia w wodzie. Myślisz, że będzie ok?
Wydawało mi się, że dobrze rodka przesadzilam, w szeroką i głęboką dziurę, wymieszana ziemią z torem kwaśnym, korą przekompostowaną i kompostem.
A co może go podgryzać?
____________________
eVka 13:21, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Wiolka5_7 napisał(a)

To świetna rabata się szykuje

Oby już tupię nogami.
____________________
Kasia_CS 13:23, 19 maj 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Patrzyłam na Twoje projekty rabat i mam zagwozdkę - z buksami mi się podoba ze względu na zimozieloność - za nimi ta trawka to jakaś wiotka by musiała być, żeby jej kłosy nie drażniły buksów (pewnie wiesz, że buksy nie lubią stałego dotyku innej rośliny, łysieją - nie jestem do końca pewna - bo może wszystkie trawy się nadadzą - może Toszka podpowie, czy trawy z założenia są "nieszkodliwe" ?

Ale ja np mam jedną rabatę, gdzie zrobiłam właśnie lawendowy szpaler - dopiero teraz (choć po baaardzo mocnym wiosennym cięciu) pojawiły się kłoski kwiatowe, więc niedługo powinna kwitnąć. Pewnie przy slabszym cięciu szybciej się zbiera - u niektórych widziałam, że już kwitnie

A co Ci bardziej w duszy gra?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
eVka 13:35, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Toszka napisał(a)
Jesli byś konsekwentnie przeszła na ściółkowanie ekologiczne rodków, bez absolutnie żadnej chemii to w 2-3 lata uzyskasz doskonałe efekty, zdrowotność i kondycję.
Podstawą to mulczowanie liśćmi (zwłaszcza dębowymi), obornik koński, igły sosnowe + raz na 5-6 lat dodawanie hemoglobiny (żelazo) i siarki do gleby, ew.fusy z kawy (odstraszają opuchlaki).


Obornik koński mam i od razu wyściółkuję wszystkie rodki. Igły sosnowe na razie w niewielkich ilościach bo tylko dwie większe sosny są. Fusami z kawy wlasnie podsypałam kilka rodków. Mam nowy ekspres i sporo kawy pijemy
Zakwasić dodatkowp tym siarczanem amonu czy lepiej nie?
____________________
eVka 13:39, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Chyba jutro pojadę do lasu sosnowego po igły. Zestresowałam się tymi rodkami, .
____________________
eVka 13:40, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
mrokasia napisał(a)


Hi hi hi, ta rabata chyba właśnie dostała ksywkę

Padam!!!! GROBOWA, no i już , przynajmniej charakterystyczna nazwa a nie jak u wszystkich na O. grabowa hihi
____________________
eVka 13:44, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Kasia_CS napisał(a)
Patrzyłam na Twoje projekty rabat i mam zagwozdkę - z buksami mi się podoba ze względu na zimozieloność - za nimi ta trawka to jakaś wiotka by musiała być, żeby jej kłosy nie drażniły buksów (pewnie wiesz, że buksy nie lubią stałego dotyku innej rośliny, łysieją - nie jestem do końca pewna - bo może wszystkie trawy się nadadzą - może Toszka podpowie, czy trawy z założenia są "nieszkodliwe" ?

Ale ja np mam jedną rabatę, gdzie zrobiłam właśnie lawendowy szpaler - dopiero teraz (choć po baaardzo mocnym wiosennym cięciu) pojawiły się kłoski kwiatowe, więc niedługo powinna kwitnąć. Pewnie przy slabszym cięciu szybciej się zbiera - u niektórych widziałam, że już kwitnie

A co Ci bardziej w duszy gra?

Kasiu, no właśnie co mi gra, kocham buksowe opaski, są przepięknie takie dostojnie i eleganckie, znów lawenda taka sielska beztroska. Podoba mi się i to i to. A może jakoś połączyć, z przodu niskie buksy, cięte płasko A za nimi lawenda? Potem gdzieniegdzie róże wyższe, trawy i kule na pniu...
Jak myślisz?
____________________
Toszka 15:54, 19 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ewo, wszystko zalezy od tego co chcesz mieć w przyszłości. Jeśli ciagle "wozić " się z ph i niedomaganiami rh to siarczan. Ale jeśli chcesz dobrze posadzić i w praktyce mieć na lata spokój to radzę poczytać całą stronę

Lepiej jest dać siarkę. A na teraz (dla kwaśnego ph.kupić ze dwa worki podłoża dla borówek.

Więcej o potrzebach kwasolubów i przygotowaniu podłoża poczytasz tu i pod podanymi linkami.

Sadziłaś w torfie i to właśnie efekty sadzenia roslin w ogrodzie w torfie. Piszę teraz z doskoku, bo praca w ogrodzie wre) Krótko powiem tylko, że torf powinien być tak samo zwalczany na forum jak szmata. Będziesz chciała dowiedzieć się więcej "dlaczego torf" jest zgubny, to możemy potem pogadać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
eVka 18:20, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Toszka napisał(a)
Ewo, wszystko zalezy od tego co chcesz mieć w przyszłości. Jeśli ciagle "wozić " się z ph i niedomaganiami rh to siarczan. Ale jeśli chcesz dobrze posadzić i w praktyce mieć na lata spokój to radzę poczytać całą stronę

Lepiej jest dać siarkę. A na teraz (dla kwaśnego ph.kupić ze dwa worki podłoża dla borówek.

Więcej o potrzebach kwasolubów i przygotowaniu podłoża poczytasz tu i pod podanymi linkami.

Sadziłaś w torfie i to właśnie efekty sadzenia roslin w ogrodzie w torfie. Piszę teraz z doskoku, bo praca w ogrodzie wre) Krótko powiem tylko, że torf powinien być tak samo zwalczany na forum jak szmata. Będziesz chciała dowiedzieć się więcej "dlaczego torf" jest zgubny, to możemy potem pogadać

Wiem, że torf jest niedobry dla roślin, dlatego daję to tylko trochę dla zakwaszenia. Dodaje korę, kompost i ziemię. Wiem, że igliwie i liście dębowe ale są to rzeczy ciężkie do zdobycia, chyba, że wywiezie się je z lasu A nikt nas nie złapie... czytam, czytam ale w praktyce ...ciężko.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies