Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

mrokasia 11:15, 16 lut 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
inka74 napisał(a)
Ławki przy ognisku jakoś średnio mi pasują, a te to już zupełnie mi do twojego wystroju domu i ogrodu nie pasują, sorry...
Ja bym najpierw wybrała altanę i do niej dobrała pozostałe elementy na tej części ogrodu. A miejsce na ognisko powinno być całościowo spójne. W sensie placyk, palenisko i siedziska. Bo jak wybierzesz klasyczne rozwiązanie typu cegła to i siedzenia powinny do niej pasować. Jak bardziej nowoczesne to wtedy inne zupełnie siedziska. Kasia, na miejce na ognisko trzeba min. ze 4x4 metry zostawić miejsca. Mam koło 2,8 m do tego małe palenisko i ławka jest stawiana poza kołem na trawie bo na żwirku jak jest to jest za ciepło lub dymi. Czyli u mnie przy wąskiej ławce całość zajmuje 3,6 m a za plecami też musi być luz. Masz tam tyle?

Kiedyś zbierałam piny z miejscem na ognisko - może coś ci się z tego spodoba, przyda jako inspiracja.


Iwonka, dziękuję za wszystkie uwagi i piny .
Później zmierzę ile mam tam miejsca ale na oko to całkiem sporo i może nawet te 4x4m będą . Miejsce na ognisko będzie takie jak u naszej April - po prostu niewielkie palenisko w trawie ograniczone albo krawężnikami albo po prostu kostką betonową. Będzie używane okazjonalnie - do szybkiego spalenia suchelców z ogrodu albo do posiedzenia przy żywym ogniu. Na wielkie ogniska chodzimy do znajomych . Niewykluczone, że ognisko nie przetrwa próby czasu i zostanie kiedyś zlikwidowane . Ławka jest dla mnie elementem dekoracyjnym (wg mnie aż się prosi w tym miejscu) ale też praktycznym, mnie się idea ławki nie gryzie z ogniskiem .
A co do stylistyki - altana najprawdopodobniej będzie metalowa, prosta ale z zasłonami z materiału więc ani nowoczesna ani tradycyjna. Pod altaną chcę taki sam komplet mebli jaki mam na tarasie. Te ławki z kutymi elementami po namyśle też odrzucam (ale u Ciebie mi się ta ławka mega podoba!). Ta druga wydaje mi się na tyle neutralna, że powinna być ok.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 11:21, 16 lut 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
anna_t napisał(a)
Kasia ta druga jest super, gdzie ją znalazłaś?


priv
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasya 11:54, 16 lut 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41840
Są dobre preparaty zabezpieczające do drewn, takie do łódek, w LM kupowałam
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
inka74 12:31, 16 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Ja dopiero za 3 podejściem ławkę kupiłam w miarę ok. Moja cudem nie jest. Lubię ją choć inna mi chodziła po głowie. Ale ta co mi się podobała to 6 tys. kosztowała więc sama rozumiesz. Metalową wzięłam bo marketowe drewniane okazały się po prostu mało trwałe. A wymiana desek kosztowała tyle co nowa ławka.
A ty chcesz jedną czy więcej ławek? Ta druga jest ładna ale bardziej mi pasuje do prostych geometrycznych rabat takich jak właśnie u Ani Różanej. U Danusi była fajna ławka drewniana z teaku. Wygodna. Model w kształcie banana. Są większe rozmiary. Są jej tańsze wersje tylko mniej drewna mają. W sensie są mniej solidne od oryginału.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mrokasia 14:45, 16 lut 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
inka74 napisał(a)

Kasia, na miejce na ognisko trzeba min. ze 4x4 metry zostawić miejsca. Mam koło 2,8 m do tego małe palenisko i ławka jest stawiana poza kołem na trawie bo na żwirku jak jest to jest za ciepło lub dymi. Czyli u mnie przy wąskiej ławce całość zajmuje 3,6 m a za plecami też musi być luz. Masz tam tyle?




Zmierzyłam pi razy oko, od brzegu rabaty z brzozami do brzegu rabaty środkowej-przybasenowej jest ponad 5m .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 14:53, 16 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
To masz akurat miejsca na wygodny placyk otoczony roślinnością, ognisko ci brzozy a przyszłości nie podpali
Hania właśnie w ostatnich zdjęciach pokazała ławeczkę zatopioną w hortensjach, ech...
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Monia81 16:20, 16 lut 2020


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8006
Kasiu też jestem za 2 Ale Iwonka superową ławkę banan pokazałaś, też jestem na etapie ogniska i ta jest w sam raz, kosztuje też nieźle, więc zapisuję sobie ją na razie, bo ze 2 sztuki byłyby potrzebne buziaki dziewczyny
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Zana 19:07, 16 lut 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Ławka numer 2. Ale ta "bananowa" byłaby superowa
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
April 19:19, 16 lut 2020


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10148
Kasiu, podpytaj Kwartecika o ławkę bo pod brzozami ma przecież taką jak ta pierwsza albo bardzo podobną. Uważasz że tam nie pasuje? Zlewa się z roślinnością i nie ma znaczenia że dom i taras ma bardziej nowoczesny a blisko kominek z cegły. A ławki mają być u ciebie bardzo daleko od domu, więc chyba to bez znaczenia jak jest w domu. Nie zawsze ścisłe trzymanie się jednego stylu jest jedynym wyjściem. Umiejętne mieszanie różnych stylów też jest fajne.
Jedyne co mi się wydaje niepraktyczne w tych ławkach to fakt że przy ognisku powinno być coś lżejszego, co łatwo przestawić w miarę rozgrzewania się żaru.
Wg mnie te ławki są ok ale gdzieś w bylinowej rabacie a nie przy ognisku. Ale oczywiście ile osób, tyle opinii.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Gruszka_na_w... 19:49, 16 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Nie podejrzewam, żebyś często paliła tam ognisko. Ten róg to fajne miejsce do spojrzenia na ogród z innej perspektywy. Kiedy roślinki podrosną, sama ławka będzie kompletnie niewidoczna. Szukaj takiej, na której wygodnie Ci będzie przycupnąć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies