Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

Annak 20:40, 20 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Elu, cieszę się, że wpadłaś, będę wdzięczna jak się pojawisz i coś podpowiesz, skorygujesz, skrytykujesz. Ja jestem otwarta i wdzięczna za wszelką pomoc. Sama nic bym nie wymyśliła, a do wiosny jeszcze trochę czasu
Pozdrawiam i będę czekać
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 21:48, 20 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Wkleję to, co zrobiłam, ale to totalna porażka, muszę dodać opis, żeby się w tym połapać...

No to tak:
na planie "D" to drzewko - śliwowiśnia Nigra na wysokim pniu i dalej,
patrząc od strony sąsiada:
1. przy samej siatce co 1,5 m. trzcinnik Karl Forester
2. następny rządek róża Chopin, też co 1,5m (wygląda na to, że 1 krzak będę musiała dokupić)
3. kolejny rządek to róże artemis, co 1,5 m.-wyliczyłam, że potrzeba 5 szt.
4. ostatni rządek, najniżej - szałwia
Każdy rządek jest sadzony naprzemiennie. Nie wiem tylko jak będę sadzić to, co między różami. Wybrałam jeżówki, ostróżki, naparstnice, lilie, a cebule do uzupełnienia.

Druga strona-od drogi:
do końca tuje, przed tujami hortensje limelight. Jeśli co metr to 4 szt, a jeśli co 1,5 m. to 3. Między hortkami jeżówki, rozchodnik, kosmosy. Przed hortkami czegoś mi jeszcze brakuje, bo jako obwódka to przywrotnik lub żurawki.

dłuższy bok litery L dochodzi do tuj. Jak poszerzę rabatkę do 1,5 m., to mogłabym pod tujami posadzić chociaż jeden rządek hostów. Potrzebowałabym takie i na słonce i na cień. Wiem, że takie są, ale nie znam nazw. Czy między hosty można dać tawułki? One podobno są do cienia? Np. dwie hosty, jedna tawułka lub 3+1. Co o tym sądzicie?.
Mam nadzieję, że to ostatnia przymiarka do tych rabatek, bo inne czekają więc liczę bardzo na uwagi, podpowiedzi, szczególnie czekam na poprawki i zatwierdzenie przez Ewę
teraz zdjęcie dalszej części litery L (z tujami). W jakiej odległości od pnia tui można posadzić hosty?
no to na razie tyle
dajcie znać, please...

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 22:08, 20 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Teraz wybór roślin na rabatki przy tarasie: wymyśliłam, że skoro powinno być spójnie z innymi to na środku po obu stronach posadzę hortensję bobo (mniejszą), po bokach może liatrę kłosową, trytomę, jeżówki, a najbliżej ścieżki goździki. Trochę mało mi tych roślin po bokach hortki, ale chyba więcej nie znam. Może jakaś trawa rosnąca tak do 50-60 cm? Może jeszcze coś, o czym istnieniu nie mam pojęcia, a pięknie by wyglądało? Wspomóżcie, proszę.
Oczywiście powtykam też cebule wszędzie, gdzie zostanie trochę miejsca.
Ewuniu, przejrzałam Twoje propozycje i wyczytałam, że: dzwonek Lodon Anna rośnie na wys. ok. 90 cm, to chyba będzie za wysoki, wieczornik damski to roślina dwuletnia i kwitnie dopiero w drugim roku od posadzenia, a odętka to mocno się rozrasta. Czy to prawda?
pozdr i tradycyjnie proszę o uwagi i podpowiedzi.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Anda 22:27, 20 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
Aniu, super plan i opis, wg mnie bardzo czytelny

To co będziesz sadzić miedzy różami to najlepiej nie w rządkach, tylko trochę bardziej nieregularnie. Ostróżki wymagają dużo miejsca, jak się rozrosną. Pod warunkiem, że nie zjedzą ich ślimaki

Między hortkami nie możesz sadzić rozchodników. One nie zniosą takiej ilości wilgoci i będą Ci się rozkładać na boki. Zamiast możesz posadzić Agastache - kłosowiec. Ładnie wyglądają też przetacznikowiec albo wierzbówka Znowu coś nowego

Rozchodniki najlepiej wyglądają na pełnym słońcu, w miejscach suchych, niezbyt żyznych i przepuszczalnych. Tak samo lawenda.

Hosty znoszące słońce to np. Fragrant Bouquet (ma pachnące kwiaty), Francee, Golden Tiara, Justine. Najlepiej wejdź na wątek Ani Anabuko i jej zapytaj

Tawułki lubią półcień. Możesz je tam z powodzeniem sadzić. Do cienia, do tych host, możesz posadzić też świecznice. Pięknie pachną i lubią półcień. Albo jesienne zawilce. Też piekne, ale nie pachnące
Najlepiej sadzić nieregularnie, np. 3+1, potem 2+1,5+1, 2+1 itd. Zobaczysz przy sadzeniu, jak poustawiasz doniczki I jeśli się da, w takim nierównym rządku, jakoś naprzemiennie albo prawie naprzemiennie

Odstęp od tui do innych roślin to minimum 50 cm. Tuje mają bardzo płytkie i gęste korzenie. Zobaczysz sama jak będziesz tam kopać rabatę, przygotowywać glebę. Tak więc zrób jak największy odstęp, ile sie da Moi sąsiedzi maja tuje tuż przy moim płocie, a moja hosta rośnie w odległości ok. 70 cm od nich. Zaraz przy sasiadowych tujach, czyli przy płocie, mam posadzone cyklameny jesienne. Czują się tak dobrze, że sie rozsiewają

Aniu, najważniejsze, żebyś wybrała rośliny, które Tobie sie podobają

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mary 22:37, 20 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
Annak napisał(a)
Witaj Kasiu, ja znowu nocną porą, ale ostatnio tylko o tej porze mam czas
Na pewno podjadę do tej szkółki, tylko jakbyś mi jeszcze podpowiedziała kiedy najlepiej tam pojechać? Nie chodzi mi, oczywiście, o porę dnia a raczej od kiedy tam już jest duży wybór roślin, żeby nie jechać na próżno. Ja pierwszy raz będę tej wiosny robić takie zakupy to i pojęcia nie mam o takich sprawach. A jak już zrobię sobie listę, to i zrobię sobie debet jak tam trafię. Tak coś czuję Właściwie dopiero teraz poczułam, że muszę jak najszybciej poplanować sobie rabaty i zrobić listę, bo niedługo wiosna Nie mogę sobie wyobrazić, że wreszcie coś posadzę...
Mam chyba syndrom "niespokojnych nóg" Już bym chciała coś działać, a poza tym wszystko, co zobaczę chciałabym mieć ... Dlatego bez przemyślanej listy nie mogę do takich sklepów jeździć, bo popełnię te wszystkie błędy, o których tak dużo czytałam na O.
O hortensje dopytuję tak uparcie, bo chcę między nimi posadzić m.in. kolorowe jeżówki i mam obawy, czy nie będzie zbyt kolorowo jeszcze dodatkowo z różową hortensją... Ale to może przesada wynikająca z braku wiedzy?
Póki co, muszę coś wybrac na tę wąskarabatkę przy tarasie, bo następne czekają.
Zaglądaj Kasiu, bardzo proszę, te Wasze podpowiedzi i uwagi są jak miód na moje skołatane serce
dobrej nocy

Debet z Zielonych Progach masz jak w banku.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 22:40, 20 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
Annak napisał(a)
Teraz wybór roślin na rabatki przy tarasie: wymyśliłam, że skoro powinno być spójnie z innymi to na środku po obu stronach posadzę hortensję bobo (mniejszą), po bokach może liatrę kłosową, trytomę, jeżówki, a najbliżej ścieżki goździki. Trochę mało mi tych roślin po bokach hortki, ale chyba więcej nie znam. Może jakaś trawa rosnąca tak do 50-60 cm? Może jeszcze coś, o czym istnieniu nie mam pojęcia, a pięknie by wyglądało? Wspomóżcie, proszę.
Oczywiście powtykam też cebule wszędzie, gdzie zostanie trochę miejsca.
Ewuniu, przejrzałam Twoje propozycje i wyczytałam, że: dzwonek Lodon Anna rośnie na wys. ok. 90 cm, to chyba będzie za wysoki, wieczornik damski to roślina dwuletnia i kwitnie dopiero w drugim roku od posadzenia, a odętka to mocno się rozrasta. Czy to prawda?
pozdr i tradycyjnie proszę o uwagi i podpowiedzi.

Wydaje mi się, że tych roślin za dużo na taką małą rabatę.
Może lawenda?
Albo szałwia z seslerią
https://pl.pinterest.com/pin/128141551876322618/
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Anda 22:50, 20 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
Co do rabaty przy tarasie - Bobo będzie miała ok. 1m wysokości. Dzwonek Loddon Anne też ok. 90cm. Liatra tez coś koło tego, zależy, która odmiana, bo są też niższe

Wieczornik damski możesz równocześnie posadzić gotowe, kupne sadzonki, które zakwitną od razu + wysiać roślinki, które zakwitną w przyszłym roku.

Trytoma jest roślina egzotyczną. Ma specjalne wymagania co do gleby, żyzna, przepuszczalna i niezbyt sucha. Nie jestem pewna, czy Ci przezimuje, bo zimą ziemia może być zbyt mokra dla niej. Wg mnie nie pasuje, ale to moj gust, a nie Twój

Odętka mocno się rozrasta. Trzeba ją łopatą ograniczać, tzn. wykopywać Ale ładna jest

Jeśli chodzi o trawy to jak podoba Ci się Pennisetum Little Bunny?

Mogłabyś posadzić jakiegoś bodziszka, np. Geranium Hybride Sue Crug. Kwitnie długo i rośnie w kępie
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mary 19:40, 21 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
Aniu.
W jakich miesiącach korzystasz z działki?
Pytam, bo Ewa zaproponowała świecznice. To piękne rośliny. Ale one u mnie to kwitną dopiero we wrześniu. Czy Ty we wrześniu jeździsz na działkę?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
anabuko1 20:49, 21 sty 2018


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23563

Szałwie ,,, fajny wybór
I Bobo !!
Mam ja niedaleko tarasu.
I polecam!!roślina pięknie rośnie, pięknie kwitnie .
I fakt nie za wysoka, bujna w krzaczku.
Jedna z moich ulubionych
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Annak 22:04, 21 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Ewuniu, Marysiu, Aniu,
tak zbiorowo odpowiem, dziękując za odwiedziny, bo ja nawet w niedzielę nie mam czasu dla siebie, dopiero teraz. Może wpisałam sobie za dużo tych roślin, ale to wynika z braku mojej wyobraźni, jak będzie, gdy się rozrosną. Ewa podała mi rośliny do wyboru, za co jestem jej bardzo wdzięczna, bo o niektórych nawet nie słyszałam . Na pewno po obu stronach na środku posadzę hortki bobo (dzięki Aniu za info), mam spisane jeszcze: orlika barlow blue, ślazówkę barnsley baby, dzwonek loddon Anna i rozchodnik class act lub mr. Goodbud. Będę sadzić naprzemiennie i jeśli się to wszystko zmieści to może jeszcze upchnę z przodu jakieś pachnące goździki w kępkach i koniecznie cebule na wiosnę gdzieś z tyłu... Nie wiem tylko jaką roślinę posadzić przy wejściu na taras, żeby nie wystawała i nie była potrącana przy chodzeniu.
Myślicie, że za dużo? Zrezygnowałam z traw, bo zabierają za dużo przestrzeni, a ja lubię rośliny kwitnące.
Wypowiedzcie się, proszę, to spiszę listę zakupów i pójdę dalej...

Właśnie: mam kolejne pytanie - potrzebuję obsadzić jeden bok tarasu czymś pnącym, szybko rosnącym i ładnym W tym sezonie, ponieważ nie znam się na roślinach i nie miałam kogo zapytać to posadziłam fasolę ozdobną, pnącą. Spełniła swoje zadanie, ale to jednoroczna i specjalnie ozdobna nie była. Taras ma szerokość 3 m, a wysokość od ziemi ok. 3,5 m.
Podpowiedzcie coś, proszę
poniżej zdjęcia:
to ten bok, z widokiem na dom sąsiadów
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies