Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

mrokasia 07:24, 22 sty 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18027
Aniu, idziesz jak burza z tym planowaniem . Obawiam się tylko, że większość zaplanowanych roślin (tzn.konkretnych odmian) będziesz musiała kupować przez internet albo wybrać się do Zielonych Progów bo stacjonarnie to ja takich odmian nigdzie u nas nie widziałam... sama rozchodnika Class Act kupowałam przez internet.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 08:24, 22 sty 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18027
A co do obsadzenia pergoli tarasowej - może jakieś powojniki? Wiciokrzewy są fajne i ślicznie pachną ale lubią łapać mączniaka niestety. Z kolei milin będzie chyba za wielki... A może pokusisz się o winogrona???
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Toszka 11:47, 22 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pozwolę sobie tylko na małą uwagę - wszelkie pnącza szybko rosnące są inwazyjne i trudne do opanowania. Czym starsze pnącze tym szybciej i mocniej rośnie. Jeśli ma być to pnącze tylko na kratkę, tak by za moment nie opanowało całego dachu i przestrzeni naokoło to proponuję wybrać różę lub/i powojniki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mrokasia 12:13, 22 sty 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18027
Toszka napisał(a)
Pozwolę sobie tylko na małą uwagę - wszelkie pnącza szybko rosnące są inwazyjne i trudne do opanowania.


He, he, he, wiem coś o tym - winobluszcz to potwór jest, chociaż ślicznie się przebarwia. Nie pilnowany potrafi zarosnąć wszystko wokół... Pozbyłam się dziada w zeszłym roku, bo nie nadążałam z cięciem.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Annak 12:55, 22 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Dobreeee A ja tak sobie siedzę w domku z laptopem na kolanach i wirtualnie robię spis i nawet przez myśl mi nie przeszło, że czegoś nie kupię w stacjonarnych sklepach w W-wie lub okolicy Chyba jednak zawitam w te zielone progi, bo na początek to chciałabym te roślinki zobaczyć. Tak myślę, że jednak wolę na żywo, bo to, co mi się podoba w necie niekoniecznie może podobać się na żywo, szczególnie, że doświadczenie zerowe!!! Ale adres na rozchodniki to możesz mi podrzucić na priv, jeśli gdzieś masz...
Co do tej pergoli to winogrona mam z drugiej strony a tu chciałabym coś innego, ale właśnie jest problem. Powojniki, jak czytałam to rosną tak do 2,5 m., z kolei np. hortensja pnąca, milin wydają się (wg opisów) zbyt mocno rosnące... Nie wiem, co robić, może jeszcze ktoś na coś wpadnie i podpowie.
pozdr



mrokasia napisał(a)
Aniu, idziesz jak burza z tym planowaniem . Obawiam się tylko, że większość zaplanowanych roślin (tzn.konkretnych odmian) będziesz musiała kupować przez internet albo wybrać się do Zielonych Progów bo stacjonarnie to ja takich odmian nigdzie u nas nie widziałam... sama rozchodnika Class Act kupowałam przez internet.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 13:15, 22 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Toszka napisał(a)
Pozwolę sobie tylko na małą uwagę - wszelkie pnącza szybko rosnące są inwazyjne i trudne do opanowania. Czym starsze pnącze tym szybciej i mocniej rośnie. Jeśli ma być to pnącze tylko na kratkę, tak by za moment nie opanowało całego dachu i przestrzeni naokoło to proponuję wybrać różę lub/i powojniki.


Witaj Toszko,
bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś. Ja Twoje uwagi u Asi (Działeczka Asi) to już po kilka razy czytałam, bo wiem, że mogę się dużo nauczyć.
Wielu roślin jeszcze nie znam, nazw tym bardziej, jednak wyczytałam na forum, że b. inwazyjny jest winobluszcz (co potwierdziła Kasia), mocno rośnie też hortka pnąca i milin. Powojniki, wydawało mi się, że rosną do 2,5 m i to będzie trochę za mało. Może ktoś coś podpowie, spróbuję też podpytać specjalistek różanych o pnące róże. Niecierpliwa jestem, a to rozwiązanie będzie wymagało czasu
Przy okazji, Toszko, czy mogłabyś zrecenzować krytycznie moje dotychczasowe wybory? Będę b. zobowiązana. I jeszcze jedno - nie jestem pewna, ale chyba Ty pisałaś, że między borówki też można posadzić jakieś rośliny? Jeśli dobrze pamiętam - podpowiedz jakie (poniżej zdjęcie miejsca, gdzie w ub. roku posadziłam borówki, teraz to wygląda inaczej, ale wolne miejsca między krzaczkami zostały)
dzięki wielkie

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Anda 13:31, 22 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
Aniu, co do powojnikow do zapytaj Kasie Katel, ona ma ich pare i pewnie bedzie Ci mogla polecic jakas odmiane

Nie jestem pewna czy ślazówka Barnsley Baby przezimuje u Ciebie. Lepsza bylaby Lavatera thuringika. Tylko ta rosnie wysoko. Moze spodobala by Ci sie Malva moschata albo Malva sylvestris lub Sidalcea candida.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Annak 18:01, 22 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Ewuniu, a Ty widziałaś co mi napisała Kasia? To jest dopiero dobry numer. Ja sobie planuję w komputerze zakupy, a teraz wychodzi na to, że po całej W-wie i okolicach będę jeździć, żeby coś kupić. Niezły ze mnie ogrodnik, nie ma co!!!
Przejrzę te nowe odmiany ślazówek, ale tylko te niższe, bo nie chcę wysoko zasłaniać.
Ewa, Ty jesteś ekspert różany, czy mogłabyś mi polecić jakąś odmianę pnącą, która byłaby najlepsza na osłonięcie tarasu z jednej strony? Dziewczyny mówią, że wszelkie szybko rosnące pnącza są zbyt ekspansywne, a ja chciałabym tylko na taras, a nie jeszcze na dach i okolice proponują róże albo powojniki. Na pewno masz w głowie jakieś fajne roślinki
Wiesz, że bez Ciebie nic by u mnie nie było z planami?
uściski i miłego wieczoru
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Kasia_CS 18:10, 22 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Aniu, powojniki rosną też wyższe - wszysko zalezy od wybranej odmiany.

Ja dla przykładu w tym roku kupowałam np powojnik Solina, bo na nim było napisane, że to odmiana niewymagająca specjalnego zachodu, używana do zieleni publicznej - a tu wiadomo nikt się szczególnie nie troszczy. Wg encyklopedii powojników rośnie 2,5-3,5m.

Zajrzyj na stronę www.clematis.com.pl gdzie możesz ustalić wymagane parametry

Ale ja chyba bym była za pnącą różą mimo wszystko
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
JoannA 19:57, 22 sty 2018


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
Aniu
W sprawie milina odpisałam u siebie.
Cofnęłam się troszkę żeby zobaczyć to miejsce do obsadzenia.
Moim zdaniem sadź tam róże i powojniki.
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies