Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

Kasia_CS 23:18, 17 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Ja mam ładną ciemną żurawkę, tylko że w kolorze fioletu - jest w słonecznym miejscu, niespecjalnie ją przypalało. To odmiana Forever purple - uwielbiam ten jej głęboki kolor! Bordowych niestety nie pamiętam z nazwy, bo nie posiadam

Co do tych przytarasowych rabatek jeśli są słoneczne łatwo byłoby np dać tam po prostu łan lawendy - proste i dość zjawiskowe w masie i długotrwały efekt. A byłby to element lączący nasadzenia z innych rabat. Jeśli chcesz dwie różne mieć te rabatki, to na drugiej moze szałwia? Przy stopniowanym cięciu może kwitnąć cały sezon. Mnie bardzo się podoba kompozycja szałwii z trawą sesleria jesienna

A ja bym brała Phantoma (ale przebarwia się na różowo) - sztywne pędy, duże kwiatostany (jak się odpowiednio przycina bo ja w tym sezonie zostawiłam nieopatrznie za dużo drobnych pędów i kwiatów było mnóstwo, ale małe kwiatostany).

____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 23:51, 17 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A z jeżówek zwróć koniecznie uwagę na zieloną odmianę Green Jewel, która się wydaje być niezniszczalna A z białych fajna jest np Virgin
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
mrokasia 07:40, 18 sty 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18007
Aniu, ja mam ciemną żurawkę - chocolate ruffles. Bardzo ładna moim zdaniem i ma zmieniający się kolor w trakcie sezonu.
A jeśli chodzi o hortki to zobacz też na Silver Dollar. Tylko tu nie jestem pewna co do przebarwienia - mam łącznie 4 sztuki i jedna się nie przebarwia a pozostałe tak. Ta jedna kupiona z innego źródła ale wszystkie miały metki .
Na priv wyślę Ci info o szkółkach ale daj mi proszę chwilkę bo ciągle w biegu jestem.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Mary 08:26, 18 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Aniu, podobnie jak Ty szukałam informacji o hortensjach bukietowych, które się nie przebarwiają. Z informacji na forum wyszło mi, że Magical Moonlight spełnia te wymagania. Ale gdy teraz przeszukuję forum to część osób twierdzi, że nie ma sztywnych pędów.
Z hortensji które posiadam bardzo sztywne pędy i białe kwiaty ma Kyushu. Tylko to jest trochę inna hortensja, jej kwiaty są takie bardziej koronkowe i lżejsze. Czytałam opinie, że też się przebarwia, ale u siebie tego nie obserwuję.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Annak 19:59, 18 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
dzięki Kasiu za info, tych jeżówek jest tyle, że jak weszłam na stronę jakiejś szkółki to dostałam oczopląsu. Myślę, że muszę się ograniczyć max. do 3-4 odmian, żeby nie wyszedł misz-masz, a green jewel mam na liście, ale zobacz te: 'Green Envy', 'Merinque' 'Green Eyes' 'Delicious Candy''Doppeldecker'. No normalnie nie jestem w stanie wybrać, każdą bym wzięła. Na razie tylko oczami kupuję, może jak poczytam info to coś odrzucę.
Na liście hortek do wyboru mam 4: Phantoma, Limelight,Polar Bear, Silver Dollar. Tylko ta ostatnia (w opisach, które znalazłam) nie przebarwia się.
O żurawkach jeszcze myślę, bo w planach jeszcze nie mam dla nich miejsca. Na tych wąskich rabatach przy tarasie potrzebuję kwitnące rośliny, nie do końca jeszcze wiem co, bo część tej rabatki jest pod dachem tarasu, więc nie dostaną wody deszczowej, a podlewane mogą być tylko w weekendy, kiedy będę na działce. Muszę dobrze te nasadzenia przemyśleć.
liczę na kolejne podpowiedzi. mam nadzieję, że będziesz zaglądać z dobrymi podpowiedziami. Bardzo proszę i pozdrawiam


Kasia_CS napisał(a)
A z jeżówek zwróć koniecznie uwagę na zieloną odmianę Green Jewel, która się wydaje być niezniszczalna A z białych fajna jest np Virgin
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 20:16, 18 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Widziałam u Ciebie tę żurawkę, jest bardzo ładna, chyba by pasowała pod Nigrę, którą chcę posadzić. Ja dotychczas oglądałam żurawki tylko na zdjęciach. Może jak zobaczę na żywo to na coś się zdecyduję. Tych odmian jest całkiem sporo. Wypisałam sobie chyba już z 6-8 do dokładniejszego przejrzenia.
Szukałam opisów hortek i z tych, które mnie interesują właśnie Silver Dollar jako jedyna jest opisana, że się nie przebarwia. Może u Ciebie ta nieprzebarwiająca się to właśnie silver...
Kasiu, z tymi adresami to na spokojnie Będę potrzebować wiosną, ale ponieważ nie mam odziedziczonych żadnych roślin i wszystko będę musiała kupić to takie sprawdzone namiary mogą mi zaoszczędzić czasu, no i sprawdzone adresy to zawsze mniejsze ryzyko
Dziękuję za podpowiedzi, liczę na dalszą pomoc, jak tylko znajdziesz wolną chwilę.
pozdrawiam


mrokasia napisał(a)
Aniu, ja mam ciemną żurawkę - chocolate ruffles. Bardzo ładna moim zdaniem i ma zmieniający się kolor w trakcie sezonu.
A jeśli chodzi o hortki to zobacz też na Silver Dollar. Tylko tu nie jestem pewna co do przebarwienia - mam łącznie 4 sztuki i jedna się nie przebarwia a pozostałe tak. Ta jedna kupiona z innego źródła ale wszystkie miały metki .
Na priv wyślę Ci info o szkółkach ale daj mi proszę chwilkę bo ciągle w biegu jestem.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Kasia_CS 20:23, 18 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Aniu, a jak Ty jesteś po praskiej stronie wwy, to moze kiedyś się po prostu wybierzesz do szkółki pod Serockiem - Szkółka o Zielonych progach. Mają większość odmian, ceny przystępne. Kwestia dojazdu tylko. No i mają mnóóóóóśtwo innych bylin Zależy od ilości, czy opłaca Ci się dojazd Tylko oczopląsu można dostać. Z kolei fajnie obejrzeć na żywo, jeśli nie wiesz do końca, czy kolor CI podpasuje.

Ja Green envy miałam kupić i miałam zamówioną z odbiorem na wrzesniowych targach, ale już była niedostępna A też ostrzyłam sobie na nią pazury Zresztą delicious candy też robiła ostatnio furorę na forum. Jeżówki były hitem ostatniego sezonu i jakoś tak się chyba więcej wysypało Przynajmniej na odwiedzanych przeze mnie wątkach

Tych doppeldeckerów jakoś nie lubię Więc nawet nie sprawdzam Meringue, o ile dobrze kojarzę, chyba mam - niezbyt wysoka jest, ale ładna Ta green eyes ciekawa.

Magical moonlight tak jak Ci Marysia napisała się też nie przebarwia, ale podpytaj na wszelki wypadek Asię z "Działeczka Asi"
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Annak 20:25, 18 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
No właśnie, z tymi opisami hortensji to jest bardzo różnie... Co strona to inny opis Według mojego rozeznania internetowego i ogrodowiskowego tylko Silver Dollar się nie przebarwia. Z innych, które mnie interesują: Limelight, Polar Bear i Phantom, wszystkie się przebarwiają. Albo wezmę Polar Bear albo się złamię i wybiorę przebarwiającą się, czyli Limelight, najpopularniejszą na O. Nie znam tej Twojej Kyusu, więc idę do Ciebie jej poszukać i obejrzeć.
dzięki Marysiu za odwiedziny. Zapraszam częściej, bo każdy głos jest mi potrzebny, szczególnie gdy towarzystwo O. odpoczywa poza forum, zbierając siły na sezon

Mary napisał(a)
Aniu, podobnie jak Ty szukałam informacji o hortensjach bukietowych, które się nie przebarwiają. Z informacji na forum wyszło mi, że Magical Moonlight spełnia te wymagania. Ale gdy teraz przeszukuję forum to część osób twierdzi, że nie ma sztywnych pędów.
Z hortensji które posiadam bardzo sztywne pędy i białe kwiaty ma Kyushu. Tylko to jest trochę inna hortensja, jej kwiaty są takie bardziej koronkowe i lżejsze. Czytałam opinie, że też się przebarwia, ale u siebie tego nie obserwuję.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Mary 21:06, 18 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Aniu. Jak chcesz poszukać informacji na forum to najlepiej wpisz nazwę w forumową wyszukiwarkę i wybierz opcję pokaż posty.
Podobnie jak Kasia zachwyciłam się Green Jewel. Muszę znaleźć zdjęcia Anuli.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 21:26, 18 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Poszłam do Anuli i zginęłam...

Tu masz kilka linków

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6733-ogrod-z-rzezba?page=220#post_5

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6733-ogrod-z-rzezba?page=243#post_6

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6733-ogrod-z-rzezba?page=517#post_6
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies