Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

19:24, 29 gru 2018
Elu, sama mam problem co z czym i jak mogę tylko powiedzieć, że irysy to świetny pomysł, po kwitnieniu długo są zielone będę zaglądać co doradzą dziewczyny
Mariposa 16:08, 30 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Dziękuję, Dziewczyny, za wszystkie podpowiedzi. Mam o czym myśleć dalej

Pomysł Asi z irysami syberyjskimi do przemyślenia, zwłaszcza, że one lubią wilgotną glebę.
Z traw najbardziej lubię rozplenice, seslerię także, i hakone. Czy rozplenica mi wejdzie tam w środek rabaty, np po bokach 3 kęp irysów?
Oho, już mnie ciągnie w stronę symetrii, może więc tylko z jednej strony?
Pomyślałam jeszcze, żeby na froncie, zamiast dzwonków, dać akcent czysto zielony, np. kostrzewę Gaultiera Pic Carlit.

Przydałaby się wizualizacja, ale ja kiepska jestem w programach graficznych. Może polecicie jakiś darmowy program do planowania ogrodu, prosty w obsłudze?
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 16:20, 30 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
anna_t napisał(a)
Zimozielone może tuje danica?
Ciekawa jestem jakie róże wybrałaś


Aniu, za tujami nie przepadam, ale ale danica może być fajnym zastępstwem kulek bukszpanowych. Do rozważenia

Z róż mam Sebastiana Kneippa, dostałam, na razie jest na tymczasowej rabacie.
Biorę pod uwagę: Lambert, Aspirin Rose, Garden of Roses, Tchaikovsky, Rosenfee, Granny, Blush Veranda, Madame Anisette, La Perla, Limone, Kosmos, Lion's Rose, Glamis Castle, Schloss Eutin, the Pilgrim, Summer Memmories, Clair Renaisance.
Wszystkie pewnie nie zmieszczą się tam, ale będzie jeszcze jedna różanka z boku domu.
Przy pergoli miała być New Dawn, bardzo mi się podoba, ale właśnie przeczytałam u Gruszki, że bez żalu się z nią rozstała, no i teraz nie wiem.

Co myślisz o moim wyborze?
____________________
Ela Motylogród
Gruszka_na_w... 20:28, 30 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Pani przyroda (Mariolka) tez wywaliła w tym sezonie New Dawn.
Rozważ sobie nasadzenia krzewów owocowych tzn. ich ilość. Na potrzeby 4- osobowej rodziny wystarczy jeden krzew agrestu, jeden aronii, jeden czerwonej porzeczki i 2-3 czarnej.
Przypatrz się swojemu planowi nasadzeń pod kątem całorocznej atrakcyjności.
Okno tarasowe jest dosyć duże. Ważne, żeby na rabatach było coś, co będzie atrakcyjne również od października do kwietnia. Po prawej stronie są azalie i rodki, a po lewej nie ma nic, co zatrzyma wzrok. Między róże można wsadzić wyższe trawy, może luźno rozrzucone kolumnowe cisy?
Nie widzi mi się też płotek po bokach pergoli. Latem zasłonią go rośliny, a zimą jego widok może Cię denerwować. Może wąsko prowadzony żywopłot z buków lub grabów?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mariposa 21:27, 30 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Dziękuję, Haniu, Twoje uwagi są dla mnie niezwykle cenne.
Wobec takiej jednomyślności doświadczonych ogrodniczek, muszę chyba pożegnać New Dawn na etapie planowania...
Czemu ja o cisach myślałam na kwaśnej, gdzie nie pasują, a nie pomyślałam na różance, gdzie mogą rosnąć? Ot, pomroczność jasna.
Z tym płotkiem też się zastanawiam, bałam się głównie o to, że mi optycznie bardzo skróci działkę, a ona i tak za duża nie jest. Miejsca na żywopłot tym bardziej tam nie ma
____________________
Ela Motylogród
22:06, 30 gru 2018
Elu miałam w poprzednim ogrodzie różę New Dawn i nie narzekałam. Rosła ładnie, dużo przerastała to fakt, ale kwitła do samych przymrozków. Teraz też ją mam, zobaczymy jak będzie rosła
Margerytka40 22:22, 30 gru 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
To i ja dodam swoje doświadczenia z New Down. Niestety też już dawno się z nią pożegnałam. Rosła ogrooomna i trudna do ujarzmienia, ciągle mi chorowała choć to akurat teraz po czasie zrzuciłabym na karb mojego braku doświadczenia w tamtym czasie, śmieciuch z niej straszny i to delikatna róża, każdy deszcz ją bardzo niszczył.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
anna_t 22:30, 30 gru 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Mariposa napisał(a)


Aniu, za tujami nie przepadam, ale ale danica może być fajnym zastępstwem kulek bukszpanowych. Do rozważenia

Z róż mam Sebastiana Kneippa, dostałam, na razie jest na tymczasowej rabacie.
Biorę pod uwagę: Lambert, Aspirin Rose, Garden of Roses, Tchaikovsky, Rosenfee, Granny, Blush Veranda, Madame Anisette, La Perla, Limone, Kosmos, Lion's Rose, Glamis Castle, Schloss Eutin, the Pilgrim, Summer Memmories, Clair Renaisance.
Wszystkie pewnie nie zmieszczą się tam, ale będzie jeszcze jedna różanka z boku domu.
Przy pergoli miała być New Dawn, bardzo mi się podoba, ale właśnie przeczytałam u Gruszki, że bez żalu się z nią rozstała, no i teraz nie wiem.

Co myślisz o moim wyborze?
ja z New Dawn też się pożegnałam..śmieci bardzo. Reszty nie znam, muszę wygooglać
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Ma_ciejka 08:22, 31 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
Melduję, że zadanie odrobione przeczytałam cały wątek i co tu dużo pisać - nad zdjęciami z Twojego przygotowania gleby opadła mi szczęka! w życiu takiej perfekcji nie osiągnę - mission impossible, ale na pewno będziesz dla mnie wielką inpiracją.
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
Anda 11:14, 31 gru 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33534
Elu, fajne róże wybrałaś, a na temat New Dawn (i innych róż) możesz poczytać na blogu Robaczka
http://www.ogrodekrobaczka.com/2017/03/rozeczyli-sow-kilka-o-trudnej-miosci.html

Jeszcze polecę Ci Hansestadt Rostock. Nie za duża, bursztynowa, pachnąca i zdrowa

Co do planów ogrodowych to bardzo podobają mi się plany na dużą różankę

Jeśli chodzi o kolory, to jasne (biały, kremowy itp.) i mocne (czerwony, żółty itp.) przybliżają rośliny, skracają perspektywę, a ciemne (fiolet, granat, burgund itp.) oddalają rośliny, wydłużają perspektywę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies