Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

butterfly 21:25, 07 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Kochani, przeczytałam cały wątek, zapisałam niektóre uwagi, ale chyba wiem coraz mniej...

Czesto w projektach widuje rododendrony podsadzone np pachysandrą, obok rosna żurawki.

Czy ta ziemia, inna przeciez dla tych roslin nie miesza się? Marzą mi się różaneczniki ale własnie z tego względu boje się ich bo nie wiem jak je łączyc z innymi roslinami.

Przepraszam, jesli to głupie pytanie ale nigdy nie miałam do czynienia z RH.
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Sebek 22:14, 07 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
butterfly napisał(a)
Kochani, przeczytałam cały wątek, zapisałam niektóre uwagi, ale chyba wiem coraz mniej...

Czesto w projektach widuje rododendrony podsadzone np pachysandrą, obok rosna żurawki.

Czy ta ziemia, inna przeciez dla tych roslin nie miesza się? Marzą mi się różaneczniki ale własnie z tego względu boje się ich bo nie wiem jak je łączyc z innymi roslinami.

Przepraszam, jesli to głupie pytanie ale nigdy nie miałam do czynienia z RH.


Wykopujesz dołek specjalnie dla rh - ziemia nie wymiesza się z tą ogrodową dla innych
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:17, 07 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja także sadzę blisko Rh pachysandrę. Różaneczniki mają w dołki głębiej daną kwaśną glebę, a pachysandra ma po wierzchu podsypaną próchnicę odkwaszoną. Rośnie dobrze i jedno i drugie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magja_ 13:02, 11 sty 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Z tolerancją roślin na odczyn ph to jest tak, że kwasolubne rośliny nie będą udawały się na glebie o odczynie zbyt wysokim, natomiast rośliny lubiące gleby obojętne lub lekko zasadowe są w stanie zaadaptować się na glebach lekko kwaśnych.
Przykład - perukowce rosnące obok hortensji. Nie znaczy to jednak że jest to układ wymarzony dla tych roślin. Warunek konieczny do spełnienia - reszta czynników jest ok - czyli dostęp światła, odpowiednia wilgotność, odpowiednia dostępnośc składników pokarmowych, wtedy będą rosły zdrowo.

Widziałam już w swoim życiu nowoczesny ogród w którym to obok różaneczników podsadzona była lawenda!!!!!! Rośliny lubiące zupełnie inne klimaty!!!! A wyglądało to PIĘĘĘĘKNIE! Oczywiście w pierwszym momencie byłam lekko zdziwona, ale poradzono mi "wyjście z mentalnego schematu"....

Sama tak jednak nie potrafię sadzić...
____________________
Pszczelarnia 13:13, 11 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Magjo, w ogrodnictwie takie rzeczy są możliwe ale ja wolę jednak, jak nie gwałci się naszych odczuć i uwarunkowań geograficznych. Mnie zawsze boli skóra (jak przy grypie), jak widzę jednego rhododendrona rosnącego przy wejściu do domu albo pod oknem na trawie bez towarzystwa żadnego albo pod drzewem owocowym na totalnie suchym siedlisku. U nas na wsi teraz RH są na nowo odkrywane - niestety zacznę robić zdjęcia, jak nie należy ich lokować.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Wieloszka 13:33, 11 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Planuję posadzić jednorodny rząd różaneczników pod koroną rozłożystego dębu. Większość z nich będzie w cieniu przez cały dzień, a kilka sztuk w słońcu dopiero po południu. Czy Cunningham's White będzie dobrze rósł w takich warunkach? Ewentualnie jakim innym mogę go zastąpić (kwiaty białe lub bardzo ciemny fiolet) ? A czym rozświetlającym go podsadzić, żeby miał dobre "towarzystwo"? W tle są thuje, więc przydałoby się coś świetlistego, może wrzośce, jeśli są jakieś odmiany cieniolubne? Skomplikowane to strasznie...
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Pszczelarnia 13:47, 11 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wieloszko, RH pod dębami czują się znakomicie. Wyżej było o tym, że można z liści dębu zrobić dla nich kompost - idealny.Cunning... jak najbardziej, ja tez tak planuje i się radziłam (cień). Daj pachysandrę ona ma liście jasne. Wrzośce dadzą radę ale trzeba znaleźć taką odmianę. Ja nie znam.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Wieloszka 13:52, 11 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Pszczółko, czytałam wyżej o pachysandrze, ale ona ponoć nie jest idealnym towarzystwem dla RH? Wydawało mi się, że te najbardziej popularne i wytrzymałe odmiany runianki (z innymi nie zamierzam eksperymentować - za dużo to kosztuje ) są zwyczajnie zielone, a nie takie żółte jak np.citronelle? Muszę zgłębić wątek runianki na nowo...
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Pszczelarnia 14:03, 11 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wieloszko, pachsandra się nadaje (wiem na pewno) i jak zobaczysz to jej zieleń jest inna od tej zieleni RH. Citronelki to one (pachysandry) nie są. Ale bardzo udane i sprawdzone połączenie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
zbigniew_gazda 15:06, 11 sty 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11179
Wieloszko - pozdrów Wielosza ! A co do Rh Cunninghams .One mają ciemno-zielone liście ( mam jednego jest niezawodny i pięknie rośnie ) i będą pasować do pachysandry . Co do wrzośców to chyba lubią słoneczko tak jak wrzosy - czyli nie za bardzo. Optuję za Citronele.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies