Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Toszka 11:03, 05 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No jak to z innej wiary? Ora et labora

Odnośnie psów - powinnam pisać 3 i ćwierć psa, bo mam 3x po 50kg plus 1 x 14kg...choć po prawdzie ta mniejsza jest w permanentnej tzw. double condition...zupełnie jak ja Dlatego piszę świętą prawdę nazywając ją "pół" psa

Wyjaśnię przy okazji dlaczego nie powinno sadzić się roślin w świeżutko przekopanej glebie. Najlepiej widać to po roku od przekopania i zostawienia odłogiem...widać wyraźnie jak bardzo ziemia osadza się, "zapada"...tym samym zwiększając gęstość. I jesli w świeżo przekopaną, pulchną, napowietrzoną ziemię posadzimy roślinę to przy odrobinie szczęścia roślina ta osiądzie wraz ziemią. Przy mniejszej dozie szczęścia ziemia osiądzie, a roslina zawiśnie nad ziemią...albo wręcz odwrotnie - zapadnie się poniżej szyjki korzeniowej. Dodatkowo zbijająca się przy osadzaniu ziemia zaczyna ściskać korzenie. Tu najlepiej proces "odpowietrzenia" i nabierania gęstości zobrazować pomoże ciasto drożdżowe lub chlebowe, które po wyrobieniu i wyrośnięciu przy ponownej pracy z nim zmniejsza swoją powierzchnię, kurczy się po odpowietrzeniu. Jednak dalej bogate jest w bakterie (drożdży lub zakwasu). Gleba zachowuje się bardzo podobnie, a proces napowietrzenia jest równie intensywny...jednak odpowietrzenia, osiadania przebiega dość długo, bo nawet do 2 lat. Pierwsze 6 miesięcy jest intensywne.
Oczywiście rzecz dotyczy całej rabaty. Przekopane dołki do sadzenia są mniejsze...i dla osadzenia ziemi obficie podlewane.

Do zbierania pieniędzy proponuję puszkę, z której tak łatwo nie da się wyciągnąć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 13:47, 05 lis 2018


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Basiu świetny pomysł ja ze względu na to że wykańczamy (się) dom to odkładam 1 zł dziennie i jak mam jakiś nadmiar w portfelu albo gdzieś zaoszczędzę. Tak naprawdę wcale się tego nie odczuwa. Dodatkowo przeznaczamy na kieszonkowe 100zl dla mnie i męża i po 50zl dla dziewczynek. Każdy wydaje na co chce także ten... Mąż zalega mi 3 drzewa także będzie miał z czego kupić
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 14:00, 05 lis 2018


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Basiu przepraszam że u Ciebie ale mam pytanie do Toszku: mąż chce przewieźć humus na bok działki żeby móc wejść z rusztowaniem i teraz nie wiem czy od razu tam gdzie ma być nawieziona ziemia wyrwać z grubsza chwastowisko czy przysypać wszystko ziemią i jak przyjdzie pora na ten sektor wtedy to dokładnie przekopać wymieszać z dobrocią mi?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
15:16, 05 lis 2018
Witaj Basiu mogę potwierdzić na własnym niefortunnym przykładzie, to o czym pisze Toszka. Posadziłam thuje zbyt szybko po przekopaniu i 'zapadły' się razem z ziemią. Teraz muszę je poprawiać no cóż człowiek uczy się całe życie
Fajnie ci idzie, byle do przodu a tempo nie ważne. Kibicuję.
Toszka 18:17, 05 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kasiab napisał(a)
Basiu przepraszam że u Ciebie ale mam pytanie do Toszku: mąż chce przewieźć humus na bok działki żeby móc wejść z rusztowaniem i teraz nie wiem czy od razu tam gdzie ma być nawieziona ziemia wyrwać z grubsza chwastowisko czy przysypać wszystko ziemią i jak przyjdzie pora na ten sektor wtedy to dokładnie przekopać wymieszać z dobrocią mi?


Kasiu, tak na zdrowy rozum lepiej by było odchwaścić i dopiero przekopać z humusem. Albo, sypnąć humus na pryzmę i niech czeka. Sypanie na zachwaszczoną ziemię to dodatkowa ciężka praca
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AniazUroczyska 01:05, 06 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Toszko, miło znowu Cię słyszeć Odnośnie przekopywania i osadzania się ziemi- takie pytanko: przekopałam ziemię pod rabatkę wiosenną z kompostem, ziemią liściową i obornikiem. Rozumiem ,że mączkę bazaltową mogę/ powinnam dorzucić później? Cebulowe- sadzić teraz , tak jak się powinno na jesień, czy czekać do wiosny- ze względu na świeże przekopanie i obornik niby przekompostowany, ale „ taki jak masło, czyli jednak trochę świeższy?

Toszka 08:46, 06 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mączkę bazaltową powinno się od razu przekopać, ponieważ jest ona nieruchoma w glebie. Lepiej od razu przekopać niż potem znów kopać tylko po to aby wprowadzić zmieloną skałę w głębsze warstwy ziemi.

Cebule proponuję sadzić w doniczkach. Pomijam aspekt żarłoczności cebulek i w związku z tym potrzebę wymiany (co roku lub najpóźniej co 2 lata) kompostu na nowy...to te cebulki w doniczkach najzwyczajniej w świecie sa praktyczne. Dzięki doniczkom łatwo jest cebulki wykopać i np. przechować przez lato.
W doniczkach nie ma potrzeby sadzić cebul tulipanów botanicznych, krokusów, cebulicy, szafirków. Natomiast rasowe tulipany, hiacynty i czosnki dobrze jest posadzić w doniczkach, bo jest to po prostu praktyczne i zmniejsza się potencjalne straty.

I tym bardziej w sytuacji kiedy masz dość świeży obornik to taki trik z doniczkami jest najlepszą opcją
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 08:56, 06 lis 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, ale jeśli teraz przekopujesz rabatę, to pewnie wiosną będziesz sadziła rośliny? Jeśli teraz wsadzisz cebulowe, to bardzo sobie utrudnisz wiosenne prace. No chyba, że cebule będziesz traktowała jak jednoroczne i po kwitnieniu od razu je wyrzucisz
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
AniazUroczyska 01:36, 07 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
TOSZKO- wymiana kompostu???? Dobrze rozumiem ,że chodzi o dosypywanie, ściółkowanie, mulczowanie?

ASIU-" Jeśli teraz wsadzisz cebulowe, to bardzo sobie utrudnisz wiosenne prace"- przyznam ,że nie rozumiem. Dlaczego miałoby to być utrudnieniem? Tym bardziej ,że cebulowe sadzimy jesienią, bo potrzebują przemarznąć, aby zakwitły( nie wiem czy wszystkie). Toszka doradza sadzenie jesienią, Ty- wiosną Nadal nie wiem co robić, jak i dlaczego, jakie są uwarunkowania. Jeśli można, poprosiłabym o bardziej szczegółowe informacje
kasiab 06:48, 07 lis 2018


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Aniu Asi pewnie chodzi o to że jak na puste rabaty posadzisz teraz cebulowe to wiosną przy sadzeniu roślin narobisz sobie dodatkowej pracy bo będą już cebulowe
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies