Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Renii 23:16, 09 lut 2019


Dołączył: 19 cze 2017
Posty: 1258
Zobacz Basiu na stronie 23 mojego wątku jest pokazana stipa. Nie wygląda okazale, ale choć późno wysadzona do gruntu, to ładnie się przyjęła.
Ja ją siałam to troszkę przykryłam ziemią, ale nie przykrywałam
Dasz radę
____________________
Japoński ogród Reni i Matiego
Dragonka 23:17, 09 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Mary napisał(a)

Miałam kosmatkę śnieżną (Luzula nivea). Potwierdzam, że jest zimozielona. Ale jakoś nie mogłam się do niej przekonać. Kwiaty były jakieś takie szarobure. Wywaliłam wszystkie. No nie wiem, może to co kupiłam nie było kosmatką śnieżną.
Hej, Mary Widziałam kosmatkę tylko na zdjęciach więc się nie mogę wypowiedzieć ale spodobała mi się właśnie z uwagi na to, że ma kwiatuszki.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 23:21, 09 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
gogo napisał(a)
Ja nie przykrywałam wysiewów z obawy na pleśń.
Może lepszym sposobem jest przykrycie przezroczystymi przykrywkami ze zrobionymi dziurkami.

Moje zapleśniały niektóre właśnie i się dlatego obawiam. Ale spróbuję znowu, bogatsza o te doświadczenia, w końcu kiedyś się musi udać, prawda? Teraz zrobię dziurki, powietrze będzie dochodzić. I masz rację, jak będę się stresować jeszcze siewkami, to lata nie doczekam, postaram się wrzucić na luz
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 23:25, 09 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Anda napisał(a)
Dziewczyny dobrze radzą w kwestii wysiewów

Co do drzewka to może jakaś jabłonka ozdobna albo jarząbek, albo Heptacodium lub rosyjska oliwka. Na pniu wysoko szczepione byłoby super.

Jakie masz najniższe temperatury zimą? - 30 będzie?

W ciągu dwóch lat największy mróz to -26 stopni w zeszłym roku, ze śniegiem po kolana. Poniżej 30 raczej nie. Lasy wokół trochę chronią jednak.
O heptacodium już kiedyś myślałam, tym bardziej, że dostępne w mieście jest na pewno, widziałam w ofercie w szkółce. Obawiałam się tylko go przez to, że dość rozłożyste rośnie a tu na frontowej, chyba muszę przypilnować porządku bardziej Może Palibin ? czy nie pasuje ? Jarząby widziałam u Magdy chyba w wątku, ale przyznam, że jakoś mnie nie ujęły specjalnie, no ale nie widziałam nigdy na 'żywo' tych polecanych tu.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 23:26, 09 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
sylwia_slomczewska napisał(a)
Czy tam czytam i głosu nie zabieram, z ciekawością śledzę, co się na tej rabacie wyklaruje w końcu

Sylwia, to jest już nas dwie
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 23:28, 09 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Renii napisał(a)
Zobacz Basiu na stronie 23 mojego wątku jest pokazana stipa. Nie wygląda okazale, ale choć późno wysadzona do gruntu, to ładnie się przyjęła.
Ja ją siałam to troszkę przykryłam ziemią, ale nie przykrywałam
Dasz radę

Kurczę, no oby Reniu Mam 3 torebki, żeby choć kilka ich wzeszło i się przyjęło, to uznam to za swój ogrodowy sukces. Lecę obejrzeć, pewnie widziałam już, ale umyka mi gdzie i u kogo widziałam..pamięć już nie ta
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
gogo 00:18, 10 lut 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Lilak Palibin jest ładny, ale niski do 1,5 m, bo to odmiana karłowa.
A pomyślałaś o miłorzębie, może być szczepiony, bo wtedy nie rośnie wielki.
Piękne ma liście, ładnie się przebarwia, jesienią na żółto.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Dragonka 08:16, 10 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
gogo napisał(a)
Lilak Palibin jest ładny, ale niski do 1,5 m, bo to odmiana karłowa.
A pomyślałaś o miłorzębie, może być szczepiony, bo wtedy nie rośnie wielki.
Piękne ma liście, ładnie się przebarwia, jesienią na żółto.


Czyli lilak niekoniecznie na frontową jako główna atrakcja.

A myślałam o miłorzębie, szczerze mówiąc Widziałam go w realizacjach ogrodowych Szefowej, i podobały mi się jego liście, zaraz po brzozie tylko szukam informacji jak ono wygląda jak dorośnie i wyświetla tylko jakieś olbrzymy; wiem, że szczepione nie rosną tak silnie jednak nie wiem jak duże takie może.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Anda 13:18, 10 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33636
A jabłonka ozdobna też nie wchodzi w grę?

Heptacodium rośnie do ok. 3m średnicy, więc nie jest aż takie szerokie. 1,5 m od pnia.
A może świdośliwa na pniu, szczepiona na 2m? Są różne odmiany

Co do łączki z boku domu, to wiesz, to ma być jednak rabata łąkowa, tak więc pomyśl przy wyborze roślin na nią o terminach kwitnienia i strukturach. Ja myślałam bardziej o jeżówkach i różach w zgrabnym i nieprzeładowanym połączeniu z Anthriscus sylvestris, Ammi visnaga, Orlaya grandiflora, Anthericum liliago, makami i chabrami, itp.

No chyba, że chcesz tam po prostu wcisnąć wszystko co Ci się podoba po prostu Tak też można, tylko trzeba to zgrabnie rozplanować

Mieczyki, dalie, rudbekie, jeżówki itp. to rabata wiejska. Może wolisz jednak taką?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gruszka_na_w... 14:26, 10 lut 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22097
Ja mam problem z akceptacją zbyt wielu bylin na froncie. Rabaty bylinowe przez pół roku wizualnie nie prezentują się estetycznie. Malutkie trawki nie wypełnią przestrzeni tylko ją spłaszczą. Szłabym w stronę sprawdzonych rozwiązań. 1/2- 3/4 powierzchni rabat frontowych w nasadzeniach zimozielonych. A jako uzupełnienie można zastosować okrywowe róże i akcenty z traw.
Miłorząb późno startuje i dość wcześnie traci liście. Są odmiany kolumnowe. Tempo wzrostu bardzo wolne, z naciskiem na bardzo.
Nie bój się tam ciut wyższego drzewa. Rośliny powinny zachować proporcje w stosunku do bryły budynku. Wypierdkowate drzewka nie prezentują się dobrze w ogólnym spojrzeniu.
Większość właśnie z tego strachu przed większym drzewem sadzi wierzby hakuro i potem dopiero dojrzewa do zmiany. Tam spokojnie można posadzić drzewko dorastające do 7-8 m.
Do wyboru masz piękne niewielkie klony (Ginnala, ściętolistny, ussuryjski, Henry'ego), grab Fastigiata, świdośliwę (wielopniowa), kolumnowe buki.

Spójrz na ogród przez pryzmat czasu, jaki mu możesz poświęcić. Jeśli pracujesz zawodowo, jeśli w pracach ogrodowych nie masz wsparcia od domowników, to planuj nasadzenia tak, abyś miała też czas na cieszenie się ogrodem siedząc na wygodnym foteliku.
U siebie właśnie z tego powodu mam sporo drzewek i krzewów. One wymagają pielęgnacji tylko przy korekcyjnym cieciu, a przez resztę czasu są dobrą zapchajdziurą.
Się rozpisałam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies