Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sałatka pokrzywowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Sałatka pokrzywowa

Mgduska 10:12, 05 gru 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Martko, ciężko zrozumieć opór młodzieży w przyswajaniu wiedzy tak podanej

Judith, perspektywa stulatki jest konieczna, małolaty widzą tylko ścianę wiadomości doczegomitopotrzebnenigdymisiętonieprzyda.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Martka 10:23, 05 gru 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Mgdusko, prawda? Co to za język?

1932: "Od wieków przyzwyczajony do ciemności, panującej w glebie, unika korzonek światła". "Na podłużnym przekroju końca korzenia komórki dzielą się energicznie tworząc nazewnątrz końca korzonka tak zwaną czapeczkę. Czapeczka chroni delikatny korzonek od uszkodzeń przy przeciskaniu się korzonka wśród cząsteczek ziemi, ułatwia mu to przeciskanie się, gdyż złuszcza się i nanowo porasta, a złuszczone komórki czapeczki, rozkładając się w ziemi, zakwaszają ją, ułatwiają przejście w rozczyn pożywnych dla roślin składników ziemi i w ten sposób przygotowują dla rośliny pożywienie". (pisownia oryginalna)

2020:
"Na szczycie wierzchołek korzenia okrywa czapeczka, chroniąca merystem, będący strefą podziałową"



Zuza, ale rarytas
Mgduska 11:14, 05 gru 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Ależ piękny cytat, wyobraźnia sama się rozwija, a zachwyt nad urodą i przemyślnością przyrody pączkuje we wszystkich kierunkach Prosto, obrazowo. Może to dlatego, że nie było tak dobrych fotografii ilustrujących tekst, trzeba było opisać zjawisko w sposób zrozumiały dla każdego?

____________________
Sałatka pokrzywowa
Judith 11:51, 05 gru 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Mgduska napisał(a)


Judith, perspektywa stulatki jest konieczna, małolaty widzą tylko ścianę wiadomości doczegomitopotrzebnenigdymisiętonieprzyda.

W polskiej szkole - niestety tak jest od dziesiątek lat... Nie ma miejsca na zachwyt, refleksję, twórcze myślenie, jest tylko gonitwa za realizacją programu...
Może kiedyś to się zmieni, może wrócimy na drogę prawdziwej reformy...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 14:20, 05 gru 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
antracyt napisał(a)

To ja mam coś idealnego na tą okazję... chociaż już z czasów trochę powojennych




U mnie do dzisiaj stoi na półce. Do towarzystwa ma Wiecha.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 16:31, 05 gru 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11567
Haniu, moją też zdjęłam z półki do zdjęcia
Sięgam po nią co jakiś czas na poprawę humoru.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Martka 16:54, 05 gru 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Samozwaniec nie, ale Wiecha też mam pod ręką na poprawę humoru często go czytałam Mamie, kiedy nie mogła już sama czytać, bo śmiać się mogła do ostatnich dni to mnie pociesza jakoś, że uśmiech to nasz ostatni bastion
Kordina 17:32, 05 gru 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
"Czapeczka chroniąca delikatny korzonek" - rozczula wręcz język barwny, soczysty, opisowy, obrazowy.
Szkoda, że umiejętność taka zanika, dużo angielszczyzny wypiera rodzimy język, który przecież jest również dźwiękiem i wibracją.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
tulucy 18:37, 05 gru 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Samozwaniec dla mnie to chyba wyłącznie "Maria i Magdalena". Coś jeszcze czytałam, ale nie utkwiło mi w pamięci. Chyba parodia "Między ustami a brzegiem pucharu"?
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Mgduska 21:00, 05 gru 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Lucy - 'Na ustach grzechu' Mam to chyba nawet
"Marię i Magdalenę" pożyczyłam kiedyś koleżance, niestety nigdy nie doczekałam się zwrotu, szkoda, miła to była lektura. Miałam tez kiedyś książkę 'Krystyna i chłopy", ale ta mi się nie podobała.
Ale kiedy ja to czytałam?? Pod koniec liceum chyba?
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies