Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowa działka, nowy ogród, nowy dom, nowe życie :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowa działka, nowy ogród, nowy dom, nowe życie :)

MartaCho 07:22, 19 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2168
Hejo! Czy dobrze pamiętam, że z okolic Krakowa jesteś, bo zniknęło info w podpisie? W stronę Wieliczki może? Jeśli tak, to z Baryczy kompost bardzo polecam. Namiary na pana transportowego mogę też podać
____________________
Marta Ogród zacząć czas
popcorn 08:36, 19 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Kraków ale od zachodu. Dzięki! Namiar poproszę, może wożą w tę stronę?

W sumie może zamówię przyczepę kompostu a nie ziemi? Chyba lepiej?

Miłego dnia Baby!
____________________
Mój nowy ogródek
Dorii 08:52, 19 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Pewnie że lepiej.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Sonka 09:34, 19 lut 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2247
Czytam o ogrodowej ziemi, u mnie też piasek a chociaż trochę chciałabym gliny. Glina też ma swoje plusy, trzyma wodę, jest to zwykle ziemia bardziej urodzajna niż piach. W glinie nie rosną tak szybko chwasty jak na glebie piaszczystej. Za to trudna jest do kopania, uprawy. Ja mój piach systematycznie użyźniam i powiem, że po 15 latach moja ziemia jest nie do poznania. Kiedy sadząc wykopuję większy dołek,to muszę wywieżć duża taczkę tego piachu, by cokolwiek posadzić.
Oczywiście produkuję kompost i co roku od rolnika biorę łychę obornika, który składuję i przekładam z kompostem dokładając popiół z kominka. Za rok już jest pięknie przekompostowany.Kupowałam też ziemię w workach, ale ta ziemia jest na bazie torfu, tylko te do zasiewów są inne.W workach mam liście dębowe, które daję od rododendrony, czasami z lasku (mojego) przyniosę próchnicy spod sosny, i tak bawię się w ogrodnika. Efekt kultury gleby znacznie się podniósł.
Ostatnio podpisywałam petycję o zaniechaniu wykorzystywaniu torfowiska .
Karola czytam na bieżąco Twoje zmagania i podziwiam konsekwencję w działaniu. Masz piękny dom i do tego wszystko wokół od razu ogarniasz, to jest super sprawa, będziesz miała pięknie a jaka satysfakcja,że to Twoje osobiste dzieło.
Dziewczyny proponują Ci różne roślinki, ja też chciałabym Ci coś podesłać. Czy może byłabyś zainteresowana hortensją Anabel Incredibal, moja jest bardziej sztywna, nie mam z nią kłopotów. Jeden spory krzak mogę wykopać i Ci wysłać, podzielisz go na więcej w zależności od potrzeby.
Mieszkanie to masz - cudnie. Pokazuj nam więcej zdjęć.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
ana_art 09:59, 19 lut 2020


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
anna_t napisał(a)

Chodzi mi o mechaniczną A kominy są przy grawitacyjnej. Pomysł zanim kupisz rekuperator, szkoda kasy

pozwolę się nie zgodzić...
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
popcorn 10:03, 19 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Krysia skąd Ty jesteś? Myślałam że blisko? Mam wielką i łysą działkę póki co haha chętnie przyjmę nadwyżki ogrodowe i odkupię. Kuriera podeślę. Daj znać

Napisałam do pana od koparki ile za wywrotkę kompostu. Pewnie że lepiej, bo ziemia może być bardzo różna i nigdy nie wiadomo skąd...

Glina nie jest zła, lepsza niż piach to pewne.
Torfowiska znikają i to będzie duży problem, powoli już jest... nie chciałabym się do tego przyczyniać.

Chciałabym mieć działkę ogarniętą, fajnie byłoby zrobić jak najwięcej, ale robię tylko dookoła domu i tyle. Reszta własnymi siłami w miarę czasu wolnego i kolejnych funduszy. Kasa mi się dawno skończyła.

Dziś podgonimy może z listwami. To cyknę jakieś zdjęcia jak meble nie będą stały na środku pokojów buahahaha
Wczoraj skręcałam metalowy regał do kotłowni. Jezu nienawidze metalowych regałów. I miał być super wytrzymały itp itd a wygląda jakby miał się przewrócić przy kichnięciu... heh
____________________
Mój nowy ogródek
ana_art 10:09, 19 lut 2020


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
popcorn napisał(a)
Bogusia filtry oryginalne są dość drogie, niemniej to są 4 prostokąty watoliny którą zamawiam na allegro w rolce i tnę na odpowiednie kawałki, koszt paręnaście złotych. Wymiana co parę miesięcy samemu. Trzy minuty i zrobione. Częstotliwośc zależy od pory roku i tego czym Twoi sąsiedzi palą w piecu
Pięć lat gwarancji na rekuperator i instalację. Raczej nie ma się co popsuć. Centralka Mitsubishi, powinno hulać. Nie przewiduję wzywania serwisu przez przynajmniej 10 lat.

Co do oferty to zapytaj kogokolwiek kto to kładzie, zależy od ilości pomieszczeń i czy wszystkie na jednym poziomie czy nie. Generalnie kilkanaście tysięcy.
Ja jestem raczej oszczędna i nie przepadam za wydawaniem pieniędzy w błoto, wolę je mieć na koncie Ale tutaj widziałam różnicę, w poprzednim domu, Rodzice do nas przyjeżdżali w lecie pooddychać świeżym chłodnym powietrzem i uciec przed ukropem który był w lecie i na zewnątrz i w ich starym domu z wentylacją grawitacyjną.

To nie jest artykuł pierwszej potrzeby, ale był u mnie w projekcie, jakby nie to musiałabym budować dwa kominy wentylacyjne, a to też są koszty.

Dobra centrala w Mitsu masz specjalny wymiennik on jest ze specjalnego "papieru" Raz na jakiś czas dobrze cetrale przeozonować a te filtry "papierowe: wyjmujesz i myjesz. Do tych central sa jeszcze inne filtry antysmogowe jako opcja dodatkowa
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
popcorn 10:10, 19 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
ana_art napisał(a)

pozwolę się nie zgodzić...


też się nie zgodziłam, reku mam, kominów nie mam Jedynie spalinowy od pieca CO.
Reku jeszcze nie odpalona bo za dużo kurzu, może jutro. Cięcie paneli skończone, większość prac też...

nie mogę się doczekać świeżego powietrza w domu

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
ana_art 10:17, 19 lut 2020


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Dawno nie było mnie na ogrodowisku bardzo dawno... weszłam i trafiłam do Ciebie, na początku czytałam potem leciałam szybko ogladając foty by dobrnąć do końca i zobaczyć jaki jest finał. Powiem Ci jestem mega pozytywnie zaskoczona. PIĘKNY dom Ci wyszedł, chociaz wydawał Ci sie na początku taki malutki Jako że działam w branzy intalatorskiej od 17 lat i często mam do czynienia z budowlańcami to wiem że człowieka szlak może trafić... że ludzie potrafią być tak nieodpowiedzialni, beztroscy i wuj wie jak to jeszcze nazwać...
Nie właczaj rekuperacji dopuki nie skończą robotnicy "pylić'
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
popcorn 10:22, 19 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Dokładnie. Dlatego czekam, nie chcę mieć kurzu w rurach. Wyszło nieźle, zwłaszcza że miałam kupę ludzi z łapanki. Płacenie kolejnym za poprawki poprzednich też jest słabe... no ale prawie koniec.

Buziaki Aneta
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies