Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działeczka w dużym mieście

Pokaż wątki Pokaż posty

Działeczka w dużym mieście

lilarose 20:44, 20 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Szymka napisał(a)


Chyba sobie odpuszczę rozsady warzyw. Będę siała tylko prosto do gruntu.

ja oprócz pomidorów i papryki wysiewam na parapety ogórki, wtedy mam je wcześniej. W tym roku kupiłam sobie troszkę frykasków tj małe wczesne bakłażanki, ciemne karczochy (chociaż nie wiem, czy to nie bardziej do bukietów ) no i jeszcze mam różne wyfikane (jak mawia Kasia B.) maleńkie dynie - i całe to towarzystwo oczywwiście wysieję na parapetach.
Pak Choi i sałaty rzymskie, bazylię w srylionach odmian też robię z rozsady.
Do gruntu to ja chyba tylko sieję fasolkę, ale to pewnie przez to, że jestem makabrycznie słaba w podlewaniu - w domu te maluchy jakoś dopilnuję, z resztą duża część szybko idzie na parapety mojego taty, a on już je dobrze potrafi dopieścić
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Szymka 21:15, 20 sty 2023


Dołączył: 20 lut 2021
Posty: 881
A ja w tamtym roku miałam wszystkiego po trochu. Pietruszkę , 2 odmiany buraczków, rzodkiewkę oczywiście, groszek, fasolkę szparagową, koperek. Pomidory dostałam, a seler, por i jarmurz kupiłam gotowce.
Cukinię i ogórki wysiewałam w doniczkach w szklarni. Na parapetach niewiele mogę bo koty mi wszystko masakrują.
W tym roku odpuszczę por, seler i jarmurz .Mam nadzieję,że doczekam się też marchewki.
Ja z frykasków miałam w tamtym roku bakłażan i arbuz i nic z tego nie wyszło. Pouprawiam najpierw te podstawowe warzywa, a potem zabiorę się za frykaski
____________________
Kasia , okolice Lublina Ogród ciągłych zmian
lilarose 21:48, 20 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
ja miałam dwa lata temu bakłażany, no nie wiele zjadałam ale teraz czytam, że w naszym klimacie te małe wczesne dają plon, wiec postanowiłam z nimi spróbować, kupiłam odmianę Bambino - będę je piekła na moim nowym tarasie razem z maleńkimi dyńkami, do tego sałata, pomidorki, białe wino i zapach tytoniu, który zamierzam (tez z rozsady) posadzić tuz obok tarasu - tak będę spędzała letnie wieczory w nadchodzacym sezonie
pietruszki, marchewki, selera w ogóle nie uprawiam, bo mam syna uczulonego na te warzywa, nie może jeść baldaszków
jarmużu kupiłam nasiona Black Magic - też zrobię rozsadę i wsadzę pomiędzy dalie- one pięknie się z daliami komponują
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 21:57, 20 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
jak znajdę miejsce, to też posieję buraki - uwielbiam takie maleńkie ugotowane na parze razem z kozim serem
Ale muszę ograniczyć rukolę, ona sie u mnie bardzo sieje i szkoda mi ją wywalić,
a potem się okazuje, że 1/3 warzywnika zajmuje własnie ona i ogłoszenia daję, by ktoś sobie przyszedł i narwał
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Szymka 12:44, 21 sty 2023


Dołączył: 20 lut 2021
Posty: 881
lilarose napisał(a)
jak znajdę miejsce, to też posieję buraki - uwielbiam takie maleńkie ugotowane na parze razem z kozim serem
Ale muszę ograniczyć rukolę, ona sie u mnie bardzo sieje i szkoda mi ją wywalić,
a potem się okazuje, że 1/3 warzywnika zajmuje własnie ona i ogłoszenia daję, by ktoś sobie przyszedł i narwał

Buraki były dla mnie największym zaskoczeniem. Takie dorodne mi urosły. Bardzo smakowały mi żółte.
Rukolę mam obok szklarni, nie wymaga większej uwagi wiec szkoda mi było na nią miejsca na grządkach. Wczoraj byłam na działce i zaczyna wypuszczać nowe listeczki. A sieje mi się też wszędzie. Na kwiatowych rabatach też
Muszę wypróbować te Twoje przepisy warzywne
____________________
Kasia , okolice Lublina Ogród ciągłych zmian
Mgduska 20:02, 22 sty 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Czy buraczki korzeniowe rosną tak samo dobrze jak liściowe? Bo liściowe miałam fantastyczne, gdyby mi się jeszcze bulwy udały, byłoby super. No i bulwa to przynajmniej jakieś konkretne jedzenie
____________________
Sałatka pokrzywowa
lilarose 23:40, 25 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
kurde, jak myślę o tych buraczkach, to mi ślinka leci!
Moje urosły dość małe - ale zgrzeszyłabym, mówiąc że choć cokolwiek, poza posianiem, o nie zadbałam
Ale takie małe, po ugotowaniu na parze wyślizgiwałam ze skórek wprost do miski! W ogóle nie musiałam ich obierać
były cudowne w smaku, delikatne z sałatą i kozim serem
łaaaaa!!!! jak ja tęsknię za ciepłymi wieczorami, jedzeniem i dobrym towarzystwem na działeczce!

właśnie wybieram pachnidła, które posadzę wokół tarasu- tytonie w różnych odmianach zdobyczne od miłych forumowiczek (tu serduszko bardzo, bardzo zielone), do tego kosmos Xantos, który podobno tez pachnie. Mam juz wsadzony pachnący powojnik a jeszcze chcę rzucić na ścianę altanki różę Uetersener Klosterrose. W bliskim sąsiedztwie już rośnie Jasmina.
Jak zdobędę wiosną lilię Regale, to też nie zawaham się jej użyć

I proszę mi nie pisać, że to za dużo - mam zamiar omdlewać na tym tarasie, otumaniona zapachem kwiecia
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
antracyt 11:35, 26 sty 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Mgduska napisał(a)
Czy buraczki korzeniowe rosną tak samo dobrze jak liściowe? Bo liściowe miałam fantastyczne, gdyby mi się jeszcze bulwy udały, byłoby super. No i bulwa to przynajmniej jakieś konkretne jedzenie

U mnie rosną tak samo dobrze, a mają dość ekstremalne warunki
Trzeba jedynie pamiętać o podlewaniu.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 11:36, 26 sty 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
lilarose napisał(a)
kurde, jak myślę o tych buraczkach, to mi ślinka leci!
Moje urosły dość małe - ale zgrzeszyłabym, mówiąc że choć cokolwiek, poza posianiem, o nie zadbałam
Ale takie małe, po ugotowaniu na parze wyślizgiwałam ze skórek wprost do miski! W ogóle nie musiałam ich obierać
były cudowne w smaku, delikatne z sałatą i kozim serem
łaaaaa!!!! jak ja tęsknię za ciepłymi wieczorami, jedzeniem i dobrym towarzystwem na działeczce!

właśnie wybieram pachnidła, które posadzę wokół tarasu- tytonie w różnych odmianach zdobyczne od miłych forumowiczek (tu serduszko bardzo, bardzo zielone), do tego kosmos Xantos, który podobno tez pachnie. Mam juz wsadzony pachnący powojnik a jeszcze chcę rzucić na ścianę altanki różę Uetersener Klosterrose. W bliskim sąsiedztwie już rośnie Jasmina.
Jak zdobędę wiosną lilię Regale, to też nie zawaham się jej użyć

I proszę mi nie pisać, że to za dużo - mam zamiar omdlewać na tym tarasie, otumaniona zapachem kwiecia

Wcale nie za dużo, w sam raz...a może nawet odrobinę za mało
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 11:38, 26 sty 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Pachnideł nigdy za wiele
Ja też właśnie zastanawiam się nad jakimś pachnidłem obok ławeczki. Może będzie to Philadelphus, jeszcze nie wiem.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies