Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Makao 21:38, 27 lut 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4599
Wszędzie widzę temat kompostowania został poruszony.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Marcin89 05:43, 28 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2647
Makao napisał(a)
Wszędzie widzę temat kompostowania został poruszony.
To i ja coś wtrącę. Zrobiłem we wrześniu kompostownik z desek, rozstawionych szeroko, bo czasem coś nawet wypada. Czyli dostęp tlenu jest. Do tego mieszam non stop. Zrobiłem też nakrycie od deszczu. A tam błotko i ani śladu dżdżownic. Zapach też mocno brzydki.

Podejrzewam, że za mało materiałów z węglem, dużo zielonych. Czy ja za dużo nawrzucałem na raz, czy co? Bo jest z 50 cm zasypane, od września. Ale liście też dawałem. Na spód gałązki itd.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 12:20, 28 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2815
A nie wrzuciłeś na raz za dużo skoszonej trawy? Jak jesteś na zakupach to warto brać kartony, które rozdzielają warstwy wody butelkowanej na paletach. Są nie zadrukowane.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Gruszka_na_w... 12:48, 28 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22250
Marcin89 napisał(a)
To i ja coś wtrącę. Zrobiłem we wrześniu kompostownik z desek, rozstawionych szeroko, bo czasem coś nawet wypada. Czyli dostęp tlenu jest. Do tego mieszam non stop. Zrobiłem też nakrycie od deszczu. A tam błotko i ani śladu dżdżownic. Zapach też mocno brzydki.

Podejrzewam, że za mało materiałów z węglem, dużo zielonych. Czy ja za dużo nawrzucałem na raz, czy co? Bo jest z 50 cm zasypane, od września. Ale liście też dawałem. Na spód gałązki itd.


Patrycja dobrze sugeruje, że za dużo na jeden raz włożyłeś trawy. Kiedy opróżniasz kosz kosiarki, to jego zawartość rozrzuć jak najcieńsza warstwą po całej powierzchni komory. Trawa zbita w duże kupki zaczyna gnić i robi się z tego zielona breja wydzielająca zapach gnojówki.
Toszka dobrze porównała zawartość kompostownika do lazanii. Trzeba w miarę równomiernie przekładać frakcję zieloną (azot) i brązową (węgiel). Gałązki daje się nie tylko na spód. Wykorzystuj ścinki z cięcia żywopłotu, pociętą słomę z cięcia traw, tekturę, wytłoczki. Im bardziej zróżnicowany materiał, tym kompost będzie lepszy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Patrycja_KG_Lu 12:58, 28 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2815
Melduję, że patyczki hortensji wykazują oznaki życia.

Strong Annabelle od Ani:

Rożne odmiany od Lidki:
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
DariaB 13:26, 28 lut 2023


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3092
No no, plantacja hortek powstała Trzymam kciuki, żeby się ładnie ukorzeniły.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Patrycja_KG_Lu 13:37, 28 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2815
Kciuki przydadzą się, bo robię to pierwszy raz. Czekam na dostawę perlitu, bo mi nie starczyło na wszystkie. Próbuję sposobem opisanym na 15-tej stronie u mnie z polecajki Asi.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 14:56, 28 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2647
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
A nie wrzuciłeś na raz za dużo skoszonej trawy? Jak jesteś na zakupach to warto brać kartony, które rozdzielają warstwy wody butelkowanej na paletach. Są nie zadrukowane.
Trawy swojej już nie miałem. Raz wrzuciłem worek trawy, który od kogoś dostałem. Ale też było wymieszane. Dużo daję odpadów bio z kuchni i fusy z kawy. Na jesień były też liście i łodygi z warzyw.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 14:59, 28 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2647
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Patrycja dobrze sugeruje, że za dużo na jeden raz włożyłeś trawy. Kiedy opróżniasz kosz kosiarki, to jego zawartość rozrzuć jak najcieńsza warstwą po całej powierzchni komory. Trawa zbita w duże kupki zaczyna gnić i robi się z tego zielona breja wydzielająca zapach gnojówki.
Toszka dobrze porównała zawartość kompostownika do lazanii. Trzeba w miarę równomiernie przekładać frakcję zieloną (azot) i brązową (węgiel). Gałązki daje się nie tylko na spód. Wykorzystuj ścinki z cięcia żywopłotu, pociętą słomę z cięcia traw, tekturę, wytłoczki. Im bardziej zróżnicowany materiał, tym kompost będzie lepszy.

Dziękuję za rady. Staram się wrzucać warstwami, raz faktycznie i kartony dałem. Od września z cięcia to nie bardzo miałem co. Potem dużo padało i ta woda namoczyła mi na dole mocno. Ale potem dorobiłem przykrycie i często mieszałem. No oby się uratowało, bo sporo czasu poświęciłem, a nie wrzucałem jak leci
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 15:08, 28 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2815
Czyli jeśli nie nadmiar mokrej trawy to raczej w grę wchodzi za mało materii „brązowej” z węglem.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies