Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

Anabell 22:50, 12 lis 2013


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
U siebie we wrześniu wpadłam w panikę. Sadziłam pod sosną hosty i brzegiem żurawki( moje ukorzenione.)
W tym miejscu całe lato stały hortensje w donicach.

Kopiąc w ziemi w różnych miejscach trafiałam podobne skupiska miodowych kuleczek, rozgniatałam jedne były suche inne strzelały.
Ja stosowałam dużo nawozu Osmocate i Compo. wiele lat wstecz.

W jednej kupionej roślinie znalazłam pod samym korzeniem podobnie jak u Ewy, ale wydaje mi się że to gotowe koreczki nawozowe zastosowane przed sprzedażą.

Ewo - u Ciebie też mogły być takie koreczki w sadzonce jak kupiłaś.
Nawóz siedzi więcej jak trzy lata to co ja wcześniej obserwowałam.

Nie spotkałam do tej pory żadnego pędraka. tylko zdarzają się wyżej wstawiłam zdjęcia.
Już mi podesłano link w moim wątku i jest to Larwa komarnica.

Pędraki siedzą tam gdzie duża wilgotność, ten rok był sprzyjający.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Anabell 22:59, 12 lis 2013


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Tak jaja ślimaków są przezroczyste. Pierwsze złożone maleńkie i rosną powiększają się.
Teraz wszystkie spotkane jaja włożę do słoika z ziemią i kompostem, będę czekała.

Opuchlaki mają okres wylęgania 4 do 6 tygodni.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Kasiek 23:07, 12 lis 2013


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Mysle ze jeszcze duzo przed nami...i nie warto wszystkich kulek brac za opuchlaka, ale warto w ten temat sie zaglebic i sprawdzic
____________________
Bawarka
Madzenka 23:29, 12 lis 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Tess napisał(a)
Może. Tylko że u Madżenki kulki w słoiku nie rosły, a wszystkie żurawki zżarte
Widziałaś na stronie 523?
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3507-madzenie-ogrodnika-kiedys-tu?page=523

A może Pszczółka zrobiłaby zdjęcie tych kuleczek otrzepanych na coś? Jak leżą - wówczas się zobaczy, czy wszystkie są takie same w wielkości i kolorze.
Moim zdaniem to mogą być jaja, dość niedawno złożone.
Z biegiem czasu ciemnieją i grubieje skorupka.



Tesiu moje kulki byly pod gaulterią a żurawki rosną w innym miejscu, co nie zmienia faktu że gaulteria żyje a żurawki padly.
Nie jestem w stanie rozpoznać jaj opuchlaka od nawozu... Z jednych kulek nic nie wyplywa, z innych biała ciecz z innych woda... Podobno ta biała ciecz sygnalizuje, że to jaja opuchlaka...

Obawiam się ze jaja opuchlaka można wprowadzić do ogrodu w torfie..... Wiec nawet jesli roslina była z odkrytym korzeniem wystraczy że zainfekowałaś glebę skażonym torfem...jesli nie widać larw warto poszukać skoprupek po tzw linieniu larw. Po każdym sezonie zmieniają ubranko na wiekszy rozmiar i zostawiają charakterystyczną zachnięta rozkurszoną bialo-przezroczystą skorupkę w glebie. Jesli znajdziecie coś takiego w korzeniach to równieź jest sygnał, że żerowały tu larwy opcuhlaka, ktore orzeniosly sie w inne miejsce - podgryzać kolejną roslinę ...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 23:33, 12 lis 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Anabell napisał(a)
U siebie we wrześniu wpadłam w panikę. Sadziłam pod sosną hosty i brzegiem żurawki( moje ukorzenione.)
W tym miejscu całe lato stały hortensje w donicach.

Kopiąc w ziemi w różnych miejscach trafiałam podobne skupiska miodowych kuleczek, rozgniatałam jedne były suche inne strzelały.
Ja stosowałam dużo nawozu Osmocate i Compo. wiele lat wstecz.

W jednej kupionej roślinie znalazłam pod samym korzeniem podobnie jak u Ewy, ale wydaje mi się że to gotowe koreczki nawozowe zastosowane przed sprzedażą.

Ewo - u Ciebie też mogły być takie koreczki w sadzonce jak kupiłaś.
Nawóz siedzi więcej jak trzy lata to co ja wcześniej obserwowałam.

Nie spotkałam do tej pory żadnego pędraka. tylko zdarzają się wyżej wstawiłam zdjęcia.
Już mi podesłano link w moim wątku i jest to Larwa komarnica.

Pędraki siedzą tam gdzie duża wilgotność, ten rok był sprzyjający.


Potwierdzam kuleczki naowzowe w fomie korków - to długodziałajacy nawóz Substrala Osmocote - nie moge nalezć zdjecia tego ale najbardziej zblizone jest to
http://www.flickr.com/photos/90985255@N00/2381797383/

W miejscu gdzie upuchlaki wyżarły mi żurawki widzialam pojedyncze żółte kulki ale nieregularne, te na zdjęciach wygladają z powodu sowjej regularności na nawóz długodzialający...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Loosiuu 23:50, 12 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Dokładnie takie kulki nawozowe widziałem w kształcie pałeczek w doniczkach u roślin ozdobnych do domu w centrach. Jeśli nie wypływa z nich żadna ciecz to nie ma się co martwić. W razie czego można przecież na wiosnę podlać gnojówką z wrotyczu.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Kasiek 23:59, 12 lis 2013


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
I tu mamy dylemat, poniewaz sa nawozy dlugoterminowe z ktorych wlasnie tez wyplywa ciecz. Jutro moze znajde nazwe tego nawozu.
Filip wrotycz mozna stosowac caly rok Ostatnio dostalam suszony i teraz na dniach go rozlewalam.Zapach w domu-cudny Wiosna kupie przenosna kuchenke i takie perfumowane operacje z wrotyczem bede przeprowadzac w garazu
____________________
Bawarka
Loosiuu 00:23, 13 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Też nie lubię tego zapachu
A teraz nie jest za późno? Myślałem, że za zimno się robi.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Mala_Mi 00:35, 13 lis 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Ja kupiłam kiedyś 2 wiaderka nawozu..tzn dostałam jedno w promocji do roślin cebulowych.. a drugie kupiłam... I jak miałam 2 wiadra to nie żałowałam i pospałam wszystkie cebulowe.. a mam je prawie wszędzie.. Opuchlaki jak na razie miałam tylko w 2 miejscach ..z żurawkami... które zresztą prawie wszystkie padły.. Mogły sie cholery rozleźć, ale nie po całym ogrodzie... w dodatku w tym roku chyba w maju zastosowałam nicienie.. Pokazywałam u siebie kuleczki na 100% nawozowe.. jak jest ziemia wilgotna to one też są w środku z płynem... jak ziemia sucha, to sypie sie biały proszek..

Mam w domu doniczkę z pelaśką, w której są kuleczki nawozowe... jutr pofocę jak nie zapomnę.. a tera wracam do pracy .. nocna zmiana... brrrr
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Basia_1987 15:13, 13 lis 2013


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
U mnie opuchlaki też w żurawkach ... To chyba ich przysmak. Aniu napisz prosze, czy zauważyłaś różnice po zastosowaniu nicieni?
____________________
" Baśniowy" ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies