Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku...

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku...

vita 00:22, 23 sty 2022


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4023
To jest rabata pod sosną. Sosna odziedziczona, może mieć sporo lat i sporo też przyczynia mi kłopotu. Po pierwsze złamał się jej przewodnik po jakiejś nawałnicy i zaczęła rosnąć na boki. Sosnę i płot obsadziłam hortensją pnącą.
Wspięła się po pniu i kwitnie w miejscu po przewodniku, też rozrasta się po płocie. Każdego roku zgarniam spod drzewa ogromną ilość igieł i muszę podcinać gałęzie, bo by sięgnęły do ziemi. Robię to pokornie, bo sosna tworzy coś w rodzaju parasola i ochrania nasadzenia pod nią.




Mam tu dwie hortensje ogrodowe, Zorro, która jeszcze u mnie nie kwitła i podobno kwitnącą na jednorocznych pędach NN. Doskonalę metody ochrony hortensji ogrodowych, może w końcu będą u mnie kwitły?
Po środku w głębi to śliczna drzewiasta 'White Dome'. Jest tu jeszcze największa hosta świata 'Empress Wu'. W dole to już same najcenniejsze skarby, storczyki i trójlisty. W tym momencie widać tam fiołki, którym pozwalam rosnąc do maja.



Tu empress w całej okazałości. Jakoś nigdy nie wierzyłam, że to taka wielka hosta, ale tak jest wielka











____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 00:29, 23 sty 2022


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4023






____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Anda 08:51, 23 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Cudnie. Cieniste rabaty lubię nawet bardziej od słonecznych. Są często tajemnicze i dają wytchnienie, wyciszają.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Martka 09:33, 23 sty 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
vita napisał(a)




Wiktorio, cudowny zakątek! Czekam na cień w moim ogrodzie.
sylwia_slomc... 09:40, 23 sty 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81865
Empres wu była jedną z pierwszych host jakie nabyłam, niestety po pierwszej zimie już mi z ziemi nie wyszła....nie wiem czy wygniła czy coś ją zjadło
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Szymka 10:38, 23 sty 2022


Dołączył: 20 lut 2021
Posty: 881
Mogłabym oglądać godzinami takie miejsca. Też mam cienisty zakątek pod sosną, to jedyne cieniste miejsce u mnie. Ale u Ciebie każda roślina ma swoje miejsce i przestrzeń. Duże hosty wyglądają cudnie kiedy nie są wciśnięte między innymi roślinami jak u mnie. Empres Wu stała u mnie 2 lata w doniczce aż wsadziłam ją gdzie było miejsce...

Nie tylko rośliny u Ciebie przeglądałam
Ławeczka do odgapienia
Betonowe kule własnoręcznie zrobione-do odgapienia
____________________
Kasia , okolice Lublina Ogród ciągłych zmian
Joku 12:43, 23 sty 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12086
Fiołki tylko do maja, a później co z nimi?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
AlinaP 15:29, 23 sty 2022


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
vita napisał(a)


Hej Alina

Hej Podziwiam cieniste zakątki, mam mało takich. Dzięki Twoim zdjęciom kupiłam cieszyniankę. Wcześniej się nad nią zastanawiałam, ale wyrzucałam z koszyka. Informacja o samosiewie mnie przekonała.
Pozdrawiam
____________________
Ala
ewsyg 12:10, 25 sty 2022


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
vita napisał(a)




Vilchenblau u mnie w cieniu też średnio sobie radzi, nie wygląda koncertowo i ma blade kwiaty, ale nie choruje. Ostatnio coś albo ktoś mi ją stratował skacząc przez płot, więc jest jej połowa. Ale przynajmniej jako jedynej nie usypuję kopca.
Szczerze mówiąc wygląda jak róża rosnąca w cieniu.




Ja swoją posadziłam w słońcu i przecudnie kwitnie. Mam mnóstwo kwiatów i ogromny wigor życiowy. Póki co nie boję się takich róż.

Wiktorio, pisałaś u mnie, że będę zadowolona z irysów syberyjskich. Miałaś rację, tak zawładnęły moim sercem, że sporo nowych odmian zakupiłam. Mam nadzieję, że w tym roku chociaż połowa zakwitnie.
Bardzo lubię Twój ogród, bardzo
Pozdrawiam i życzę udanego nowego sezonu ogrodowego
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
vita 20:53, 25 sty 2022


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4023
Anda napisał(a)
Cudnie. Cieniste rabaty lubię nawet bardziej od słonecznych. Są często tajemnicze i dają wytchnienie, wyciszają.


Miło Cię widzieć Ando Cieniste rabaty dają teraz tyle możliwości na ciekawe obsadzenia Kiedyś było bardzo ubogo, konwalie i paprocie. Stare czasy. Teraz Mam 60:40 na rzecz cienia. Ale do jedenastej pełne światło w całym ogrodzie
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies