Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku...

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku...

sylwia_slomc... 23:28, 20 maj 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82139
vita napisał(a)
Nasiona Protea King (Protea cynaroides) przyleciały do mnie w listopadzie z RPA. Pieczołowicie posklejane pomiędzy kartki notatnika . Certyfikatu nie mogło być, ale i międzylądowanie w NL, nie zagroziło dotarciu ich do mnie Dzięki Will
Wysiałam w lutym, przez dwa miesiące pilnie zerkałam, wiedziałam, że z kiełkowaniem tych nasion w domowych warunkach może być problem. Dostałam też długą listę wskazówek od uprawiających te rośliny, że siać do maleńkich doniczek, bo mogą pójść w korzeń i nie wypuścić liścieni itp. z życzeniami sukcesu Szukając informacji w necie znalazłam i takie, że nasiona przelegują długo, a natychmiast są w stanie wykiełkować np. zagrożone pożarem. W naturalnych warunkach
Nic się nie działo, więc odstawiłam doniczki w jakiś kąt w domku ogrodnika i zapomniałam.
A dzisiaj! Dobrze, że szukałam szpadelka do przycinania krawędzi, patrzę!
Dwa kiełki!



Cieszę się bardzo, każdy taki sukces cieszy, ale teraz muszę przyjąć odpowiedzialność za dalszą uprawę. Córka twierdzi, że dorosła roślina zajmie połowę powierzchni mojej dosyć dużej werandy.
Jak ja lubię komplikować sobie ogrodowe życie


Trzymam kciuki za sukces w uprawie, bo już samo zdobycie nasion i wschody było niełatwe. Kolejne perełki w Twoim ogrodzie znalazły dom
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Joku 12:08, 21 maj 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12198
Jaką masz glebę u siebie, tzn. jaki odczyn? Bo tak czytam: zasadowa rabata i się zastanawiam czy ją jakoś przygotowywałaś czy to jest dobro zastane na działce. O przygotowaniu gleby na kwaśna rabatę wszędzie czytam a o zasadowej nie .
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Roocika 13:23, 21 maj 2023


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Vita my zamawiamy z alledrogo preparaty, wychodzi taniej. Sypie tylko tam, gdzie mogą zabić rośliny, głównie przy jeżówkach i warzywniku. U mnie lubią też szałwie, więc już tych nie mam i czarne bzy.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
vita 18:24, 21 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Szkoda, że fotki nie cyknęłaś Trzymaj kciuki za proteę, przyda się wsparcie, bo to duże wyzwanie. Zajrzę do Abiko
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
ryska 18:34, 21 maj 2023


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11644
Zawsze jak wchodzę do Ciebie to mam fantazję, że sadzę jakąś ciekawą roślinę w miejscu którego nie mam ale stworzę wyrzucając jakąś. Takie trójlisty lubiące kwaśną ziemię godnie mogą zastąpić bergenie
A tak serio to cudny masz ogród. Lubię zaglądać
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
vita 18:50, 21 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Joku napisał(a)
Jaką masz glebę u siebie, tzn. jaki odczyn? Bo tak czytam: zasadowa rabata i się zastanawiam czy ją jakoś przygotowywałaś czy to jest dobro zastane na działce. O przygotowaniu gleby na kwaśna rabatę wszędzie czytam a o zasadowej nie .


Trudno mi powiedzieć. Kwaśnej na pewno nie mam, pewnie obojętną. Używałam kiedyś pehametru, ale te tonacje oliwkowo-zielone trudne są dla mnie do zintepretowania. Pisząc o zasadowej mam na myśli miejsce, gdzie ulokowałam przygotowany wcześniej kompost z liści bukowych, popiołu drzewnego i z niewielkiej ilości pomiotu ptasiego. Takiej rabatki potrzebowałam pod storczyki. Chyba się udało, bo dobrze rosną. Też przylaszczki i mam nadzieję, że P. auricula Dziękuję za namiary, bardzo dziękuję Znalazłam kilka odmian na stronie, nie mają ich wprawdzie w tej chwili dostępnych, ale poczekam. MMS dotarł dopiero o 16.17
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 18:53, 21 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Roocika napisał(a)
Vita my zamawiamy z allesrogobte preparaty, wychodzi taniej. Sypientylkontam, gdzie mogą zabić rośliny, głównie przy jeżówkach i warzywniku. U mnie lubią też szałwie, więc już tych nie mam i czarne bzy.


Dziękuję Joasiu, każda informacja pomaga rozwiązać problem A tych coraz więcej, jakby na złość
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 19:00, 21 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
ryska napisał(a)
Zawsze jak wchodzę do Ciebie to mam fantazję, że sadzę jakąś ciekawą roślinę w miejscu którego nie mam ale stworzę wyrzucając jakąś. Takie trójlisty lubiące kwaśną ziemię godnie mogą zastąpić bergenie
A tak serio to cudny masz ogród. Lubię zaglądać


Właśnie wywalam bergenie Takie, co to kupiłam kilkanaście lat temu za grosze, a mam teraz, zwłaszcza wiosną, masę podgryzionych, przebarwionych, nieatrakcyjnych liści. Ktoś pisał, że bardzo lubią kłącza bergenii opuchlaki, chyba Mirka?
Nie chcę umniejszać bergeniom, ale jak alternatywą mogą być trójlisty? Ani momentu bym się nie zastanawiała. Dziękuję za: cudny ogród
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 19:41, 21 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Wiosna pędzi, chwile z ciepłem. Na leśnej rabacie sporo się dzieje.
Kokoryczka Polygonatum x hybridum 'Grace Baker'.



Kokoryczka P. biflorum.



Disporum Sesile.



Parnik, Disporum flavum.




____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 19:48, 21 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
I cudowna, od Moni, Polygonatum verticillatum, ma ledwie cztery pędy, ale dobrze rokuje.



____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies