Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:19, 29 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
TAR napisał(a)


Ja najbardziej lubie zwisłe Flames of Passion, Alba. Cytrynowe Lemon Drops, Bell Bank i te zwykle. One sie po prostu nazywaja kuklik szkarłatny


Przygodę z kuklikami zaczęłam od tych szkarłatnych. Wciąż je lubię i rosną w masie pod drzewami. Kiedy na forum pojawiła się "kuklikowa gorączka", to zakupiłam 3 sztuki odmianowych. Bardzo wdzięczne rośliny.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:24, 29 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
April napisał(a)


Zatem metamorfoza tego kawałka bardzo udana. Wiesz, że ja tęsknię za bardziej kwiatowymi rabatami, dlatego takie miejsca u innych budzą we mnie zazdrość Z ogromną przyjemnością je oglądam i się nimi cieszę, mając świadomość, że to tylko miłość platoniczna Nie ma u mnie szans na wycinkę drzew. Usuwamy jedynie to co natura powali. Choć przyznam, że chętnie bym jeszcze trochę ten mój las prześwietliła


Kiedy ogród był młodziutki, to byliny robiły u mnie za zadarniacze, a potem nagle się okazało, że z każdym rokiem robi się ich mniej. Zaczęłam rozsądniej patrzeć na rosnące w ogrodzie drzewa. Wyleciały dwa tamaryszki, dwie katalpy, wydałam rajską jabłonkę i śliwę wiśniową. Bardziej zaczęłam szanować nasłonecznione miejsca w ogrodzie. W ostatnich latach staram się dosadzać byliny, bo sama zieleń to jednak za mało do pełni szczęścia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 20:21, 29 lut 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 8553
antracyt napisał(a)
Piękna ta ożanka, muszę zapamiętać. Mini przywrotnik też mi się podoba


Obejrzyj sobie jeszcze ozanke hyrkanska. Ja sie w niej zakochalam. Z fajnych roslin na obwodki jest jeszcze hyzop. Bardzo lubia go motyle i wszelakie bzyczki. Kwitnie nawet w listopadzie a liscie zachowuja zielonosc do wiosny. Potem tniemy. Latwo tez sie ukorzenia wiec mozna go w wielu miejscach zastosowac.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
antracyt 20:31, 29 lut 2024


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 12048
Ożankę hyrkańską mam i bardzo lubię, chociaż sieje się strasznie. Hyzop też bardzo lubię. W tym roku, podkradam pomysł Ewy Pszczółki i daję go w nogi porzeczek i agrestów na pniu Dzięki za informację o ukorzenieniu.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Magleska 20:37, 29 lut 2024


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 19318
Haniu podziwiam porządeczek na rabatach
melduję ,że jestem na bieżąco ,ale mało czasu mam na pisanie ech....
Buziaki
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
pestka56 21:51, 29 lut 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4668
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Mam ją u siebie. Lata temu nie dawałam wiary słowom Toszki, że to najpiękniejsza z turzyc. Bardzo wolno u mnie przyrastała. Któregoś roku nabrała wigoru. Jest cudowna. Nie daje żadnych rozłogów, listki są takie delikatne i ładnie rozświetlają cieniste zakątki. Od zeszłego roku przycinam ją na przedwiośniu. Subtelnością dorównuje jej jedynie turzyca Montana.



Oprócz Turzycy ptasie łapki (Carex ornithopoda) 'Variegata' mam też ptasie łapki gatunek o zielonych listkach. Bardzo obie sobie cenię. U mnie sprawdzają się też trochę podobne, bo też paskowane turzyce oszimskie (Carex oshimensis) ‘Evergold’, ‘Everlime’ i ‘Everest’ – zimują nie tracąc zbytnio urody.
Rozłogowo rozrastają się turzyce Morrowa, ale i one mają niewątpliwe zalety jako zadarniacze.
____________________
Kasia
Margo2 22:41, 29 lut 2024


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 1166
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kiedy ogród był młodziutki, to byliny robiły u mnie za zadarniacze, a potem nagle się okazało, że z każdym rokiem robi się ich mniej. Zaczęłam rozsądniej patrzeć na rosnące w ogrodzie drzewa. Wyleciały dwa tamaryszki, dwie katalpy, wydałam rajską jabłonkę i śliwę wiśniową. Bardziej zaczęłam szanować nasłonecznione miejsca w ogrodzie. W ostatnich latach staram się dosadzać byliny, bo sama zieleń to jednak za mało do pełni szczęścia.


Mam identycznie. Dojrzałe drzewa i krzewy zajmują mase miejsca i zabierają słońce.
Mam coraz ciemniej przez 2 sosny posadzone od południowej strony.
Ale ich nie wytnę bo za bardzo je lubię. Za to coraz bardziej doceniam słoneczne rabaty
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
Alija 22:47, 29 lut 2024


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 9301
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)




A z ciekawostek- takie coś dostałam od Ani/ Kawartet. To ożanka nierównoząbkowana Crispum.
Na obwódki też się nada.



Bardzo ładne ta ożanka, nie spotkałam nigdy tej rośliny, ma niesamowite liście, z falbanką.

U mnie też drzewa dają bardzo dużo cienia i trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć słoneczne miejsce,
a właściwe półcieniste, bo całkowicie słonecznych nie posiadam.
Po tegorocznej wycince mam nadzieję, że trochę słońca wpadnie do ogrodu.

____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Magara 23:48, 29 lut 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 7382
Poczytałam wszystkie newsy
Żurawki też mnie nie kochają, może to jednak ze mną jest coś nie tak???

Przywrotnik czerwonołodygowy - nie wiedziałam o jego istnieniu, mus poczytać

Ptasie łapki do mnie przemawiają Jak się z rogownicą nie dogadam...
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Kordina 09:10, 01 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 5059
Magara, a więc wolisz łapki od rogów?!
A jaka fajna (bo fioletowa ) ożanka właściwa, chyba kupię ze 4 krzaczki, znalazłam po 8.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies