Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

inka74 15:54, 05 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
ja cię... dyskusja ciekawa

pytanie mam - co to jest za drzewko tam posadzone - jakaś jabłoń?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
jolanka 16:15, 05 lut 2020


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16474
Asia, jak pamiętasz tez miałam ochotę powycinać te tuje i inne dobro po lewej stronie furtki
Na pewno ułatwiło by to zrobienie całości rabaty. Pytałaś o to, co zrobić z odprowadzeniem deszczówki. A nie można by było odprowadzać ją do beczki wykopanej do ziemi? Wtedy można by tez zrobić odprowadzenie rozsączajace w ziemi, nie musiałabyś podlewać
To tak gwoli pomysłu na deszczówkę ( o wycinaniu delikatnie nie wspominam bo mnie zabijesz)
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Gruszka_na_w... 16:37, 05 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Pszczelarnia napisał(a)
Edit, jak postawisz ściankę wodną tak jak chcesz - patrząc na nią z każdego kąta ogrodu, ze ścieżek etc. i tak będziesz widziała furtkę i dróżkę do niej. Nie będzie Cię ten zastosowany półśrodek denerwował?

Wystarczy tylko odchylić się 2 metry od tarasu.




Mnie ta ścianka tam zupełnie nie pasuje. Jest jakimś dziwnym tworem o agresywnym wizualnie kształcie.Nie idź w tę stronę.

Dobrym tropem jest obsadzenie czymś wyższym ścieżki do furtki i pomysł Agaty na furtkę pełną.

Swój kubełek na śmieci przesłoniłam wąsko kolumnowym cisem. Po dwóch latach przesłona spełnia swoje zadanie.Ten Twój zbiornik na deszczówkę ma podobne gabaryty.

Wydaje mi się, że warto skupić się na znalezieniu argumentów dla Twego taty wspierających pomysł wyższych nasadzeń na granicy.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
HannaR 17:00, 05 lut 2020


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
makadamia napisał(a)


bardzo lubię Twoją twórczość, nawet jeśli niekoniecznie przystaje do rzeczywistości


Coś w tym musi być, bo jeszcze nikt nie skorzystał z moich pomysłów, oprócz mnie samej.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
Anda 17:23, 05 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33550
makadamia napisał(a)


Różne wersje miały być: donica z żywopłotem, ścianka z ławeczką, ścianka z ciurkadełkiem w tym miejscu byłaby świetna...

Nie mam przekonania do dublowania: i ścianka i cisy. Dążymy do tego, żeby maksymalnie cofnąć całą konstrukcję w kierunku furtki. Jeżeli do ścianki dodamy cisy, to już nam się całość poszerza i wchodzi bardziej na środek działki.



Czy ten taras, który zamierzacie budować, będzie szedł aż do rabaty pod tują? Jeśli tak, to i tak musiałabyś zamaskować miejsce beczki i jakoś przyzwoicie zakończyć taras. Pod tują nic nie rośnie i bałagan. Zamiast ścianki mogłabyś tam posadzić cisy w literkę L. W ten sposób zakryłabyś beczkę na wodę i kompostowniki w tym miejscu.



makadamia napisał(a)

Podobnie mam wątpliwości do tej wąskiej przesłony z cisa po prawej stronie.
Jak urośnie żywopłot to ta przesłona straci rację bytu. Chyba żeby zrobić ją niższą?


Jasne, jak urośnie żywopłot to tą wąską przesłonę możesz przekształcić w coś innego, np. wyciąć z niej stożek lub inną figurę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 19:59, 05 lut 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
Przypomniałam sobie, że Kwartecik też ma podobną "szubienicę" i nie jest ona jakoś mocno zasłonięta. Może kształt rabat powoduje, że wtapia się w ich linię... Może dać też tam jakiś podest albo nawierzchnię z kostki skoro i tak to miejsce jest wydeptane...

https://www.ogrodowisko.pl/watek/4564-ogrod-pod-lasem?page=690
https://www.ogrodowisko.pl/watek/6603-przerwa-na-kawe?page=864
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
makadamia 20:11, 05 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
ja cię... dyskusja ciekawa

pytanie mam - co to jest za drzewko tam posadzone - jakaś jabłoń?


jabłonka van eseltine. bardzo ładnie kwitła w tym roku na tej swojej jednej gałązce

HannaR napisał(a)
Asiu, myślałam tylko o wycięciu tej tui przy furtce - nie o wszystkich.
Serby mają raczej wąską podstawę. Dodatkowo można je ciąć, żeby nie rozrosły się za bardzo wszerz.
Zbiornik na deszczówkę zasłoniłabym żywopłotem z cisa.


Wąską w stosunku do swojej wysokości, czyli ok. 2m. Czyli prawie cała szerokość rabaty. Można ciąć, ale jestem zdania, że jak ciąć, to na całej wysokości, czyli trzeba je utrzymywać na max. 2,5m, bo tyle jestem w stanie przyciąć.
Gdybym miała szukać wysokich iglaków, to wybrałabym szmaragdy, a jeśli miałabym je trzymać na wys. tych 2m, to wybrałabym cisy, bo te już mam.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Kasya 20:11, 05 lut 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42123
A nie możesz zrobic nieprzejrzystej furtki ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
makadamia 20:15, 05 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)
Przypomniałam sobie, że Kwartecik też ma podobną "szubienicę" i nie jest ona jakoś mocno zasłonięta. Może kształt rabat powoduje, że wtapia się w ich linię... Może dać też tam jakiś podest albo nawierzchnię z kostki skoro i tak to miejsce jest wydeptane...

https://www.ogrodowisko.pl/watek/4564-ogrod-pod-lasem?page=690
https://www.ogrodowisko.pl/watek/6603-przerwa-na-kawe?page=864


Renatko, mnie chodzi o schowanie nie samej konstrukcji, tylko klepiska, które jest pod świerkiem. U Kwartecika konstrukcja stoi zatopiona w pięknej rabacie, pomiędzy roślinami.
U mnie nie dość, że rośliny nie chcą rosnąć, to jeszcze chłopaki tam biegają.
Dlatego chciałam zasłonić kwiatkami.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 20:20, 05 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasya napisał(a)
A nie możesz zrobic nieprzejrzystej furtki ?


Można tą furtkę zabudować, ale ona sięga mi do cycków, więc na wysokości wzroku nadal by został widok na przestrzał.
A podwyższyć jej nie ma jak - ze dwie strony temu pokazałam ją z drugiej strony i myślę, że zdjęcie wyjaśnia dlaczego
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies