Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Gosiek33 10:17, 20 wrz 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
To derenie zostaw gdzie rosną, wyeksmituj jaśminowca i będziesz mieć miejsce na hortensje
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
makadamia 10:48, 20 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gosiek33 napisał(a)
To derenie zostaw gdzie rosną, wyeksmituj jaśminowca i będziesz mieć miejsce na hortensje


To byłby najprostszy pomysł

Ale czy ławeczka będzie dobrze wyglądać tak niesymetrycznie obsadzona

Ta kalina faktycznie śliczna. Zaraz będę szukać jej innego miejsca w ogrodzie

Wiesz czemu chcę te bodnanteńskie? Bo one kwitną w lutym-marcu, jak na drzewach nie ma liści i wtedy będą miały słońce. Później, w ciągu roku, będą miały cień, ale liczę na to, że wtedy nie będzie im to przeszkadzało.
Ta Onondaga kwitnie w maju, a wtedy lipa już ją będzie zacieniała i to -obawiam się - osłabi kwitnienie.

Taki ze mnie sprytny miś
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
inka74 11:02, 20 wrz 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Hortensje bukietowe słabo w cieniu sobie radzą. Tylko niektore wytrzymają. Więc ew. Ogrodówki kwitnące na jednoroczych pędach lub Strong Anabell/Anabell. Te mi ładnie w cieniu się zachowują.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 11:06, 20 wrz 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
A derenie nie musisz brać tylko variegaty. Ładna jest wersja aurea. W cieniu nie przybierze aż takiego koloru cytrynowego. Może mix 2 odmian ładnie przebarwiających gałązki w zimie?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mrokasia 11:41, 20 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17958
Się już pogubiłam co i gdzie ma iść ale to dlatego, że czytam z doskoku.
Dereń aurea w cieniu może być ładny, taki limonkowy.
Te kaliny to miałyby być obok czy za ławeczką? Bo jesli miałabyś podziwiać kwitnienie to musiałyby być widoczne...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
UrsaMaior 12:27, 20 wrz 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8154
Jak do cienia to jaśminowiec Aureus. Świeci po oczach szczególnie wiosną, z daleka go widać. Tak wygląda, wywalę jak już obejrzysz.

____________________
ogród pod lasem
Poppy 12:32, 20 wrz 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
U mnie w totalnym cieniu bukietowka (limelight) daje rade, i ma sie b dobrze. Tyle ze u mnie glina, co to tez moze miec znaczenie.
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
makadamia 13:18, 20 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
A derenie nie musisz brać tylko variegaty. Ładna jest wersja aurea. W cieniu nie przybierze aż takiego koloru cytrynowego. Może mix 2 odmian ładnie przebarwiających gałązki w zimie?


O, to może być dobry pomysł. Aurea będzie pasował do limonkowej hakonki

inka74 napisał(a)
Hortensje bukietowe słabo w cieniu sobie radzą. Tylko niektore wytrzymają. Więc ew. Ogrodówki kwitnące na jednoroczych pędach lub Strong Anabell/Anabell. Te mi ładnie w cieniu się zachowują.


Wiem, ale moja ogrodówka mnie strasznie denerwuje: jak jej nie podleję codziennie, to od razu jej mdleją kwiaty, nie mówiąc o tym, że pokłada się gorzej niż anabelka. nie lubię jej.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:20, 20 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
UrsaMaior napisał(a)
Jak do cienia to jaśminowiec Aureus. Świeci po oczach szczególnie wiosną, z daleka go widać. Tak wygląda, wywalę jak już obejrzysz.



Faktycznie świeci, co jest zaletą. Nie jestem tylko pewna, czy pasuje do variegat, które mają zupełnie inny odcień liści.

Poppy napisał(a)
U mnie w totalnym cieniu bukietowka (limelight) daje rade, i ma sie b dobrze. Tyle ze u mnie glina, co to tez moze miec znaczenie.


Też mi się wydaje, że limki akurat nieźle sobie radzą. mam jeszcze tardivę, która też mi zakwitła w cieniu, ale ona jest na pniu i w nowej konfiguracji nie bardzo wiem jak ją zakomponować.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:24, 20 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
mrokasia napisał(a)
Się już pogubiłam co i gdzie ma iść ale to dlatego, że czytam z doskoku.
Dereń aurea w cieniu może być ładny, taki limonkowy.
Te kaliny to miałyby być obok czy za ławeczką? Bo jesli miałabyś podziwiać kwitnienie to musiałyby być widoczne...


Na razie, po krótkiej dyskusji plan jest taki:

wszystkie trzy derenie idą za ławeczkę i tworzą za nią ścianę.
jaśminowiec idzie precz.
w prawy róg, za lipą idzie albo kalina bodnanteńska albo dereń aureus - poszukam, popatrzę i zobaczę co mi się bardziej nada.

A jak to poprzesadzam, to będę się zastanawiała co posadzić na przodzie rabaty obok ławki.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies