Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Wiolka5_7 22:21, 08 cze 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20496
U Ciebie tez taras na tapecie
Świetnie wyszło
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
mrokasia 22:41, 08 cze 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18004
Hej Martek, obejrzałam zadaszenie (bardzo zgrabne), nową opaskę (też bardzo zgrabna ), donice na tarasie (bardzo...zgrabne ) i wał przy tarasie (no... zgrabny inaczej ). I co by tu poradzić... jest jakieś uzasadnienie, że ten wał powstał zamiast prostego zakończenia tarasu? Ja bym się przychyliła do pomysłu Johanki - spróbować wykończyć ten wał na prosto.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 22:53, 08 cze 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Martek, dobrze, że jesteś. Widzę, że budowlanka na tapecie. Ja w ubiegłym roku robiłam ścieżkę za domem a w tym już ją poprawiałam więc łączę się z tobą w bólu poprawek ale nie wszystko na początku jesteśmy w stanie przewidzieć a liczenie na fachowców jest złudne w obecnych czasach.
Z tarasem mam nadzieję, że uda się bez rozbiórki. Z rurą może rzeczywiście to pomysł, żeby dolać na zejściu jakby schodek/przedłużenie na poziomie tarasu (taki ząbek robiący za schodek) a od niego poprowadzić w trawniku płyty zatopione w trawie jako przejście do placyku pod brzozami (powstał?) czy warzywnika. Wkoło całego tarasu można zrobić trawiaste nasadzenia, taka wąska rabata. Jak nie trawy to np. niskie liliowce typu Stella. Zakryją wał a od strony tarasu będzie też do nich dojście bo jest tam jakby opaska za donicami. Może też finalnie powstać całkiem duża normalna rabata i wtedy wał nie będzie żadnym problemem. Roślinami zakryjesz.
Bardzo dobrze wyszedł chodniczek koło drewutni. Pamiętam, że już dawno o tym myślałaś. Teraz jest i praktycznie i ładnie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
wiklasia 23:10, 08 cze 2020


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Wał taki podstawili budowlańcy/brukarze, by z czasem obrzeże nie zaczęło odspajać się od całości (jest różnica poziomów pomiędzy poziomem tarasu a poziomem gruntu). Ta mocarna zapora to taki pseudomurek oporowy niwelujący siły poziome i pionowe powstające od naporu gruntu od strony tarasu.

Co do nawiewu do kominka (czerpni powietrza). Trochę nieszczęśliwe wykonanie / lokalizacja. Bo rozumiem, że w kominku to najczęściej przepala się jak za oknem jesienne słoty czy zimowe śnieżyce? Nie masz w zimie problemu z zasypanym wlotem przez śnieg? Aaa... w sumie globalne ocieplenie jest więc czy w najbliższych latach ujrzymy śnieg, wątpliwe. Dobra, problemu nie ma. JA bym ewentualnie zastanowiła się, czy nie da się tej rury poprowadzić poza zasięg ciągu komunikacyjnego. To znaczy na końcu tego co jest zamontować kolanko, zjechać w dół do gruntu, w gruncie pociągnąć pod ziemią nowy poziomy odcinek, potem znów kolanko i taki niby peryskopik, który wychodziłby gdzieś dalej. Pytanie tylko czy ciąg byłby odpowiedni na tak wydłużonym odcinku? Bo to, że paląc we wkładzie kominkowym wytworzy się pewnie jakies podciśnienie i będzie chciał zassać powietrze to pewnie tak będzie, pytanie tylko czy będzie na tyle wystarczająca różnica ciśnień, że samoistnie będzie to powietrze zasysać (no tu to musiałby si ę wypowiedzieć jakiś spec od wentylacji).

Na ugiętą belkę może pomoże montaż dodatkowych zastrzałów poniżej tych istniejących? Miałabyś podwójne ewentualnie montaż kątownika stalowego do spodu i boku tego podciągu montowany jako wzmocnienie?

A teraz koniec z bajdurzeniami. Przechodzę do konkretów.
Świetnie wygląda ta nowa ścieżka poprowadzona przy drewutni.
Elegancki wyszedł Ci ten taras z donicami.

A poza tym uściski i serdeczności ślę w Twą stronę
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Magara 23:22, 08 cze 2020


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6643
Makusia I po co się było chować głową w piasek jak tu tyle mądrych głów doradza??? no sama powiedz - po co
Będzie pięknie
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
AngelikaX 23:38, 08 cze 2020


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Hej no powiem Ci że z tą rurą to gorszego miejsca na jej umiejscowienie chyba nie dało się znaleźć ale dorzeczy ja proponuje albo schodek na całej szerokości i w miejscu tej rury na czole schodka kratkę wentylacyjna w kolorze schodka lub... wysunąć całą powierzchnię tarasu coś na kształt lewitujacego przodu.. Nie wiem czy jasno to zobrazowalam
Co do belki to mój eM (A on od tych spraw) mówi że trochę nad wyrost Cię nastraszyl ten stolarz- nie powinna się bardziej ugiąc. Jak planujesz wymienić jednak to proponuje drewno klejone bo stał w tym połączeniu to średnio mówi

Mam nadzieję że pomogłam. Pozdrawiam
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
Johanka77 23:54, 08 cze 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Na drugi raz to nas zawołaj, to my Ci taras zbudujemy i daszek przyczepimy! A i donice ulepimy! A co!?

Bo my tu już wszystko przerabiałyśmy i wszystko umiemy... A Wilkasia to nawet fachowo napisać potrafi

Więc wiesz! My to My! A Ty to też My
Cmok!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Makusia 08:29, 09 cze 2020


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Kasiu- motylki i pszczółki dziękują

Agatko stosuję co roku wiosnę mieszankę Żelazo+pinivit+florowit. Wprawdzie tylko do oprysku, ale może faktycznie dobrze byłoby podlać? Jakie proporcję helatu, florowitu i wody?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 08:38, 09 cze 2020


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
mirkaka napisał(a)
Rh cudny, i to pod brzozą? Brawo Bez cudny, ścieżka poprawiona, bardzo fanie
A jeśli chodzi o taras i wyjście rury od kominka,- może ją po prostu skrócić i zakończyć równo za tarasem? Jeśli musi być taka długa to możesz na szerokość wejścia na taras położyć jeszcze kostkę aż do końcówki tej rury, a po obu stronach obsadzić cisami jak piszesz.
Donice można odwodnić wiercąc otwory z boku, tuż przy gruncie, nawet będzie lepiej bo jeśli dno mają niżej i szczelne to nie będą tak wysychać, a deszczy u nas nie ma tak dużo. Nadmiar wody wyleci bocznymi otworami


Mirko to mój jedyny Rh. Miałam takiego cudnego w bali i padł mi po zimie

Cały problem z zakończeniem tarasu polega właśnie na tym, że jego zakończenie nie jest pod kątem prostym do trawnika, a po skosie. Tu mi brakuje pomysłu, jak go zgrabnie zakończyć, bo wygląda to nieciekawie. Rura od kominka myślę, ze bez problemu może być zakończona na równi z tarasem.

AgatoP- u Ciebie widać działanie z głową. U mnie niestety po fakcie. Brak wiedzy i zaufanie specjalistom, które oby mi się czkawką nie odbiło.

HAniu- Panowie się dokopali, ale w ogóle nie było tematu zmiany biegu tej rury. Zresztą nawet gdyby padła taka propozycja, to miałabym obawy, jak będzie spełniać swoją funkcją taka rura z załamaniami. Jakoś przyjęłam za pewnik, że żeby takie dopowietrzanie spełniało swoją funkcją, musi iść prosto.

Gosiu, bardzo dziękuję- powiększenie tarasu było moim marzeniem, bo tej pory miałam mini daszek, który w zasadzie nie wiadomo jaką funkcją spełniał.

Basiu, tak planuję ale "wysokości" donic. Jeśli obsadzę po całej długości, to nie będę miała którędy się wydostać z tarasu. Dlatego fragment między donicami musi zostać zmodyfikowany.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
JoannaDe 08:40, 09 cze 2020


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Marta, moje choiny tez są biedne. Jak patrze u innych dziewczyn jakie maja piękne i geste to aż mnie nerw na moje bierze.

Ja mam wrażenie ze u mnie miały w zeszłym roku za sucho. Niby podlewałam, niby zraszałam a jednak. W tym roku pilnuje podlewania tzn. dwa razy w tygodniu po 30-40 l wody pod każdy krzak i mam wrażenie ze im trochę lepiej.
Dostały tez gnojówki z pokrzyw.

Przynajmniej nie żółkną już a i przyrosty maja całkiem ładne.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies