Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrod stewardessy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrod stewardessy

kerii 23:41, 10 lip 2018


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 2185
Kamcia napisał(a)
Po zeszlorocznym sukcesie rozszczepiania hortensji Vanilla Fraise (wszystkie sadzonki sie ukorzenily) i Limelight (sadzonka ma juz kwiaty) postnowilam sprobowac rowniez w tym roku. Dobrze rokuja trzy sadzonki Hibiskusa , ktore wlozylam do ziemi 2 tyg temu. Kilka dni temu rozszczepialam ponownie Vanilla Fraise (8 sadzonek i jedna z hortensji pilkowanych (5 sadzonek).





No super, że Ci ukorzenianie tak fajnie idzie.
Mnie w tamtym roku udało się ukorzenić 7 patyczków z czego trzy na pewno będą kwitnąć.

W tym roku marniutko aż jedna ,
Zawsze próbowałam z wiosennymi patyczkami nigdy nie robiłam tego w lecie, może powinnam spróbować jeszcze teraz.

____________________
Jola Moja glebo terapia
Kamcia 11:53, 11 lip 2018


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
Jolcia, ja z patyczkami nie probuje, bo z gory wiem, ze mi nie wyjdzie. Taki kobecy instynkt...

Ale od lodyg listkowych to naprawde latwo idzie. Hortensje czy tawulki czy nawet hibiskusy...

Grunt to nie doprowadzic do przesuszenia ziemi i postawic w cieniu.

W zimie to nawet zapomnialam ze sadzonki na dworze stoja jak sobie przypomnialam to juz bylo po najwiekszych mrozach. Ale na szczescie nic im nie bylo.

Tearz moje sadzonki w prezencie kolezankom rozdaje.


____________________
Kamila Ogrod stewardessy
Kamcia 12:00, 11 lip 2018


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
Dzisiaj to sie rozpadalo na dobre.

Oj, nie,bron Boze nie narzekam. BARDZO SIE CIESZE

Jeszcze w poniedzialek biegalismy po ogrodzie podlaczajac beczki i karnistry na deszczowke. Wyglada na to, ze w sama pore.



Chociaz wiem, ze 4 to na dlugo nie starcza. Ale lepsze 4 niz 0.



Dzis rano szybko bieglam sprawdzic ile wody w nocy nalecialo i czy czasem nic nie cieknie.

Niech pada, niech pada, niech pada.
Moze padac cale dwa tygodnie jak mnie nie bedzie to przynajmniej wiem, ze ogrod bedzie podlany, bo mam szczere obawy co do umiejetnosci podlewania mojego syna.
____________________
Kamila Ogrod stewardessy
Adela 21:42, 12 lip 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Kamilko, czy można Ciebie prosić o krótki instruktaż ukorzeniania hortensji? Będę miała sadzonki hortensji (podobnej do Twojej) i nie chciałabym zmarnować.
Pozdrówka
____________________
Ela - Moja ostoja
Figielka 21:58, 12 lip 2018


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448
Ja też poproszę o instruktaż.
____________________
IwonaOgródek przy lesie
Kamcia 19:58, 14 lip 2018


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
Adela napisał(a)
Kamilko, czy można Ciebie prosić o krótki instruktaż ukorzeniania hortensji? Będę miała sadzonki hortensji (podobnej do Twojej) i nie chciałabym zmarnować.
Pozdrówka


Można

Najlepszym okresem do rozszczepiania hortensji z łodygi zielonej jest okres od maja do końca lipca.
Moje sadzonki hortensji Vanilla Fraise ukorzenilam dokladnie 31 lipca zeszłego roku I wszystkie się przyjęły.

Ważne, by były to zdrowe, nieprzesuszone łodygi, które nie mają pakow kwiatowych. Chodzi zapewne o to, by po włożeniu do ziemi roslina nie tracila energi na kwitnienie ale na wypuszczanie korzonkow. To taka moja teoria. Podobno najlepiej ukorzeniaja się łodygi 10 cm. Moje właśnie tyle miały.


Takie łodygi nadają się do rozszczepienia:



Oto 4 sadzonki Little Lime:



I 7 sadzonek Diamond Rough:



Najpierw delikatnie obrywam im te największe listki a te na samej górze skracam o połowę:





Następnie zamaczam koniec łodygi w wodzie:


....potem w ukorzeniaczu:


....a na koniec wkładam głęboko w ziemię. Ważne by docisnąć ziemię dookoła sadzonki.

Et Voila:



Doniczke najlepiej postawić w cieniu i nie dopuścić do przesuszenia ziemi.

Powodzenia



____________________
Kamila Ogrod stewardessy
Adela 23:18, 14 lip 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dzięki, super!
Foto - instruktaż bardzo szczegółowy, z pewnością nie będzie problemu
Oglądałam też filmik na YT. Facet przygotowywał sadzonki w taki sposób jak i Ty, miał tylko inne podłoże - piasek+torf. Czy to może mieć zasadnicze znaczenie? Jak myślisz?
____________________
Ela - Moja ostoja
Kamcia 07:51, 15 lip 2018


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
Wydaje mi się że torf jest nawet lepszy od zwykłej ziemi gdyż ma kwaśny odczyn.

Wczoraj rozszczepione sadzonki włożyłam do ziemi dla rododendronow, bo tylko taka miałam pod ręką. Ona też jest trochę kwasniejsza od zwykłej. Ale w zeszłym roku miałam normalna ziemię i też dobrze wyszło.

Zapomnialam dodać do instruktażu że posadzone lodygi mozna potem okryć folia lub sloikiem i nie trzeba często podlewać.
____________________
Kamila Ogrod stewardessy
Figielka 08:31, 15 lip 2018


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448
Świetny instruktaż, dzięki.
____________________
IwonaOgródek przy lesie
la_estrellita 08:32, 15 lip 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Muszę sobie gdzieś ten instruktaż zapisać . Polubiłam zabawę w nasionka i sadzonki.
____________________
Agnieszka Gutlandia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies