Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 09:16, 20 lip 2020


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
kasiek napisał(a)
Bardzo dobry pomysł Krakusa z ta ścieżką - popieram i jestem w szoku ile zrobiłaś!
Albo zamiast ścieżki żwirowy strumyk z mostkiem - też wyglądał by tu pięknie.
Podziwiam nieustannie i nie dziwie się że Ci lędźwie bolą, mnie od patrzenia łupie w krzyżu Ale wychodzi rewelacyjnie!


Kasiu ty jesteś specjalistką od strumyka z mostkiem Podziwiam za kreatywność i umiejętności.
Powyżej wrzuciłam fotki jak widzę to miejsce. Czyli jak to u mnie ostatnio - jak najprościej. Przycinka cisów i hortek raz w roku i laba na ławce
Taki widok będę miała - na razie ubogi. Łezka przy wykuszu i taras do modernizacji. A że budynek ma nieco klasyczną formę, stąd Lutyens i zegar na postumencie. Ale nie ten turkusowy


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:23, 20 lip 2020


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Taka architektura mi się tu marzy
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
kasiek 21:36, 20 lip 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Nie no postument w dechę
Rzeźbiłaś teren? Czy miałaś takie wgłębienie?
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Dorota123 14:07, 21 lip 2020


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Iwonka napisał(a)

Dorotka dokładnie tak, ogród od podstaw to byłaby przyjemność. A odnawianie starego, jeszcze przy maleńkich możliwościach to ciągły kompromis.
Zdjęcie poniżej fajnie ilustruje obecny problem. Rabata po lewej stronie jest zdecydowanie za szeroka. Za bardzo wchodzi na środek placu. Zmiana tego wymagałaby użycia koparki, która za dom już mi nie wjedzie. Dlatego zostawiam jak jest, roślinami nadrobię


Hakonki chyba lubią moją glinę, rozluźnioną piaskiem i korą przekompostowaną. Wydaje mi się, że lubią być wyeksponowane. Mam kilka między hortensjami, w cieniu, gdzie już nie są takie gęste.

Stipy od Abiko też nabrały masy. Oby nie za bardzo, bo podobno sieją się na potęgę.


U mnie jak jakaś duża tuja jest do usunięcia mąż obkopuje dookoła i jeśli się da to wykopuje, a jeśli nie ścina piłą poniżej poziomu ziemi.
Można by też wysoko podciąć dolne gałęzie, wtedy dałoby się w tym miejscu troszkę poszerzyć trawnik i przejście.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
inka74 14:37, 21 lip 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Iwonka napisał(a)


Iwony marudy Chociaż wpis o tej rabacie pokazuje, że mam duży luzik do własnych działań. Nie mam daru do kompozycji, metoda prób i błędów to chyba mój znak firmowy
Ta szałwia jest tu zdecydowanie za wysoka. Wiesz, że ona w innym miejscu była o połowę mniejsza. Pasuje jej pełne słońce. Na razie ścięłam ją do zera, ładnie odbija. Pójdzie na rabatę przy brzozach za jakiś czas.



U Danusi przeczytałam, że też w tym roku pierwszy raz ścięła szałwię do podstawy. Caradonna to duża odmiana i lubi się wykładać. Myślę, że ten sposób pozwoli jej zachować ładny kształt do jesieni.
Zrobiłam to z bólem serca, czubki jeszcze kwitły Ale szybko odbija, już u podstawy mam dziesiątki listeczków.



Rabata po przejaśnieniach wygląda lepiej. Ta stipa tu obłędnie faluje. Zobaczę jak zagra z zawilcami.
Imienniczko marudo po ścięciu szałwii rabata wygląda dużo lepiej. Okropne to ale ja bym ją od strony ogrodu ujęła w opaskę z cisów takich do wysokości maks. połowy stipy. Ale, że zawilce ci na pełnym słońcu się dobrze czują to jestem w szoku. U mnie marniały w oczach. Za to Caradonna rzeczywiście w słońcu rośnie mega wysoka. A w cieniu się pokłada.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 15:15, 21 lip 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
A co do tui na środku - jestem świeżo po eksmisji takich 1,8 metrowych 5 sztuk oraz jednej 3 metrowej. Tak jak ty myślałam, że nie dam rady sama. Okazało się, że tuja korzeni się bardzo płytko - system jest płaski i gęsty z małą ilością takich większych korzeni. Bez problemu większego sama wykopałam i wyniosłam 3 metrowego kolosa z rabaty. Jestem dużo niższa niż ty i pesel też nie kłamie. To się wydaje trudne ale w rzeczywistości pikuś, zresztą wy przenosiliście chyba niedawno tuje...
Bardzo mocno wcięłaś się w ten trawnik. Ten kształt jest dosyć ostry w stosunku do pozostałych linii. Nie mogę nigdzie wcześniej znaleźć zdjęć tego fragmentu ogrodu i nie kojarzę czy coś pisałaś oprócz tego, ze lotnisko poszerzasz. Jakoś trudno mi jest ogarnąć ten kawałek w twoim ogrodzie bo nie byłam ;( ale po zdjęciach patrząc to w sumie widok z ławeczki będzie ograniczony na 1 rabatę i dom a to co fajne (dużo miejsca na nasadzenia) znajdzie się za nią w tle. Tylko nie bij, proszę - a gdyby tak jednak trochę trawnika mieć i stworzyć ścieżki? Być może z różnych względów taki układ jest nie do zrobienia...


tę tuję zamienić na taką strzyżoną niższą spiralę - ona gęsta i ładna jest, myślę, że by się nadała. wkoło niej zrobić okrągłą lub owalną rabatkę. Powiększyć rabatę na tyłach tak aby wszystkie linie były miękkie, łagodne. te wypustkę na zegar może można zrobić większą, nie wiem co tam dalej jest. Zwiększyłabym rabatę od strony domku, tam dałabym większe nasadzenia aby zasłonić wejście, okryć go trochę.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mrokasia 16:50, 21 lip 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
O jaki fajny plan Inki!
Nie wiem czy się wpisuje w Twoje potrzeby i gust ale jak dla mnie świetny!
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Juzia 17:04, 21 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38555
Mi też się podoba propozycja
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Urszulla 14:21, 26 lip 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Iwonka napisał(a)
Rabata w szczycie rozkwitu niby mi się podoba a jednak coś zgrzyta...



Coś tam szukałam u Ciebie i przy okzji pochyliłam się nad tym miejscem. Pisałaś że po remoncie elewacji zmniejszyłaś wysokościowo rabatę w wykuszu a tu ją zwiększyłaś ( chodzi o wysokość). A mi się wydaje że w wykuszu mogłyby być cisy, szałwie i stipa. A tu lepiej wyglądałoby wrzosowisko jeśli u Ciebie wrzosy się trzymają.

Nie gniewaj się że piszę coś zupełnie przeciwnego. Bo ja mam takie dziwne spojrzenie na przestrzeń. Jak się popatrzysz przez okno to nie widzisz tego co pod murem w wykuszu dopiero jak wyjdziesz do ogrodu. Za to przez okno widzisz tą pierwsą rabatę przy ścieżce którą nazywasz łezką. I ona powinna być przechodnią na widok dalszej. Dlatego głosuję za czymś niskim na niej. Obojętnie co wymyślisz, n8e muszą być wrzosy

Mam prośbę żebyś m8 pokazała co wymyśliłaś przed anabelkami przy wjeździe.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 14:40, 26 lip 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Iwonka napisał(a)
Rabata przy wykuszu im bardziej skończona tym większym staje się niewypałem.
W zeszłym roku myślałam, że symetryczne nasadzenia najbardziej pasują do bryły budynku. Dziś czuję, że to był błąd.
Elewacja niby symetryczna a jednak przez taras i układ terenu nieco nierówna.
Bez sensu lata temu posadziłam miłorząb na pniu na samym środku przy oknach.
Drzewko jest piękne, ale miejscówka idiotyczna.
Kolejny błąd to nowy kształt tej rabaty.
Jest zbyt mała na taką ilość roślin.
Trochę pisma obrazkowego.

Kilka staroci sprzed lat.
Kółko z miłorzębem.


W wykuszu iglasto i kolorowo.


Po malowaniu elewacji wymiana iglaków na niskie wrzosy. Pod miłorzębem kółko z żurawek.


Wiosna 2020.
Nie ma wrzosów, są bukszpany. Nie ma kółka jest łezka.

W łezce oprócz patyka są dwa stożki oraz 7 kulek cisowych - chyba oszalałam sadząc ich tyle na tak małej powierzchni
Są zawilce Whirlwind i sesleria. No fullll.
A co robi Iwonka? Łapczywie rzuca się na stipę od Abiko, dzieli na srylion sadzonek i upycha w mini łezce.
Jakby tego było mało wpada na genialny pomysł i przesadza tu 10 szałwii Caradonna. Wiosną są takie malutkie. A ze stipą to przecież duet idealny Dumna ja, ale tylko przez miesiąc







W tym co piszę powyżej nawiązuję do tego postu i tych fotek. Przeróbki to nasza specjalność
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies