Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

mrokasia 21:06, 29 kwi 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17800
Annak napisał(a)
Niestety nie, ale nic tam nie zauważyłam, chociaż swoim oczom bez okularów wierzyć za bardzo nie mogę Mam nadzieję, że do środy jej się nie pogorszy, bo wtedy będę na działce, miałam tylko nadzieję, że stosowny środek kupię przed wyjazdem, bo to w PL długi weekend się zbliża


Aniu, nie mam pojęcia co to może być, ale sugeruję, żebyś podeszła do jakiegoś centrum ogrodniczego i pokazała zdjęcie tego liścia - może Ci coś doradzą.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasia_CS 21:29, 29 kwi 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Kochana, niestety takich deformacji nie miałam raczej jeszcze - ale to tylko tyle co ns zdjęciu, czy inne liście na róży też takie pokręcone? a mogło być tak, że pąki z których te liście wyrosły były zdeformowane? Bo szukam jaki szkodnik robi takie coś, ale przy żadnym nie ma nic podobnego. Zwijanie listków do wewnątrz to zwykle sprawka nimułki, ale te listki wystarczy oberwać. Nie wiem, w jakiej skali jest problem - może to jakiś pojedynczy przypadek.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
jolanka 21:59, 29 kwi 2019


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Ewa ma racje, to wygląda na szkodnika. Pewnie skoczek różany
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Gosiek33 07:17, 30 kwi 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Miałam podobne liście na różach, opryskałam wywarem z herbaty i pokrzywy+płyn do mycia naczyń - efekt tak jakby mniej i mszyc i listki róż wyprostowały się. Oczywiście nie wszystkie. Dziś takiego jednego listka zerwałam, obejrzałam przez szkło powiększające i zobaczyłam, że jakiś szkodnik wszedł pomiędzy warstwy blaszki liściowej. Rozerwałam trochę warstwy ale nic nie zobaczyłam. Z pewnością przydałoby się profesjonalne ogrodnicze szkło powiększające


Herbata nie mogła go utłuc bo działa raczej powierzchniowo ale np. mrówki z peonii pouciekały



____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 07:21, 30 kwi 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Jeśli nie za dużo taki różnie zdeformowanych liści to je obrywam - w tym roku mam i na jabłonkach ozdobnych, na kalinie, na porzeczce
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Anda 07:56, 30 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Przypuszczam, że na powyższych zdjęciach to przędziorek w początkowym stadium, tylko troszkę dużo cienia na liściu
Tak czy owak, myślę że w wypadku szkodników ssących trzeba zrobić oprysk preparatem systemicznym, docierającym wraz z sokami rośliny do ssącego owada.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gosiek33 12:25, 30 kwi 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Tylko taki oprysk to tylko wieczorem po oblocie pszczół?

Trzęsę się przy każdym oprysku bo pszczół kolejny rok ubywa, nawet trzmieli mało
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Anda 12:34, 30 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Gosiek33 napisał(a)
Tylko taki oprysk to tylko wieczorem po oblocie pszczół?

Trzęsę się przy każdym oprysku bo pszczół kolejny rok ubywa, nawet trzmieli mało


Jeśli pszczoły rzeczywiście przylatują do tej rośliny lub w jej pobliże to najlepiej zrobić go wieczorem.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Annak 14:49, 30 kwi 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Jutro będę na działce to obejrzę przez szkło powiększające. Na razie były 2 takie liście. Zobaczę, czy ich nie przybyło
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 17:31, 01 maj 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Dziewczyny, pomocy, właśnie obejrzałam listki róży. Od spodu są na nich malutkie, białe robaczki. Co to jest i czym je potraktować? Tych uszkodzonych liści jest juz więcej. Pomóżcie, prosze, póki jestem na działce mogę podziałać, bo potem to znowu dopiero za tydzień ☹️
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies