Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bylinowa łąka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bylinowa łąka

Monia81 07:51, 18 paź 2022


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 7969
Podziałałaś Gosiu ostro kuszą mnie te przegorzany, masz je z nasionek czy sadzonki kupowałaś?raz kupiłam sadzonki, ale chyba im coś u mnie nie spasowało bo po zimie się nie pokazały...
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Gosialuk 16:30, 18 paź 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
sylwia_slomczewska napisał(a)
Oj a ja jeszcze dostaną sadzonkę mocno podzieliłam ... Jeszcze ciepła ziemia, może się uda...
Palczatkę nabyłam w piątek i posadziłam w łące.


No ja też przecież eksperymentalnie jedną molinię podzieliłam. I jestem ciekawa efektów eksperymentu. Kiedyś po wykopkach pod szambo przesadzałam rośliny chyba w grudniu i wszystkie przeżyły.
A jaką palczatkę? Wysoka czy niską? Ja się tylko obawiam, że u mnie za ciężka, mokra glina, żeby palczatka dała radę. Gaura mi nie przetrwała zimy.

Pszczelarnia napisał(a)
Ta kalina japońska jest piękna i bardzo bardzo się komponuje. A hortensje nabiorą masy.


Kaliny to moje ulubione krzewy. Hortensje też lubię, a z tych większość własnoręcznie rozmnożyłam.

Magara napisał(a)
Gosia, Ty chyba bardzo dużo w tym sezonie ogrodowo-działkowo zdziałałaś Takie mam wrażenie
Miskant memory - kolejny rok mija kiedy sobie mówię, że muszę o nim pamiętać i znaleźć dla niego miejsce


Daga nie tak dużo jak bym chciała, bo pogoda nie bardzo chciała współpracować. Ale masz rację trochę się udało - nie ma to jak zaległy urlop.
Memory rośnie duży i na wysokość i na szerokość, ale te jego srebrzyste pióropusze w słońcu są piękne. Na wiosnę będę ukopywać sadzonki dla mamy i się zastanawiam czy u siebie nie posadzić go pod brzozami.
A jeszcze muszę przygotować miejsce na te rozmnażane trawki, irysy, naparstnice i to co wzejdzie z moich wysiewów zimowych w zadołowanych doniczkach. O dziwo w jednej doniczce już coś wzeszło - nie wiem co, bo to zbierane nasionka - przekonam się co to, jeśli przetrwają zimę.

Monia81 napisał(a)
Podziałałaś Gosiu ostro kuszą mnie te przegorzany, masz je z nasionek czy sadzonki kupowałaś?raz kupiłam sadzonki, ale chyba im coś u mnie nie spasowało bo po zimie się nie pokazały...

Monia ja mam z siewu. Przegorzan łatwo wschodzi, jak dla mnie to pancerna roślina. Nawet pod orzechem rośnie. Nawet chyba woli troszkę cienia niż taką pełną patelnię. Jest wtedy dorodniejszy. Spróbuj jeszcze raz - a jak chcesz to na wiosnę mogę ci wysłać siewki.
A może wypróbuj siew zimowy. Teraz go posiej - w razie braku efektu tracisz kasę tylko na nasiona. Tak przecież rozmnaża się w naturze. Na zdjęciu są przesadzane na wiosnę siewki.
Nie da się go przesadzać jak jest duży, bo ma palowy korzeń.

____________________
Gosia Bylinowa łąka
sylwia_slomc... 20:12, 18 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81723
U mnie w łące gaura wyżyła i miała się całkiem dobrze. Palczatkę też podzieliłam i posadziłam w trzech różnych częściach łąki, może gdzieś się jej spodoba Była tak na wysokość do połowy uda. Liczę, że będzie wyższa jak się rozrośnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Alija 22:55, 19 paź 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8642
Gosialuk napisał(a)


Przegorzany jak mają odpowiednie tło, to i przekwitnięte zdobią.





Przegorzany nawet suche świetnie wyglądają, nigdy ich nie miałam.
Trawy pięknie wyglądają, mają cudne miotełki.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Roocika 12:06, 20 paź 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Co jesień zachwycam sie miskantami memory, tymi pióropuszami. Czy one dają radę u Ciebie w cieniu? Ruszają tak późno jak np. gracki?
Może bym znalazła dla nich miejsce, tyle, że u mnie gracki dopiero w czerwcu ruszają więc miejsce musiałoby być niezbyt eksponowane.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gosialuk 17:17, 20 paź 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
sylwia_slomczewska napisał(a)
U mnie w łące gaura wyżyła i miała się całkiem dobrze. Palczatkę też podzieliłam i posadziłam w trzech różnych częściach łąki, może gdzieś się jej spodoba Była tak na wysokość do połowy uda. Liczę, że będzie wyższa jak się rozrośnie

Ładne są palczatki - miałam okazję oglądać takie rosnące w gruncie. U ciebie mniej mokra ta glina, więc pewnie dadzą radę.

Alija napisał(a)


Przegorzany nawet suche świetnie wyglądają, nigdy ich nie miałam.
Trawy pięknie wyglądają, mają cudne miotełki.

Przegorzany wyglądają raz lepiej raz gorzej o tej porze roku. Tylko te kulki fajnie zdobią. A miotełki u Memory najfajniejsze.


Roocika napisał(a)
Co jesień zachwycam sie miskantami memory, tymi pióropuszami. Czy one dają radę u Ciebie w cieniu? Ruszają tak późno jak np. gracki?
Może bym znalazła dla nich miejsce, tyle, że u mnie gracki dopiero w czerwcu ruszają więc miejsce musiałoby być niezbyt eksponowane.


Asia jednego mam posadzonego w słońcu, a drugiego od północnej strony skarpy porośniętej dużymi już grabami. Ten drugi jest nawet okazalszy, chyba ze względu na więcej wilgoci w glebie. Kwiatostany rozwijają mu sie tak z tydzień później.
Nie potrafię powiedzieć kiedy rusza. Musiałabym zdjęcia przejrzeć, a w tym momencie nie mam do nich dostępu.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Mgduska 21:34, 20 paź 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Dużo ciekawego się u Ciebie dzieje Ja tydzień temu dzieliłam jedną sadzonkę turzycy - wyszło chyba z dziesięć, a każda wygląda, jakby od zawsze rosła u mnie, wydają się pancerne.
Z przegorzanem jest u mnie znacznie ciężej - próbowałam siać, ale bez efektu. Przyjęła mi się za to maleńka sadzonka, którą ukopałam w pobliżu działek, upały ją nadwyrężyły, więc nie rozwinęła kwiatu, może w przyszłym roku będzie ładniejsza.
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 09:18, 21 paź 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11527
Nasienniki mojego (jedynego, który chciał rosnąć) przegorzana padły łupem szczygłów. Ciekawe czy coś się zdążyło wysiać.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Iwonka 08:59, 23 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4164



Nie znałam przegorzanów, dopiero u siostry odkryłam jakie są fajne. Twoje śliczne.
I trzcinnik brachytrycha fajnie ci się rozrósł. Kupiłam 3 sadzonki, już widzę, że za blisko posadziłam
Podziwiam Gosia, że ogarniasz ogród na odległość. Klimatyczny azyl tworzysz.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Gosialuk 13:46, 23 paź 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Mgduska napisał(a)
Dużo ciekawego się u Ciebie dzieje Ja tydzień temu dzieliłam jedną sadzonkę turzycy - wyszło chyba z dziesięć, a każda wygląda, jakby od zawsze rosła u mnie, wydają się pancerne.
Z przegorzanem jest u mnie znacznie ciężej - próbowałam siać, ale bez efektu. Przyjęła mi się za to maleńka sadzonka, którą ukopałam w pobliżu działek, upały ją nadwyrężyły, więc nie rozwinęła kwiatu, może w przyszłym roku będzie ładniejsza.

Właśnie co do dzielenia traw, to są różne opinie na temat ich dzielenia jesienią. Trzeba próbować.
Mnie się wydaje, że strasznie powoli ten swój kawałek ogarniam. Ale ważne, że idzie do przodu.
Jak już się przyjął to urośnie. Z moich siewek tylko jedna miała kwiaty w tym roku, więc też czekam na przyszły sezon.

antracyt napisał(a)
Nasienniki mojego (jedynego, który chciał rosnąć) przegorzana padły łupem szczygłów. Ciekawe czy coś się zdążyło wysiać.


Pewnie tak. Coś na pewno spadło na ziemię.
A ja wycięłam prawie całą szczeć, bo co raz to nowe jej siewki różnej wielkości znajduję - jeszcze pewnie z zeszłorocznych nasion. Ta to nawet w trawie wykiełkuje.
I mam w tym roku wysyp siewek ostrogowca. Jeszcze nie wiem, co z nimi zrobię.

Iwonka napisał(a)



Nie znałam przegorzanów, dopiero u siostry odkryłam jakie są fajne. Twoje śliczne.
I trzcinnik brachytrycha fajnie ci się rozrósł. Kupiłam 3 sadzonki, już widzę, że za blisko posadziłam
Podziwiam Gosia, że ogarniasz ogród na odległość. Klimatyczny azyl tworzysz.

Iwonko trzcinniki są super. Delikatne wiechy, a widoczne z daleka. Do rozmnożenia.
Tak ogarnięte to u mnie nie jest, co zresztą widać na zdjęciach. Niektóre miejsca zarastają ponownie, niektóre się bronią. Roślinek tylko przybywa, by w różnych porach roku było czym się cieszyć. A że trzeba je gdzieś posadzić, to kolejny kawałek powstaje...
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies