Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bylinowa łąka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bylinowa łąka

mirkaka 16:35, 19 cze 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Gosialuk napisał(a)


Sylwio, Alicjo na szczęście turkucia u mnie nie spotkałam.

Aniu ten pigwowiec ma małe owoce, takie podłużne trochę. Zdjęcia nie mam.


Elu na szczęście traszki niegroźne. Masz piękne oczko, to nie dziwię się, że znalazły sobie azyl w twoim ogrodzie.
Lepiej chyba za często nie chodzić w takie miejsca. Ja znowu nie mam gdzie sadzić, bodziszki wylądowały tymczasowo przy malinach. Takie maluchy, że czekam aż trochę podrosną.

W niedzielę byliśmy na spacerze w okolicach Dynowa i w przydrożnym rowie ujrzałam takie coś:





Zachwycona wyrwałam z 10 szt. starając się by miały jak najwięcej korzeni. Potem z takim wiechciem wędrowałam dalej.
Posadziłam na działce w trzech różnych miejscach. Może któraś miejscówka im spasuje.
Po powrocie do domu szukałam informacji, co to takiego.
I jest to bez dziki tzw. bez hebt Sambucus ebulus. Pierwszy raz spotkałam się z tą rośliną.



fajny, tylko czy nie jest agresywny i nie rozejdzie się rozłogami?
Czytałam że wszystkie części tej rośliny są trujące, więc jak masz małe dzieci to uważaj.
Łąka którą tworzysz bardzo fajna i ciekawa Paprociowisko do pozazdroszczenia, masz tam pewnie wilgoć

____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Magleska 20:58, 19 cze 2023


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18738
Gosiu śliczny masz widok z tarasu pełno kwiatów i tak naturalnie -fajnie wpasowałaś się w otoczenie

cieszę się ,że przywrotniki się przyjęły
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Basieksp 22:27, 19 cze 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10338
Paprocisko robie wrażenie no i to miejsce, widok i okolica cudnie, taki spokój
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Doranma 23:12, 19 cze 2023


Dołączył: 05 wrz 2015
Posty: 2372
Konsekwentnie realizujesz swoją wizję - brawo! Widok z tarasu na rabatę cudowny. Wyobrażałam sobie na początku, że jak Bylinowa Łąka, to będą na niej takie bardziej dzikie egzemplarze, a tymczasem u Ciebie rarytasy, jak chociażby piękne odmianowe peonie. Masz zielone ręce ☺
____________________
Dorota Czubajkowy Ogród
Gosialuk 23:47, 19 cze 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5300
Margerytka40 napisał(a)
Przepiękny masz teren i podoba mi się jak go ukwiecasz. Tak naturalnie. Idealnie wszystko pasuje do miejsca. Świetnie

Dziękuję. Miło mi, że się podoba. Staram się nie zepsuć charakteru tego miejsca.

Anda napisał(a)
Mnie również bardzo się podoba. Naturalnie, niewymuszenie, świetny wybór roślin. Bardzo lubię

Ewo masz w tym niemały udział. Za pochwały bardzo dziękuję.

hankaandrus_44 napisał(a)
Jak zwykle, podziwiam!

Haniu dziękuję. Ja też Cię podziwiam.

Monia81 napisał(a)
Gosia piękne paprociowiska, jak to się jeszcze rozrośnie to będzie mega zjawiskowo bardzo naturalnie to wszystko wygląda, mega się wpisuje w krajobraz


Moniko liczę na to rozrastanie się. Ale i pomagam. Na balkonie rośnie prawie sto sadzonek goździka kartuzka i jeszcze dużo innych wysiewów z tego roku. Teraz myślę gdzie ja to posadzę.

Roocika napisał(a)
Gosia, pięknie wygląda twoja łąka.


Asia dziękuję.

sylwia_slomczewska napisał(a)
Już masa roślin kwitnie Gosi łąka w realu jeszcze piękniejsza bo dochodzi ruch, zapach i bzyczenie które się nad nią unosi i klimat miejsca. Chyba nie sposób oddać tego na fotkach. Paprocie super rosną. Co do dzielenia to podejrzewam, że te odmianowe trzeba by potraktować jak doniczkowe czyli wyjąć z ziemi w całości i trzymając za karpy delikatnie je porozrywać. Jak kupowałam to w ten sposób od razu dzieliłam moje, wszystkie się przyjęły Ale obawy jak najbardziej rozumiem.


Sylwia dzięki. Z paprociami spróbuję, ale chyba na wiosnę dopiero, bo przy tych upałach, to takiego zabiegu by raczej nie przeżyły.

antracyt napisał(a)

Te mi się bardzo podobają. Idealnie pasują do Twojego otoczenia.
Nowy "nabytek" - Sambucus ebulus, ciekawy i jak dla mnie zupełnie nieznany.

Smotrawy w tym roku, tak się rozsiały, że będę część siewek usuwać.
Bez o ile się przyjmie, to jeszcze na jakieś fotki się załapie.
PS Klon Ginnala u mamy dziś ledwie muśnięty różem. Może jutro wgram zdjęcia.

Magara napisał(a)
Gosia, coraz lepiej, coraz piękniej Bardzo dużo roślin teraz u Ciebie w fazie kwitnienia, tego u mnie teraz najbardziej brakuje, bo zaniedbałam naparstnice

Pytanko: co to za srebrne trawkowate liście???



Daga to rodzima trawka terenów bagiennych i wilgotnych, którą mam w sporych ilościach. Według mnie to turzyca pospolita lub błotna, ewentualnie jakaś inna pokrewna. Kwiatostany ma czarne.

Alija napisał(a)


Gosiu, u mnie w tym roku też na różach zauważyłam pozwijane liście. Trochę poszukałam i prawdopodobnie to nimułka różana, podobnie do Ciebie poobrywałam liście i nie robiłam żadnego oprysku. Piszą, że w tych rulonikach rozwijają się larwy, więc oprysk i tak nic nie da, a oberwanie kilku liści roślinie nie zaszkodzi. Powinno się je spalić albo wyrzucić do kosza, a nie na kompost.
Mam nadzieję, że róża dobrze się ma, jest piękna.
W ogóle, to pięknie u Ciebie, paprocie, piwonie, rumiany i ta przestrzeń.

Alicjo pewnie to ten szkodnik na róży. Oberwane liście wyrzuciłam do kosza, więc nie rozniosę go dalej. Liczę, że jak przyjadę to róża już będzie cała w kwiatach. I kto wie co kwiatami mnie jeszcze zaskoczy.

Urszulla napisał(a)
Widać symbiozę Ty i ogród z każdym rokiem będzie ciekawiej

Ula nawysiewałam różności i trochę się boję, czy zdążę to wszystko posadzić. Jeszcze czasu tyle nie mam, ile bym chciała.

Agania napisał(a)
Zdjęcia jaszczura sympatyczne, ale padalca nie koniecznie, ogólnie wolę zielone żabki, ale z tych brązowych się cieszę, że zostawiają u mnie skrzek
Mogę się pochwalić obecnością jeży, a i jeszcze mamy w tym roku dziką lokatorkę kuna zamieszkała.

Lubię Twój bylinowy las, kwitnącą rodgersję uważam za sukces, więc życzę ci radości z jej uprawiania

Jestem fanką kamasji ale mam tylko tę niską
o fioletowym kolorku.
Zazdraszczam ci pozytywnie pustynników olbrzymich…kibicuję i czekam kiedy pokażesz foty z kwitnienia
Pozdrawiam

Aganiu miło, że zaglądasz. Rodgersje muszę przesadzić, bo trochę tam już stłamszona jest. Podobno jak ma dobre warunki to szybko się rozrasta. U mnie tak sobie. Dobrze, że jest kwiatek, bo w tamtym roku sarna zjadła.
Kamasje ładne. Czy one by się sprawdziły posadzone pomiędzy sesleriami?
Pustynniki na jesieni muszę przepikować. Z tego co czytałam, to w drugim roku od siewu dopiero kłącze gwiazdkowe budują, a kwiaty to pewnie jeszcze dłużej.

mirkaka napisał(a)



fajny, tylko czy nie jest agresywny i nie rozejdzie się rozłogami?
Czytałam że wszystkie części tej rośliny są trujące, więc jak masz małe dzieci to uważaj.
Łąka którą tworzysz bardzo fajna i ciekawa Paprociowisko do pozazdroszczenia, masz tam pewnie wilgoć



Mirko jak będzie rósł, to zobaczę. Posadziłam w trzech różnych miejscach. Czytałam, że cała roślina jest trująca, ale zagrożenia dla dzieci na razie nie ma. Kiedyś na początku kupiłam tojad w kapersie i potem jak przetłumaczyłam nazwę łacińską na polską, to wyrzuciłam z obawy o dzieci.
Magleska napisał(a)
Gosiu śliczny masz widok z tarasu pełno kwiatów i tak naturalnie -fajnie wpasowałaś się w otoczenie

cieszę się ,że przywrotniki się przyjęły

Madzia musisz mnie kiedyś odwiedzić.
Ile czasu spędzam na tym tarasie i myślę co by tu...
Ja też się cieszę z przywrotników.


Basieksp napisał(a)
Paprocisko robie wrażenie no i to miejsce, widok i okolica cudnie, taki spokój

Basiu paprociowisko rozrasta się, a jeszcze z 10 razy tyle zostało do obsadzenia. Zaletą pióropusznika jest, że nie pozwala panoszyć się chwastom. W tamtym miejscu królował wcześniej podagrycznik.
To już pogórze Dynowskie. Nie góry, ale i płasko nie jest. Ja uwielbiam.
Doranma napisał(a)
Konsekwentnie realizujesz swoją wizję - brawo! Widok z tarasu na rabatę cudowny. Wyobrażałam sobie na początku, że jak Bylinowa Łąka, to będą na niej takie bardziej dzikie egzemplarze, a tymczasem u Ciebie rarytasy, jak chociażby piękne odmianowe peonie. Masz zielone ręce ☺

Koło domku są róże, piwonie i inne bylinki, ale dalej już bardziej dziko się robi.
Jak się chce obsadzać takie areały, to nie ma innego wyjścia jak próbować swoich sił w rozmnażaniu. Lubię wysiewać, choć pewnie z połowa mi się nie udaje, rozsadzać i dzielić.
Wiele roślin miałam po jednej góra trzech sztukach. Wtedy jednak na efekty trochę się czeka.
Na koniec parę widoczków z naszej pieszej wyprawy Dynów - Łubno. Kwietne łąki były po drodze. Zbliżenia jednak mi nie wyszły, bo wiało.

____________________
Gosia Bylinowa łąka
Magara 00:05, 20 cze 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Gosialuk napisał(a)


Daga to rodzima trawka terenów bagiennych i wilgotnych, którą mam w sporych ilościach. Według mnie to turzyca pospolita lub błotna, ewentualnie jakaś inna pokrewna. Kwiatostany ma czarne.


Aaaa, jak rodzima Twoja to ja nie szukam
Ładna jest
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Waclaw 11:32, 20 cze 2023


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Agania napisał(a)
Zdjęcia jaszczura sympatyczne, ale padalca nie koniecznie, ogólnie wolę zielone żabki, ale z tych brązowych się cieszę, że zostawiają u mnie skrzek
Mogę się pochwalić obecnością jeży, a i jeszcze mamy w tym roku dziką lokatorkę kuna zamieszkała.

Lubię Twój bylinowy las, kwitnącą rodgersję uważam za sukces, więc życzę ci radości z jej uprawiania

Jestem fanką kamasji ale mam tylko tę niską
o fioletowym kolorku.
Zazdraszczam ci pozytywnie pustynników olbrzymich…kibicuję i czekam kiedy pokażesz foty z kwitnienia
Pozdrawiam

Super zwierzyniec, jednak z obecności kuny bym się nie cieszył. Uważaj na samochody bo kuny przegryzają kable. U nas to plaga
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
anabuko1 12:44, 21 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23577
Piękny widok z tarasu.
Okoliczne widoczki też bardzo ladne,sielskie
Co to za roślina z tego rowu ?
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
ElzbietaFranka 13:04, 21 cze 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13950
Gosialuk napisał(a)
W tym roku chciałabym obsadzić to wykoszone miejsce po lewej stronie.


I w drugą stronę


Koniec



Koniec nie koniec. Jakie piękne to miejsce na tych fotkach. Słowo daję, jakbym miała za ściągawke w 2010 r. Twój ogrodek Też bym poszła w takie nasadzenia.
Jestem Gosiu oczarowana.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gosialuk 21:07, 29 cze 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5300
Magara napisał(a)


Aaaa, jak rodzima Twoja to ja nie szukam
Ładna jest

daga jak chcesz mogę ci wysłać na wiosnę. tylko to jest trawa na wilgotne stanowiska i rozłogowa.
Waclaw napisał(a)

Super zwierzyniec, jednak z obecności kuny bym się nie cieszył. Uważaj na samochody bo kuny przegryzają kable. U nas to plaga

Racja Wacku. Ja też słyszałam o niejednym takim przypadku. Naprawa auta tania nie jest.
anabuko1 napisał(a)
Piękny widok z tarasu.
Okoliczne widoczki też bardzo ladne,sielskie
Co to za roślina z tego rowu ?

Aniu taras to moje miejsce do dumania i planowania.
Z rowu jest bez dziki tzw. hebt Sambucus ebulus.
ElzbietaFranka napisał(a)

Koniec nie koniec. Jakie piękne to miejsce na tych fotkach. Słowo daję, jakbym miała za ściągawke w 2010 r. Twój ogrodek Też bym poszła w takie nasadzenia.
Jestem Gosiu oczarowana.

Elu tak pięknie nie jest, a z drugiej strony bardzo lubię to moje miejsce na ziemi.
Zresztą sama wiesz, że w jedną osobę trudno ogarnąć taki areał i siłą rzeczy trzeba dawać pole do popisu naturze.
Ostatnio jak byliśmy, to całą sobotę padało, dopiero w niedzielę się ładnie zrobiło. A i tak chodziłam w tym deszczu, wyrywałam powoje i chwasty, obcinałam co przekwitłe. A nawet przesadziłam parę roślinek.
A teraz trochę fotek.
Rzucone nasionka kamiennych goździków wydały kwiaty, I w tym roku też tak zrobię.

Ślazówka pięknie kwitnie, żeleźniak od Anitki również.

W tamtym roku kupiłam molinię Paul Scarlet dwie sztuki, Jedną podzieliłam dosłownie na ździebełka, a drugą posadziłam w całości jakby się eksperyment z dzieleniem nie udał,
Teraz te ździebełka wyglądają tak:

A tak cała kępka:

____________________
Gosia Bylinowa łąka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies