Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

AnkaK 14:12, 25 lut 2018


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Elu, jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie dostawy. Teraz to już tylko czekać ciepełka nam zostało i... łopaty w dłoń
____________________
Anka Chaos kontrolowany
Mariposa 23:07, 10 mar 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Nie śpię, choć może tak się wydawać, bo cisza u mnie.
Kopać jeszcze nie mogę, bo bagno na działce, więc usypuję sobie górki Dziś przybyła trzecia - tym razem góra kory. Nieźle już rozłożona, ale jeszcze nie zaszkodzi jej trochę poleżeć. Mocznik już na nią czeka
Chyba muszę tą korą i kompostem przysypać obornik, bo wonieje aż miło! Tylko nie wiem, czy wszystkim ta perfuma się podoba
Mam nadzieję, że sąsiedzi mnie nie wyeksmitują z sąsiedztwa, pewnie już pomstują, że im się jakaś nawiedzona sąsiadka-ogrodniczka trafiła... Nawozów naturalnych jej się zachciało...
____________________
Ela Motylogród
Bogdzia 18:26, 11 mar 2018


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Nie przejmuj sie sąsiadami.Na powietrzu wszystko szybko wywietrzeje.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Bogdzia 18:03, 15 mar 2018


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Ela dzięki za wczorajsze spotkanie, cieszę sie ze Cię poznałam ale martwię ze miałas kłopot z tym kwiatkiem. Do następnego spotkania.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Mariposa 21:22, 15 mar 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Bogdzia napisał(a)
Ela dzięki za wczorajsze spotkanie, cieszę sie ze Cię poznałam ale martwię ze miałas kłopot z tym kwiatkiem. Do następnego spotkania.


Ja też się cieszę Kwiatek dojechał cały i zdrowy, a po drodze go podziwiali Do usłyszenia i zobaczenia
____________________
Ela Motylogród
Margerytka40 23:11, 15 mar 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Ela dzięki za miło spędzony czas ,przyjdzie ciepełko to będziemy w ogrodach urzędować . Będę Cię wypatrywać ,dużo teraz przy ulicy będę pracować to pewnie nie raz Cię zgarnę jak będziesz szła
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
MartaKozak 10:42, 23 mar 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Czesc Ela,
Wojujesz juz cos w ogrodzie?
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
JoannaDe 20:51, 01 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Witam Elu w Twoim wątku. Trafiłam do Ciebie po postach Toszki które aktualnie przeglądam i zaciekawił mnie temat o przekopywaniu ziemi.

Pisałaś ze nie odwracacie ziemi... Ja tak robię do tej pory a z tego co Toszka napisała to źle:


Toszka napisał(a)


Tak uprawiało się ziemię przez stulecia. Jednak nauka idzie na przód. Badania też. I okazało się, że taki sposób kopania powoduje zaburzenia flory i fauny w glebie, a jak wiadomo, życie biologiczne decyduje o jakości gleby, a to w ten sposób było niszczone. W najlepszym przypadku było tylko zaburzane, co powodowało, że ziemia musiała "odpoczywać".
Teraz, jesli wiemy, że można inaczej, to róbmy inaczej
Przykładem zmieniającej się świadomości ogrodniczej jest kompost. Teraz niemal każdy rozumie jak jest potrzebny i ważny, a kiedyś wszystkie "półprodukty" były palone lub gdzieś tam wyrzucane.



Powiedzcie mi proszę jak inaczej przekopać ziemie do dołków albo rowu na zywoplot nie odwracając jej? No bo silą rzeczy najpierw idzie wierzchnia warstwa ziemi , następnie te głębsze. Wszystko do taczki, dodaje dobroci i to wszystko w taczce razem mieszam i używam do sadzenia.

Jak to zrobić poprawnie?

Pozdrawiam
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Mariposa 19:48, 08 kwi 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
MartaKozak napisał(a)
Czesc Ela,
Wojujesz juz cos w ogrodzie?


Jeszcze za mokro.
Na razie próbuję przyspieszyć osuszanie gleby - wybrałam wodę stojąca w koleinach (po jesiennym rozplantowaniu humusu pozostały bardzo głębokie koleiny, których od razu nie wyrównałam, a potem cały czas padało i się nie dało), zasypałam je i wzruszyłam glinę grabiami tam, gdzie się dało - może pod koniec tygodnia można będzie już coś robić.
Trzymaj kciuki
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 20:05, 08 kwi 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
JoannaDe napisał(a)
Witam Elu w Twoim wątku. Trafiłam do Ciebie po postach Toszki które aktualnie przeglądam i zaciekawił mnie temat o przekopywaniu ziemi.

Pisałaś ze nie odwracacie ziemi... Ja tak robię do tej pory a z tego co Toszka napisała to źle:





Powiedzcie mi proszę jak inaczej przekopać ziemie do dołków albo rowu na zywoplot nie odwracając jej? No bo silą rzeczy najpierw idzie wierzchnia warstwa ziemi , następnie te głębsze. Wszystko do taczki, dodaje dobroci i to wszystko w taczce razem mieszam i używam do sadzenia.

Jak to zrobić poprawnie?

Pozdrawiam


Joasiu, dostałam takie rady, ale nie miałam jeszcze okazji kopać, bo u mnie wciąż za mokro.
Nie mam żadnego doświadczenia, ale wydaje mi się, że co innego przekopywanie gleby, a co innego kopanie dołków pod rośliny - nie da się wykopać dołka, nie wybierając ziemi także z głębszej warstwy.
Wydaje mi się, że chodzi o to, iż odwracając glebę łopatą "do góry nogami" i pozostawiając tak, niszczy się część mikroorganizmów glebowych, bo te tlenowe z wierzchniej warstwy idą na dół, gdzie nie ma tlenu, a beztlenowce dajemy na wierzch, gdzie z kolei dla nich są niesprzyjające warunki. Grabiami w zasadzie tylko wzrusza się ziemię i miesza z kompostem/obornikiem itp, więc nie ma takiej "rewolucji" w glebie.
Co do kopania dołków - wg mnie, tak jak robisz, jest poprawnie - ważne, żeby wszystko dobrze wymieszać, to po zasadzeniu rośliny mikroorganizmy się przemieszczą tam, gdzie będzie im najlepiej.
Może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie
____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies