Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Gutlandia

Pokaż wątki Pokaż posty

Gutlandia

la_estrellita 23:57, 17 sie 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Sylwiu obecnie trochę z doskoku jestem bo w się w słoikach zamknęłam. U Ciebie byłam zdjęcia z wyjazdów widziałam. Z sąsiadów, zwłaszcza tych nowych, muszę jakieś sadzonki porobić i w swoim ogrodzie zainstalować.

Toszko zleję. Gnojówki też mam trochę. Została mi pokrzywowa i ze skrzypu. Może masz lepszą odmianę jabłek niż ja i dlatego ocet z resztek jabłkowych wychodzi Ci jak miód malina . U mnie jabłek na tony, więc wystarcza dla nas, rodziny, znajomych, ptaków, zwierząt w lesie i jeszcze taczkami na kompost wywalam. Dla ptaków zostaje to co wysoko na czubkach drzew. Jeden z moich kotów uwielbia na nie polować i jest niezwykle skuteczny.

Gosiu, sąsiadów mam na prawdę super. Z każdej strony a nawet dwa domy dalej. Jest jeden wyjątek potwierdzający regułę ale idealnie być nie może . A wiesz, że jest taka jedna chatka... i ogród miałabyś słoneczny ... i nad jezioro bliżej ... i dostawców obornika nawet kilku ... a sąsiadów jakich . Dobrze kombinujesz. Ocet nabiera aromatu owoców, z których jest zrobiony. Gruszki polecam prażone z przyprawami korzennym. Banalnie proste w wykonaniu: gruszki obrać pokroić w ćwiartki, ósemki lub kostki. Wrzucić do gara, dodać kilka gwiazdek anyżu, kilka goździków, cynamon i kardamon (ilości zależne od upodobań), trzymać na wolnym ogniu aż gruszki zaczną się rozpadać (można czasem zamieszać). Zapakować gorące do słoików, zakręcić i ustawić do góry nóżkami do ostygnięcia.

EDIT: do gruszek można jeszcze dodać imbir

Romo z Komendówki witam Cię serdecznie.
Spotkałam Cię już w kilku wątkach ale jeszcze nie zajrzałam. Obiecuję się poprawić jak tylko że słoików wyjdę. Rodzinnie staramy się nie odbiegać od normy .

Asiu bo to od nas samych zależy czy będziemy szczęśliwi czy nie, nie ma co narzekać zawsze może być gorzej .

Haniu, widły widłami ale ten dżem z truskawek . A ja dżemu nie lubię przecież .

Elu, wystawać nie powinno bo to co wystaje może zacząć pleśnieć. Ja w początkowym etapie mieszam raz dziennie i po kilku dniach wszystko się trochę rozpada, opada i problem rozwiązany.








____________________
Agnieszka Gutlandia
la_estrellita 00:14, 18 sie 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
anka_ napisał(a)
Agnieszko i ja przyłączę się do grona zazdroszczących takich sąsiadów. Ech... szkoda, że nie mam takich.

Też siedzę w słoikach. Jedyna różnica, że u mnie śmieją się znajomi że robię dla pułku wojska. Ale zazwyczaj do wiosny dziwnym trafem wszystko znika.


Może moja okolica coś w sobie ma, bo ci moi nowi sąsiedzi też są zdziwieni, że tu tacy normalni ludzie mieszkają . A wiesz, że ja zauważyłam, że te moje słoiki w piwnicy jakaś czarna dziura pochłania . W niedzielę zrobiłam ogórki z chilli, sześć słoików na próbę z przepisu znanego ma forum, i został tylko jeden ale eM mówi, że tak jakby go nie było bo zarezerwowany przez teścia
____________________
Agnieszka Gutlandia
la_estrellita 00:29, 18 sie 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Kamcia napisał(a)


A ja podziwiam każdą kobietę, która umie robić przetwory... I której się chce. Ja nie potrafię... Wiem, że w dzisiejszych czasach, gdy Internet jest pełen przepisów, to za pewne wymówka, ale ja też nie mam na to czasu.



Zresztą kuchnia to nie moje królestwo.

Dlatego chylę czoła ....


A sąsiadów zazdroszczę. Takich to że świeczka szukać.


Kamilo, ja myślę, że powód jest taki, że nie lubisz gotować. I też dobrze, nie każdy musi lubić to samo . Przetwory można kupić i na szczęście już coraz lepszej jakości. Ja robię bo mam z tego frajdę, bo mogę sobie zrobić coś dokładnie tak jak lubię lub coś zupełnie innego niż jest w sklepach.
____________________
Agnieszka Gutlandia
roma2 00:33, 18 sie 2018


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
A znam znam ten stan sama wyłażę powoli ze słoików. To, że część świeżutko zrobionych została porwana przez dzieciory, nie liczę, bo i po co? Dla kogoś trzeba robić
____________________
Komendówka
Toszka 09:29, 18 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja zrobiłam marmoladę z gruszek z imbirem.
I jak zrobiłam, to olśniło mnie, że przecież mogę sama zrobić "syrop Liege" zamiast wozić "kontrabandę" z Belgii

Ten "syrop" to narodowy belgijski przetwór, który uzywają zarówno do chleba, bułek, ale i do "pulpetów" mięsnych. Mój syn uwielbia i to jedyna postać "mielonych" jaką jada.
Tak więc dziś nastawiam gary i niech pyrka i odparowuje

Sąsiadów nie zazdroszczę...aby nie zapeszyć...niech pozostaną sobą. Takie wspaniałe wspólnoty to rzadkość dziś...niestety.
Teraz już wiem skad taka pozytywna energia i aura na twoim wątku
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
la_estrellita 09:45, 18 sie 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Romo z Komendówki przypomniałaś mi o imbirze do gruszek .

Toszko moi sąsiedzi bez względu na wszystko chyba już pozostaną sobą. Ale żeby nie było to mamy jedną czarną owcę w okolicy . Każdego nowego gbura przeciagniemy na swoją stronę .
____________________
Agnieszka Gutlandia
Filomena 13:27, 18 sie 2018


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
la_estrellita napisał(a)
,,, Tak wygląda moja ziemia:

Cegły, kamienie i rozsypująca się papa, która pewnie służyła jako izolacja. Muszę sobie jakieś sito kupić bo inaczej na pewno tego nie wybiorę. A pod spodem mam...

Piękny żółty piach. Przynajmniej mogę obok trzepaka postawić piaskownicę.


Zakupiłaś już sito? Jest świetne także później, na etapie dbania o ogród. Kupujesz w sklepie metalowym za grosze lub na złomowisku kawałki siatki o różnych, pasujących Ci oczkach. Męża prosisz lub sama robisz - jak jesteś " kobietą wyzwoloną" - drewnianą ramę pasującą do siatki, mocujesz ją drutem i masz. Dobrze , żeby rama miała dodatkową nabitkę na dwóch przeciwległych bokach (nogi), wtedy łatwo podnieść sito jak leży na płasko, może też mieć wystające 4 boki tak aby łatwiej było je podnieść dwóm osobom. Sita, które mam wykorzystuję np do czyszczenia żwiru, którym wysypane mam ścieżki. Sita też są dobre do przesiewania kompostu. Warto mieć taki drobiazg

Bardzo ciekawy wątek
miłego dnia

____________________
Filomena-w zielonej aptece
la_estrellita 13:52, 18 sie 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Filomena napisał(a)


Zakupiłaś już sito? Jest świetne także później, na etapie dbania o ogród. Kupujesz w sklepie metalowym za grosze lub na złomowisku kawałki siatki o różnych, pasujących Ci oczkach. Męża prosisz lub sama robisz - jak jesteś " kobietą wyzwoloną" - drewnianą ramę pasującą do siatki, mocujesz ją drutem i masz. Dobrze , żeby rama miała dodatkową nabitkę na dwóch przeciwległych bokach (nogi), wtedy łatwo podnieść sito jak leży na płasko, może też mieć wystające 4 boki tak aby łatwiej było je podnieść dwóm osobom. Sita, które mam wykorzystuję np do czyszczenia żwiru, którym wysypane mam ścieżki. Sita też są dobre do przesiewania kompostu. Warto mieć taki drobiazg

Bardzo ciekawy wątek
miłego dnia



Nie, nie kupiłam. Miałam dość i przeniosłam się w inne miejsce . Dzięki za pomysł, na pewno wykorzystam.
____________________
Agnieszka Gutlandia
Kamcia 20:45, 18 sie 2018


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
la_estrellita napisał(a)


Kamilo, ja myślę, że powód jest taki, że nie lubisz gotować. I też dobrze, nie każdy musi lubić to samo . Przetwory można kupić i na szczęście już coraz lepszej jakości. Ja robię bo mam z tego frajdę, bo mogę sobie zrobić coś dokładnie tak jak lubię lub coś zupełnie innego niż jest w sklepach.


Ale zawsze mogę od Ciebie odkupić

____________________
Kamila Ogrod stewardessy
Gruszka_na_w... 21:13, 18 sie 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
Prażonymi gruszkami zajadamy się od dwóch tygodni. Może się zmobilizuję na wsadzenie do słoików. Toszka narobiła mi też smaku tym syropem z Liege.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies