Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sałatka pokrzywowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Sałatka pokrzywowa

antracyt 09:25, 14 kwi 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11696
Mgduska napisał(a)
Trochę aktualności - rabata w lasku zyskała wreszcie stalową oprawę - Zuza, czuj się matką chrzestną, bo to Ty podrzuciłaś mi inspirację, jak można wykończyć podwyższoną rabatę Docelowo stal będzie rdzawa, już nawet zaczęła się pokrywać tlenkiem

Było:


Jest:







Muszę się jeszcze rozprawić z tą straszną słomianką - nie jest moja, jest po stronie sąsiadów i od dawna smętnie zwisa. Chcę ją zasłonić czymś nowym, może wikliną i puścić na to bluszcz.

Normalnie z dumy pękam Podoba mi się kanciasta forma, dobrze kontrastuje z miękkimi kształtami.
Ja bym na Twoim miejscu jednak spróbowała z sąsiadami zagadać o ściągnięcie słomianki. Zakryć zawsze będziesz mogła, chociaż wiklina to też fajny pomysł i Twoje zielone dobrze na ciemniejszym tle będzie widoczne.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
mrokasia 09:41, 14 kwi 2023


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18035
Użyj argumentu, że tuje im będą lepiej rosły i nie łysiały z braku światła .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
April 12:09, 14 kwi 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10214
Nadrabiam, bo się zapuściłam w odwiedzinach strasznie
Wycinka modrzewia, super decyzja. Tego pnia się jeszcze pozbywacie czy obsadzasz go czymś pnącym i będziesz mieć "mini" drzewko?
Ja u siebie tak zostawiłam jedną sosnę i rośnie na niej powojnik Summer Snow. Fakt, przy samej drewutni więc inaczej niż w środku rabaty.
Rabata cienista zaraz zarośnie na gęsto, fajnie że udało się zrobić. Choć nie mogę rozkminić tego ominięcia sosny tej cienkiej. Czemu jej nie włączyłaś do rabaty tylko taki unik jest? Może była o tym mowa ale nie znalazłam.
Popróbuj z sąsiadami delikatnie, myślę że warto, o ile te tuje już nie są tam na dole łyse. One szybko gubią w cieniu urodę. Wtedy lepiej zasłonić
Aaa, no i nie sposób nie pochwalić ścieżki, solidne wykonanie i bardzo wpasowuje się w klimat.
Podsumowując, coraz ładniej u Pani a już wcześniej było super
____________________
April April podbija las Mazowsze
Mgduska 13:41, 14 kwi 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Z tujami sąsiadów już chyba za późno na myślenie o łysieniu. Połowa z nich rośnie w słońcu - te pchają się do mnie niemiłosiernie, pomimo słomianki. Druga połowa jest w lasku i myślę, że już dawno są łyse. Z tego powodu może się sąsiadom nie uśmiechać ściąganie przesłony, zostaliby z niczym.
Ta część ekspansywna żywopłotu w sumie bardziej mnie martwi, niż zacieniona - tuje rosną tak mocno, że muszę je strzyc. Ani to mój żywopłot, ani nie mam do tego narzędzi. Narobię się zawsze jak dzika, a to i tak odrasta Dlatego myślę, żeby w części słonecznej postawić najtańsze panele lamelkowe (chociaż marzy mi się ceglana ściana), w cienistej może tą wiklinę. I tak zostanie mi cięcie tuj ponad płotem.
Od wschodu też mam żywopłot tujowy, drugiego sąsiada, który troszkę go raz przyciął z mojej strony (jego żona właściwie), do reszty się nie kwapią. W tym miejscu na razie to toleruję, ale już mu napomknęłam, że w momencie budowania wiaty samochodowej jego tuje pójdą do mocnego cięcia.
Takie uroki żywopłotów sąsiadów. Ale ponieważ są to sąsiedzi neutralni, niekonfliktowi, niehałasujący - nie traktuję tego jako duży problem. Ot, coś się wymyśli

Mrokasiu: Jak widzisz, nie jestem zainteresowana dobrym wzrostem tuj Wszystko co do tej pory sadziłam przy ogrodzeniu, ginęło. Mam tam różę Alchymist - słabiutka jest bidula, tylko lawenda daje radę. Powinnam jeszcze wbudować ogranicznik w korzenie, ale kopanie w tej ziemi to robota dla koparkowego.

Aprilu: Pień został już ścięty, została karpa. Nie wiem, chyba stół nad nią stanie?
Dzisiaj przyjechały dwie paproty do lasku, ale chyba poczekam aż wszystko wzejdzie, bo już tyle napchałam do tej ziemi, że zaraz będzie sadzenie piętrowo. Jak coś słabowało z powodu suszy - przenosiłam do lasku. Mam tam więc mini rodka, świecznice, krwiściąga, hortensje drzewiaste, paprocie, trawy, epimedia. Obawiam się, że mam tam też chaos Jak tylko go zlokalizuję, zacznę działać
Sosna została, bo ja chciałam ZYGZAK. I tak wymyśliłam, że zygzakiem ominę drzewa.
Summer Snow daje radę w lesie? Będę pamiętać
____________________
Sałatka pokrzywowa
April 14:07, 14 kwi 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10214
No i wszystko jasne
____________________
April April podbija las Mazowsze
sylwia_slomc... 21:55, 15 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82028
Myślę nad tym pomysłem na zasłonięcie tui lamelami i przypomnę jedno, a mianowicie, że gdy kiedykolwiek będziesz chciała z nich zrezygnować to po usunięciu odsłonią się uschnięte od tej strony tuje. A biorąc pod uwagę zmiany pogodowe, trąby, wichury i porywiste wiatry, to panele mogą odlecieć. Tak się zdarzyło u naszych dalszych sąsiadów dwukrotnie, w końcu z nich zrezygnowali zupełnie. Co wtedy? Sąsiedzi mogą nie chcieć wymienić tui na nowe lub coś innego, bo od ich strony będą nadal zielone.
Panele są wyższe niż te słomianki, może poszukać czegoś do ich wysokości. Takie maty są z różnych materiałów robione, ze słomy, z trzciny, z wikliny, z bambusa, pewnie jeszcze różnych innych materiałów też.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mgduska 13:29, 17 kwi 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Sylwia, ja raczej nie planuję opiekowania się tymi tujami Gdybym chciała żywopłot w tym miejscu, sama bym go sobie posadziła. To jest północna strona działki i tuje pchają się do słońca, czyli na moją stronę. A ponieważ w ogrodzeniu brak jednego słupka, prawie leżą na siatce. Nie mam narzędzi do cięcia żywopłotu, pożyczam jakieś elektryczne nożyce, a i tak jest to bardzo ciężka robota, bo żywopłot urósł już mocno, albo sekatorem pracowicie wycinam gałązki, które przedostają się przez słomiankę - tak jest w części słonecznej, w okolicach mojej szklarni. I mam inne plany wobec tego miejsca - gdybym chciała mieć zieloną ścianę, musiałabym zostawić dojście w celu strzyżenia. A ja tam uprawiam swoje kwiatki i każde 10 cm jest mi potrzebne.
Sąsiedzi sadząc tuje osłonili je słomianką od południa, nie martwiąc się o zacienienie, najwyraźniej tujom to nie przeszkadzało, skoro urosły takie dorodne. Tak naprawdę marzy mi się w tym miejscu ceglana ściana, na której rozpięłabym sobie jakieś drzewko owocowe I wreszcie te tuje zostałyby u siebie. Wg mnie ludzie sadzą je za blisko ogrodzeń, a to bardzo ekspansywne rośliny.
Miejsce jest bardzo zaciszne, nie ma obaw, że wiatr uszkodzi ogrodzenie - już parę razy wiatry zdmuchnęły nam panele, ale od strony zachodniej.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 14:22, 17 kwi 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Chwilowo siedzę w domu z czerwoną, spuchniętą trąbą i czuję się tak jak wyglądam, czyli bywało lepiej. Katar zdecydowanie jest nie na moje zdrowie.
Ale przyroda się nie ogląda na ogrodnika i robi swoje. Wrzucam więc parę fotek domowego przedszkola pomidorowego i wesołego, wiosennego misz-maszu






ciemiernik nn - szkoda, że nie znam jego nazwy, jest niezwykły, bardzo wysoki



Moje EE
____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 14:26, 17 kwi 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370




Nie wiem, dlaczego niektóre cebulaki przyjmują pozycję poziomą - tu tulipany



a tu maleńkie szachownice - z zakupionych 15 sztuk, wyszło 6?



____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 14:27, 17 kwi 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370






____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies