Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » April podbija las...

Pokaż wątki Pokaż posty

April podbija las...

antracyt 15:30, 27 lut 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11765
Dla przyspieszenia procesu można podlewać resztkami gnojówek wszelakich, są też gotowe preparaty w sklepach ogrodniczych.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Dorii 15:34, 27 lut 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Przerzucanie przyspiesza kompostowanie. Gnicie to raczej z powodu zbyt dużej ilości mokrych składników. Tak się dzieje jak wrzucimy np jednorazowo dużą ilość trawy albo wrzucamy wyłącznie odpadki kuchenne. Przy tak zwanej lazanii nic nie powinno gnić.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Judith 16:00, 27 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
KOmpostownik mam drewniany, z przerwami między deskami.
Domowy obczaiłam sobie - faktycznie całkiem ładne są . Porozkminiam temat .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Makao 16:05, 27 lut 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4356
Ja właśnie jestem na etapie zmiany kompostownika. Mam plastikowy z wywietrznikami ale brak możliwości przerzucenia zawartości irytuje mnie. Głównym materiałem kompostu u mnie są obierki ziemniaczane dlatego mój kompost jest taki miałki i muszę mieszać go z kupnym kompostem.
Mam zamiar pobudować nowy kompostownik trzykomorowy z cegły z wywietrznikami aby móc go mieszać i koniecznie muszę dodawać do niego obornik i gnojówki.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Wiolka5_7 16:40, 27 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20633
Ja nie przerzucam ,mam w nim rój dżdżownic nie podlewam ,bo leci na niego woda z dachu po roku mam fajne czarne złoto do warzywnika jak znalazł,bo tego z kompostowni nie używam
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Basieksp 16:52, 27 lut 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10340
Ja przerzucam na wiosnę, a w sezonie gdy jest dużo koszonej trawy, to dodatkowo, może nie cały kompost ale tą trawę trochę przerzucam, by nie gniła i trochę się przesuszyła.
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Rojodziejowa 16:53, 27 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8693
Czas na zakup domowego kompostownika! U mnie w szufladzie obok śmieci miałam po prostu wiadereczko, ale to jest zdecydowanie fajniejsze.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Patrycja_KG_Lu 17:00, 27 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2765
Jest taki wątek na forum: kompost-kompostowanie-i-kompostowniki. Była na którejś stronie powyżej 100 dyskusja Toszki i Mazana lub Waldka. Finał był taki, że w termokompostownikach się nie przerzuca zgromadzonej materii, w kompostowniku zwykłym można, ale nie trzeba. Doprowadzenie powietrza jest ważne i kontakt kompostu na dnie z rodzimą ziemią. Przerzucanie przyspiesza proces, ale zaburza warstwy, wędrówki organizmów (opisywał to Mazan lub Waldek dokładnie). Z drugiej strony mówił, że jak ktoś wyrzuca chwast z nasionami, to żeby trochę środek odgrzebać i tam dać, bo jest tam większa temperatura do zniszczenia zdolności kiełkowania tych nasion. Toszka za to z tego co pamiętam była za przerzucaniem i nie wrzucaniem chwastów z nasionami.

Drugi ciekawy wątek na forum to skoncentrowany-wyciag-z-kompostu-anhk . Jest dokładny opis jak przyrządzić samemu w domu.

Trzeci wątek, który ostatnio czytałam był w dziale ekologicznym. Były tym przepisy na herbatkę tymiankową, octan wapnia, proponian wapnia, gnojówkę ze skrzypu i inne. Wypowiadały się tam osoby stosujące. Jeśli była regularność stosowania to preparaty były skuteczne, negatywne opinie były zazwyczaj przy sporadycznym zastosowaniu. Streszczenie z tych preparatów wrzucę u siebie za kilka dni.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Mary 19:55, 27 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3515
Makao napisał(a)
Ja właśnie jestem na etapie zmiany kompostownika. Mam plastikowy z wywietrznikami ale brak możliwości przerzucenia zawartości irytuje mnie. Głównym materiałem kompostu u mnie są obierki ziemniaczane dlatego mój kompost jest taki miałki i muszę mieszać go z kupnym kompostem.
Mam zamiar pobudować nowy kompostownik trzykomorowy z cegły z wywietrznikami aby móc go mieszać i koniecznie muszę dodawać do niego obornik i gnojówki.

Co zrobisz z domowymi odpadkami, gdy będzie to otwarty kompostownik?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gruszka_na_w... 20:06, 27 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Mary napisał(a)

Co zrobisz z domowymi odpadkami, gdy będzie to otwarty kompostownik?


Przecież domowe odpadki (poza przetworzoną żywnością) są idealnym materiałem do kompostowania. Spokojne można je wrzucać do otwartego kompostownika.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies