Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

mrokasia 10:01, 05 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18325
April napisał(a)
Może to głupi pomysł ale gdybyś zostawiła te kompostowniki co są na ich miejscu, a w innym dołożyła jeszcze dwa takie same, nie drażniące mężatego, do ogarnięcia drugiej części działki? Fakt, że ideałem są trzy komory obok siebie ale... trzeba się przystosować do miejsca i jego możliwości.


Dokładnie tak zamierzam zrobić .

tulucy napisał(a)


Kompostowniki zostają na swoim miejscu. Dokładasz im domek, który po ewentualnym przemalowaniu na szaro, biało, błękitny itp... co Ci pasuje - robi za ozdobę (w Hortulusie takie domki są fajnie wykończone w ogrodach 4 pór roku). Warzywnik w skrzyniach - też może robić swobodnie za ozdobę - do tego masz go blisko z kuchni, słońca od wschodu i południa mu wystarczy (wiem po swoim)



Te dwa kompostowniki chcę zostawić tu gdzie są, ale dwa to za mało i dlatego gdzieś muszę ulokować kolejne.
Pomysł ze skrzyniami warzywnymi w tym miejscu do rozważenia . Muszę popatrzeć ile tam tego słońca jest .

TAR napisał(a)
i ja tez bym warzywniak zrobila jak proponuje Łucja i Asia, patrzac po swoim i twoich stronach swiata powinno byc tam wystarczajaco duzo słońca a masz wszystko zlokalizowane w jednym miejscu



Rozważam poważnie ten pomysł .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 10:15, 05 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18325
makadamia napisał(a)
Widzę, że praca wre, plany i pomysły pączkują, dorzucę swój



Nie wiem, jakie masz okna od południa, jeśli niezbyt ważne, to zostawiłabym połowę tuj na granicy (ewentualnie przycięła niżej) i po ich południowej stronie zrobiła warzywnik z domkiem i kompostownikiem. Można w samym rogu wyciąć jedną tuję i zrobić dodatkowe przejście, żeby było blisko. Żywopłot od strony sąsiadki bym posadziła i kompostownik nie powinien jej przeszkadzać.
Altana na wschodniej granicy.
Na samym środku wypasiona rabata w stylu preriowym, zasłaniająca basen.
Po bokach rabaty mieszane krzewiasto-bylinowe.
Główna komunikacja szerokim pasem trawnikowym, który idzie dookoła ogrodu, dodatkowo w rabatach porobić ukryte ścieżki jako komunikacja pomocnicza.
Prostokąt przy basenie to ławeczka, których zresztą proponowałabym więcej


Asiu, jaki kolorowy plan . Dziękuję .
Nie pogniewasz się mam nadzieję za moje uwagi? Bo Twój plan mija się z moimi założeniami i warunkami technicznymi, że się tak wyrażę .
Otóż basen w zaproponowanym przez Ciebie miejscu byłby w słońcu tylko do południa, za to altana od południa do wieczora co wyklucza miły wypoczynek w cieniu.
Nie chcę absolutnie tuj na granicy działek, mimo że ta ściana domu jest bez okien (planujemy właśnie wstawić w niej oszklone drzwi, którymi wyjdzie się z kuchni prosto do ogrodu). Chcę połączyć te działki, otworzyć przestrzeń . Mam dość tej ściany z tuj.
Ławeczki pewnie z czasem się pojawią podobnie jak półokragły murek przy ognisku .

Ty musisz do mnie koniecznie przyjechać na wizję lokalną .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
makadamia 10:22, 05 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A byłam przekonana, że wszystkie zalecenia i wytyczne wypełniłam skrupulatnie

Altanę się zacieni drzewem, a basen to nie mam pojęcia co by miało zacieniać, bo sądząc po zdjęciach tam jest patelnia.
Ale mniejsza o to, bo jeżeli chcesz zlikwidować ten żywopłot całkowicie, to i tak cały plan do kosza.
Wiedziałam, że to największa cienkość tego pomysłu.
Ale trochę szkoda, bo to naprawdę dobre miejsce na warzywnik i rozwiązuje wszystkie dylematy kompostownikowe
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:25, 05 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ale jeśli planujecie wybicie drzwi z kuchni to to jest ŚWIETNY pomysł i zmienia całkowicie całą optykę! Żywopłot faktycznie w całości do usunięcia a ja myślę nad nowym planem.
Tylko najpierw muszę w końcu trochę popracować
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 10:30, 05 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33823
Kasiu, a mi się podoba Twoja wizja altany po stronie domu sąsiadki. W takie upały jakie są ostatnio żadne mniejsze drzewo nie zapewni cienia i chłodu takiego, jakie daje dom stojący w pobliżu.
Wg mnie wybrałaś też dobre miejsce na warzywnik. Jeśli będzie w skrzyniach, to nie trzeba będzie go aż tak zasłaniać. Warzywniki są przeważnie ładnymi miejscami. Zobacz chociażby u Kondzia, czy też Pszczółki albo Hani Gruszki.

Tak szczerze, to mnie się Twój plan podoba. Można go jeszcze dopracować w szczegółach, ale myślę, że ogólne założenia są dobre.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
TAR 10:32, 05 wrz 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7864
to dorzuce jeszcze swoje 5 groszy. W poprzednim ogrodzie mialam altane, generalnie patenia od wschodu do zachodu byla w tym miejscu. Ale taki byl tez moj zamiar zeby nie siedziec w cieniu a na sloncu. W samej altanie slonce nam nie przeszkadzalo a wrecz popoludniami i przy zachodach bylo przyjemnie posiedziec i cos tam upichcic. W otworach okiennych zrobilam drewniane kratki kratki i pusciłam pnacza z clemkami, wtedy juz w ogole slonce nam nie wadzilo. clemki oslanialy tez od podmuchow wiatru. Z samej altany korzystalismy jednak jak na nas sporadycznie, to byl tylko dodatkowy akcent/mebel ogrodowy. U Ciebie moze wystarczy jakies drzewo jesli jest tam za duzo slonka i pnacza. A miejsce altany zdecydowanie lepsze na scianie wschodniej

Basen zostawilabym tak jak w twojej wersji, podoba mie sie jego zasloniecie
____________________
Ogrod nad bajorkiem
mrokasia 10:33, 05 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18325
Zobaczcie, teraz wchodząc do ogrodu mam taki widok:

No nie ma opcji, nie zostawię tu ani jednej tuji!
Tuż przy wejściu z lewej strony mam rabatę podokienną z LadyU a po prawej tę narożną rabatkę z ukrytymi za cisem kompostownikami i pęcherznicą.

Chcę zostawić tu te kompostowniki, pęcherznicę i rosnący pod nią jałowiec. Obok tej pęcherznicy rośnie druga a przed nią drugi jałowiec i te rośliny chcę usunąć właśnie po to, by nie zamykać przestrzeni. W miejsce tej drugiej małej pęcherznicy posadzę coś niższego. Za tą dużą pęcherznicą, tam gdzie ten biały murowany kibelek mogłabym umieścić warzywnik.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
makadamia 10:50, 05 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Mnie też się w sumie plan Kasi podoba - te meandrujące ścieżki będą wyglądały zupełnie jak u Hani

Natomiast usytuowanie altany mi osobiście nie leży.
Poniższe zdjęcie zrobione jest po 14 - ileż tutaj jest tego cienia? Tyle co po kolana
Tak naprawdę porządny cień latem pojawi się tutaj tak po 17-ej, jak już w zasadzie nie jest potrzebny. Czyli i tak drzewo trzeba będzie posadzić.
A coś mi się majaczy, że zaraz za granicą jest taras sąsiadki, czyli altanę od tarasu będzie dzieliło ledwie parę metrów. Nawet jeśli posadzi się tam gęsty żywopłot, to wzajemne rozmowy będzie słychać.

mrokasia napisał(a)
Plan:




Nie pamiętam co ma być z tą grupą krzewów, która tam rośnie. Do usunięcia? Bo kawałek dyskusji mi umknął. Te akacje, które widać na zdjęciu - jak rozumiem - do usunięcia?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:51, 05 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
mrokasia napisał(a)
Zobaczcie, teraz wchodząc do ogrodu mam taki widok:

No nie ma opcji, nie zostawię tu ani jednej tuji!


O, tego zdjęcia potrzebowałam
No faktycznie klaustrofobicznie. Jakby tak ściąć te tuje do połowy, to widok by się otworzył, tylko nie wiem, czy tuje by przeżyły.
Zresztą, nieważne bo DRZWI
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mrokasia 10:52, 05 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18325
makadamia napisał(a)
Ale jeśli planujecie wybicie drzwi z kuchni to to jest ŚWIETNY pomysł i zmienia całkowicie całą optykę! Żywopłot faktycznie w całości do usunięcia a ja myślę nad nowym planem.
Tylko najpierw muszę w końcu trochę popracować


A co myślisz o tym co ja nabazgrałam???
Bo, nie chcę być przemądrzała, umiejscowienie elementów takich jak basen, altana i domek ogrodnika z kompostownikami za nim przemyślałam dość dokładnie i to umiejscowienie wydaje mi się optymalne. Ognisko przeniesione w pobliżu brzozowego zagajnika też (czyli plan ze strony 1019). No i te skrzynie warzywne w pobliżu istniejących kompostowników też co proponujesz Ty, Łucja i Tar.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies