Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 22:12, 07 sty 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
antracyt napisał(a)
Też codziennie sporo czasu poświęcam na obserwację ptasich gości w stołówce, to strasznie relaksujące zajęcie Z roku na rok towarzystwo jest coraz liczniejsze i różnorodność gatunków też się zwiększa


Zuzanno, tak, tempo ubywania pokarmu też się zwiększa czytam o zapotrzebowaniu u Hani Gruszki i Daredevil, u mnie też coraz szybciej zaczyna znikać, ale jeszcze na szczęście nie osiągam 25 kg ziaren na miesiąc liczę natomiast na powiększenie różnorodności obserwacja relaksuje bardzo moja rodzina ma już dość moich filmików i zdjęć
olciamanolcia 23:22, 07 sty 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7167
Pierwsza i druga dla mnie bomba- pomarańcz i odcienie żółci już niekoniecznie dla mnie…bo nie przepadam osobiście za tymi kolorami choć kupiłam pomarańczowe tulipany dziś tez myślałam o rabacie z krwawnikami i trawami No i mam inspiracje czekam na efekty u Ciebie
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiaan 23:35, 07 sty 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5346
Marta wszystkiego najlepszego w Nowym Roku spełnienia najskrytszych marzeń
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Agatorek 00:25, 08 sty 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Martka, fiu, fiu, widać, że ostro planujesz rabaty z różami. Widzę, że uwzględniłaś też przetacznika . Ja u siebie „idę na żywioł” (i mam nadzieję, że będzie to grało), więc za bardzo Ci nie pomogę, ale myślę, że będzie pięknie .

Tak przy okazji zapytam o korę, bo pamiętam, że chyba kupowałaś na jesieni paletę lub dwie . Czy worek kory (80L) starcza na metr, czy trzeba liczyć więcej?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwia_slomc... 11:25, 08 sty 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
Martuś podsumowanie zdjęciowe unaocznia ilość pracy jaką wykonałaś w tym sezonie, ale to Twoje podsumowanie pisane z dziką przyjemnością czytałam z zapartym tchemMasz Kobieto talent do pióra( klawiatury) Wszystkiego dobrego w nowym sezonie i dalszego cudownego rozwoju byśmy za rok znów tę przyjemność mieli z czytania podsumowania 2022. Buziaki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 13:41, 08 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
O jakie piękne plany rabatowe.
Zwróć tylko uwagę na zapotrzebowanie w składniki pokarmowe i wodę. Prosa i trzcinniki preferują raczej ubogie, suche gleby.
Wszystkiego dobrego w nowym roku! Czekam zwłaszcza na widoki Twojej szklarenki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anda 15:15, 08 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Martka napisał(a)
Dziewczyny drogie, główkuje od listopada, od kiedy to posadziłam w przypływie uniesień miłosnych do róż - ich całe tabuny - jak skomponować rabaty godne tych pań.

Pomysły są takie:

Rabata z różą Desdemona: Buki Dawyck Gold, Desdemona x 5, kolory: biel, limonka.
Miskant Morning Light, Dziewanna austriacka Wedding Candles. Przetacznikowiec wirginijski "Alba". Rutewka orlikolistng NIMBUS 'White. Wrotycz ‘Isla Gold’. Dzwonek skupiony biały. Czosnki Graceful Beauty. Przywrotnik ostroklapowy.
Trawy: Miskant Morning Light. Molinia Edith Dudschus. Hakonechloa macra.

Rabata z różą Princess Alexandra of Kent (grujecznik Glow ball, Klon palmowy Pixie, Princess Alexandra of Kent x 3), kolorystyka: nasycony, ciemny róż, fuksja, lekko bordowe akcenty, limonka
Trawy: Proso Shendoah, Proso Heavy Metal, hakonechloa macra, sporobolus,
Salvia nemorosa Schwellenburg Szałwia omszona, Alchemilla, krwawnik pospolity Cerise Queen RÓŻOWY lub Krwawnik Kirschkoenigin, jarzmianka Star of Beauty, Przetacznik kłosowy 'Bubblegum Candles'.

Rabata z różami Lady of Shalott i Jude de Obscure
- [x] Rabata pomarańczowo-herbaciana >> tonacja pomarańcz, limonka, biel, brąz.
Trawy: Trzcinnik Overdam, sesleria autumnalis, hakonechloa macra lub all gold.
Alchemilla mollis, łubin biały, ostróżka. Lwia paszcza biała. Werbena ogrodowa biała. Wrotycz ‘Isla Gold, może dziewanna austriacka? Jakaś roślina z czekoladowym liściem, czy trawa ? Może też coś żółtego, np. kraspedia?

Jak widzicie te tonacje i zestawienia, może macie jeszcze jakieś pomysły do tych trzech rabat? Wszelkie pomysły mile widziane







Martko, bardzo fajne plany rabatowe Widzę, że lubisz zestawienia ton w ton.

Co do rabaty z Desdemona, to zastanawiam się, czy Morning Light nie będzie zbyt szary. On wg mnie jest szaro-srebrzysty. Może zamiast niego jakiś zielony miskant?

Rabata z Alexandrą też brzmi bardzo ładnie. Przyczepiłabym się jedynie do prosa. Heavy Metal ma taki lekko niebieskawy, chłodny odcień. Nie jestem pewna, czy będzie konweniował z resztą.

Rabata z Lady i Jude też świetnie się zapowiada. Jednak znowu się przyczepię Trzcinnik Overdam też jest srebrny, nawet bardzo. Wg mnie jeśli trzcinnik to lepiej England.

To takie moje trzy grosze na temat kolorów
I tak jak Hania pisze, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie stanowisko. Również Sesleria autumnalis lubi suche stanowiska.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Alija 15:26, 08 sty 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Jakie wspaniałe plany na rabaty różane. Jesteś perfekcyjna po prostu, ja bardziej, jak Agatorek "idę na żywioł".
Dobrze, że jest Ewa, która potrafi sobie Twoje zestawienia poukładać i zobaczyć w swojej głowie i doradzić, podziwiam.
Na pewno będzie pięknie, czego Ci życzę.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Joann 17:11, 08 sty 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2092
Czytam u Miluni, że oranżeria będzie jeszcze przed sezonem, super
Rabatki różane zapowiadają się na bogato Trudno mi coś doradzić, bo raz, że kompletnie nie znam roślin, wszystko googlam, a dwa, że kompozycje różane sa mi nieznane. Jedna mi myśl przyszła do głowy, czy nie za duzo roznych bylin na jednej rabacie? Nie lepiej pójść w ilość? Chyba, że masz już w głowie jak to posadzić, wkomponować, może gdzieś takie zestawienia się sprawdziły. Ja jeszcze "nie czuję" róż i pomocnik ze mnie marny
____________________
Joanna Ogród długi
vita 21:00, 08 sty 2022


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Martka napisał(a)
Dziewczyny drogie, główkuje od listopada, od kiedy to posadziłam w przypływie uniesień miłosnych do róż - ich całe tabuny - jak skomponować rabaty godne tych pań.

Pomysły są takie:

Rabata z różą Desdemona: Buki Dawyck Gold, Desdemona x 5, kolory: biel, limonka.
Miskant Morning Light, Dziewanna austriacka Wedding Candles. Przetacznikowiec wirginijski "Alba". Rutewka orlikolistng NIMBUS 'White. Wrotycz ‘Isla Gold’. Dzwonek skupiony biały. Czosnki Graceful Beauty. Przywrotnik ostroklapowy.
Trawy: Miskant Morning Light. Molinia Edith Dudschus. Hakonechloa macra.

Rabata z różą Princess Alexandra of Kent (grujecznik Glow ball, Klon palmowy Pixie, Princess Alexandra of Kent x 3), kolorystyka: nasycony, ciemny róż, fuksja, lekko bordowe akcenty, limonka
Trawy: Proso Shendoah, Proso Heavy Metal, hakonechloa macra, sporobolus,
Salvia nemorosa Schwellenburg Szałwia omszona, Alchemilla, krwawnik pospolity Cerise Queen RÓŻOWY lub Krwawnik Kirschkoenigin, jarzmianka Star of Beauty, Przetacznik kłosowy 'Bubblegum Candles'.

Rabata z różami Lady of Shalott i Jude de Obscure
- [x] Rabata pomarańczowo-herbaciana >> tonacja pomarańcz, limonka, biel, brąz.
Trawy: Trzcinnik Overdam, sesleria autumnalis, hakonechloa macra lub all gold.
Alchemilla mollis, łubin biały, ostróżka. Lwia paszcza biała. Werbena ogrodowa biała. Wrotycz ‘Isla Gold, może dziewanna austriacka? Jakaś roślina z czekoladowym liściem, czy trawa ? Może też coś żółtego, np. kraspedia?

Jak widzicie te tonacje i zestawienia, może macie jeszcze jakieś pomysły do tych trzech rabat? Wszelkie pomysły mile widziane


Ojej, ale ambitne plany Dla mnie etap różany jest już odległą przeszłością, zresztą komponowałam je z innymi roślinami intuicyjnie, zawsze pi razy i grało.
Tyle, że miałam dla ok. setki róż kilka oddzielonych od siebie fragmentów ogrodu.
Nie mam teraz czasu aby wygooglować wszystkie rośliny towarzyszące, ale mam wrażenie, że jest ich za dużo. A może tak powinno być? Muszę wrócić i zobaczyć jak duże są te rabaty.

Z przyjemnością przeczytałam Twoje podsumowanie. Planowana jest oranżeria? To będzie się działo w nowym sezonie Najlepszego

____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies