Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

mrokasia 10:07, 17 sty 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Mgduska napisał(a)
Ja też się trochę bojam dawać go pod warzywa, chociaż z drugiej strony - jakby porównać skład chemiczny kupnych warzyw...może niepotrzebnie?


Tu chyba głównie chodzi o spore prawdopodobieństwo istnienia różnorodnych patogenów w tym kompoście - przecież nie wiadomo co kto tam wrzuca.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Mgduska 10:12, 17 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
W Ekodolinie twierdzą, że jest bezpieczny pod warzywa. Resztki roślin kompostują się tam w wysokiej temperaturze, ten kompost był ciepły nawet po przywiezieniu i zrzuceniu na pryzmę i nie widać w nim resztek roślinnych, jest dobrze przerobiony.
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 10:19, 17 sty 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Oglądałam ostatnio program o kompostowniach, gdzie kompostowanie zachodziło w wysokiej temperaturze(to był bardzo szybki proces) i wówczas kompost był rekomendowany pod warzywa.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mgduska 12:25, 17 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
No właśnie, a jednak kompost z Szadółek, powstający w wysokich temperaturach w specjalnej hali, nie może uzyskać certyfikatu bezpiecznego pod warzywa... Dziwne prawda?
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 12:30, 17 sty 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
I tak i nie. Sama staram się unikać kompostu kupnego w uprawach warzywnych. Jak sobie pomyślę, że robiony jest np z koszenia pasów przydrożnych, a tak metali ciężkich jest pewnie bardzo dużo.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 12:54, 17 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33361
A KB używa tego szadółkowego w warzywniku? Czy swojego?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mgduska 13:20, 17 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Kasia używa tego z Szadółek, ale w ogrodzie ozdobnym. W warzywniku ma swój oraz obornik.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Gruszka_na_w... 14:50, 17 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Mam swój kompostownik, ale nie wrzucam do niego porażonych grzybami roślin i liści z grusz. Te oddaję wraz z workami bio. Do worków bio wrzucam też np. ścinki i liście róż. Podejrzewam, że te moje odpady trafiają do kompostowni. Czy deklarowana wysoka temperatura rozkładu takowej materii zlikwiduje wszystkie patogeny? Nie mam pojęcia. Do warzywnika zdecydowanie bym takiej ziemi nie użyła. Zgodzę się z Zuzą, że jest też spore prawdopodobieństwa skażenia tego kompostu metalami ciężkimi.
Brak certyfikatów może być wynikiem wysokiej ceny badań. W ich przypadku trzeba by badać olbrzymią ilość próbek kompostu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mgduska 15:05, 17 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Ten kompost ma zezwolenie na obrót handlowy, ale jest tam wyraźnie powiedziane, że produkt nie nadaje się do produkcji żywności. Nie dotarłam do jego składu chemicznego.
Natomiast kompost z Ekodoliny ma określoną sprawdzoną zawartość pierwiastków oraz bakterii chorobotwórczych (tych brak). Co do pierwiastków, nie znam norm, trzeba by to sprawdzić, wyniki można sprawdzić tu: http://ekodolina.pl/sprzedaz-surowcow-produktow/sprzedaz-produktow/srodek-polepszajacy-wlasciwosci-gleby/
____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 16:03, 17 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Zerknęłam tak na szybko na rozporządzenie z 2002 r. dotyczące standardów jakości gleby i wynika z niego, że Ekodolina robi bardzo dobry kompost, który zawartość metali ma poniżej wartości dopuszczalnych
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies