Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

eVka 20:18, 04 lis 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Rozumiem tą argumentację, przemawia do mnie. Ja mam nieduży ogród i posprzątanie wiosną zajmuje mi zaledwie kilka dni i jest bardzo przyjemne bo zimie, kiedy jestem spragniona prac ogrodowych. Poza tym zawsze te bylinki gnijące wzbogacają mi glebę gratisowo

Rozplenice zjawiskowe!!!
____________________
Gruszka_na_w... 20:58, 04 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Z bylin czyszczę ogród sukcesywnie, w miarę ich przekwitania. W grudniu ścinam same kwiatostany hortensji i górne liście miskantów, bo zaczynają fruwać. Pod koniec stycznia rozpoczynam cięcie drzewek, krzewów, wysokich traw. Nie zostawiam wszystkiego na wiosnę, bo pogoda potrafi radykalnie się zmienić i wegetacja rusza z kopyta. Trudno wtedy ogarnąć wszystkie działania w ogrodzie ozdobnym i użytkowym. A ja lubię tak niespiesznie. Żeby zostawić sobie też czas na cieszenie się wiosną.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
tulucy 07:14, 05 lis 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Ja wycinam na razie to, co najbardziej mi przeszkadza wizualnie czyli piwonie (po przycięciu nasienników latem zostawiam im liście). I co mi się jeszcze nie podoba... Jakieś bardzo uschnięte byliny, siejące się, przy okazji jakieś chwasty.

____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Johanka77 07:22, 05 lis 2019


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
U mnie jesienią zawsze idą pod sekator byliny. Trawy wszystkie wiążę w kłosy i tnę wiosną... choć w tym roku wiosna była wyjątkowo szybka i w lutym miałam już po robocie

Z hortensjami mam to samo, co Tar - wkurzają mnie bo po pierwszym lepszym wietrze latają po całym ogrodzie. Ale jakoś do tej pory nie śmiałam ich ciachnąć...

Ale może chociaż te kwiatostany... niegłupie...
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
sarenka 07:29, 05 lis 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Asia, ja będę kwiatostany ciąć hortek,nic im nie będzie,a nie będą latać po całym podwórku.
____________________
Magda W samym sloncu
Wiolka5_7 07:35, 05 lis 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20490
Ja hortki zostawiam,bo trochę zimą zdobią te suchelce wycinam tylko szałwie i jeżówki a reszta zostaje...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gosiek33 07:44, 05 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Obcinanie samych kwiatostanów u hortensjii może być niebezpieczne - zdarzyło mi się zakłuć oko o suchy badyl. Po złym doświadczeniu zostawiam suchelce, albo tnę tak 1/3
Dotyczy to wszystkich twardych pędów. Hania idzie do ogrody w okularach, ja zatykam na takie patyki cokolwiek - muszelki po winniczku, malutkie doniczki...
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
sarenka 09:04, 05 lis 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Gosiek33 napisał(a)
Obcinanie samych kwiatostanów u hortensjii może być niebezpieczne - zdarzyło mi się zakłuć oko o suchy badyl. Po złym doświadczeniu zostawiam suchelce, albo tnę tak 1/3
Dotyczy to wszystkich twardych pędów. Hania idzie do ogrody w okularach, ja zatykam na takie patyki cokolwiek - muszelki po winniczku, malutkie doniczki...

Hmm no właśnie. Choć moje dzieci nie chodzą po rabacie. Muszę pomyśleć jeszcze
____________________
Magda W samym sloncu
TAR 09:42, 05 lis 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7324
a ja po dzisiejszym spacerze z bialasami po ogrodzie zdecydowalam o natychmiastowej wycince, ktos na ulicy w nocy palil jakims syfem. nie dosc ze wiglotno to wszystko uciorane sadza. a ja wyszlam juz na wyjsciowo, wrocilam brudna a z suchelcow mi sie poprzyklejalo wszystko co mozliwe. Bialasy jak po wizycie w kopalni. Spoznienie do pracy 40 minut zeby sie przebrac i ogarnac jako tako biale towarzycho. Tak jest na wsiach, zawsze znajdzie sie jakis de...l ktory w nocy pali smieci.

Suszki nie maja dla mnie zadnej wartosci wizualnej, na komposcie chociaz sie do czegos przydadza
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Brzozowadzie... 10:59, 05 lis 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mam podobnie nieprzyjemne doświadczenia co Gosia. Mój Stasio, gdy miał 3 lata, jeżdżąc na śniegu upadł na obciętą kępę jakiś badyli. Jeden z patyków wbił mu się głęboko pod okiem, konieczne było czyszczenie i szycie pod narkozą. Kontrola dna oka na szczęście nie wykazała jakiś uszkodzeń, ale na samo wspomnienie tamtych przeżyć mam gęsią skórkę. Szew ma centymetr poniżej oka...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies