Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sałatka pokrzywowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Sałatka pokrzywowa

Gruszka_na_w... 20:48, 25 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
GingerO napisał(a)
Mgduska,
czy możesz polecić jakąś roślinę zadarniającą nadającą się do półcienia, oprócz runianki, która się sprawdza??
Również inne osoby, czy możecie coś polecić?


Jasnota plamista (są różne odmiany), ale ona na zimę nieco zamiera. Kopytnik, tojeść rozesłana (jest zielono- i żółtolistna), kopytnik, pragnia syberyjska, dąbrówka rozłogowa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 20:50, 25 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10009
Ginger, u mnie runianka nie chce rosnąć…
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 20:50, 25 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
GingerO napisał(a)
Dziewczyny, dzięuję Wam za odpowiedzi. Magda, przepraszam, że u Ciebie... Muszę stworzyć u siebie... Chodzi o to, że jesteście już doświadczone. Czytałam na forum, nie wiem u kogo, że runianka nienajlepsza jest, stąd to moje pytanie- do PRAKTYKÓW
Dziękuję


U mnie (glina) runianka sprawdza się bez zarzutu. Rośnie świetnie nawet na słonecznym stanowisku, choć na nim nieco dłużej nabierała rozpędu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
GingerO 21:08, 25 lut 2023

Dołączył: 10 lut 2023
Posty: 123
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


U mnie (glina) runianka sprawdza się bez zarzutu. Rośnie świetnie nawet na słonecznym stanowisku, choć na nim nieco dłużej nabierała rozpędu.







Haniu, u mnie jest piasek.
Będę doczytywać Wasze propozycje
____________________
Ola
Kordina 21:23, 25 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Mam i lubię zadarniającą dąbrówkę burgund
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sylwia_slomc... 22:22, 25 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Niektóre odmiany tawułek, bodziszki, niektóre miodunki, wilczomlecze, kokorycze, pióropusznik, ice dance, liriope, hedera helix. Nie napisałaś jaka ma być wysokość tych zadarniaczy. U mnie na glinie runianka słabo, kopytnik jeszcze słabiej.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mgduska 11:00, 26 lut 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
GingerO napisał(a)
Dziewczyny, dzięuję Wam za odpowiedzi. Magda, przepraszam, że u Ciebie... Muszę stworzyć u siebie... Chodzi o to, że jesteście już doświadczone. Czytałam na forum, nie wiem u kogo, że runianka nienajlepsza jest, stąd to moje pytanie- do PRAKTYKÓW
Dziękuję


Runianka ma swoje wymagania, widziałam w wielu miejscach bardzo marna, sama jej nie mam. Tam, gdzie jej dobrze jest piękna. Na wszystkie bodziszki bardzo bym uważała, sama nie mogę się ich pozbyć, co z tego, że zadarniają, skoro rozłażą się niemiłosiernie i pojawiają tam, gdzie się ich wcale nie planowało, nawet w dużej odległości od miejsca sadzenia.
Fajny jest bodziszek korzeniasty, zadarnia grzecznie i z rozsądkiem, jest niewysoki i nie tak rozczochrany jak większe gatunki, u mnie na bardzo trudnym stanowisku dobrze sobie radzi. Dąbrówkę też lubię, rośnie u mnie masowo pod żarnowcami, praktycznie w cieniu, chcociaż trzeba ja czasem podlać, bo ma tam bardzo sucho. Pragnia też nie jest u mnie inwazyjna a tworzy ładny dywanik. Fajnie rosną epimedia, zwłaszcza czerwone i warleyense.
____________________
Sałatka pokrzywowa
GingerO 14:00, 26 lut 2023

Dołączył: 10 lut 2023
Posty: 123
Wiedziałam że mogę na Ciebie liczyć. Aczkolwiek nieładnie zajęłam przestrzeń w Twoim wątku. Nie przemyślałam. Już tak nie zrobię. A co do roślin, to o większości o których pisałyście nawet nie słyszałam.. Wczoraj pani w sklepie bardzo chciała mi ta runianke wcisnąć, coś mi w niej nie pasowało. Będę się dokształcać.
____________________
Ola
lilarose 17:26, 26 lut 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
ja mam z runianką bardzo dobre doświadczenia - posadziliśmy ją 2 lata temu na rabatce mieszczącej się na środku parkingu, pod gruszą - tam jest przez dużą część dnia bardzo słonecznie, bo grusza jest mocno od dołu przycięta. Runianka rośnie świetnie, była w zeszłym roku podlana tylko raz a rok wcześniej po posadzeniu też z wodą nie szaleliśmy, ale fakt, ze gleba tam wymieniona, bo wcześniej grusza rosła w żużlu
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Magara 23:25, 26 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6758
Też mam runiankę, to jedna z pierwszych roślin, które sadziłam na działce i najbardziej dla mnie tajemnicza Sadziłam w dwóch miejscach, oddalonych od siebie może o trzy metry, w jednym i drugim przypadku przy sośnie. W jednym miejscu rośnie jak szalona, w drugim stoi jak zaklęta, od 5 lat
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies