Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Adela 12:44, 10 wrz 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
waldek727 napisał(a)


Na potrzeby konwekcjonalnej ochrony roślin ktoś w końcu wpadł na pomysł pozyskania szczepu bakterii spośród tych które wymieniłem wcześniej i stworzył preparat który skutecznie zwalcza gąsienice ćmy bukszpanowej.
Tak Adela. Lepinox działa na podobnej zasadzie co ANHK z tym wyjątkiem, że jest to szczep jednego gatunku bakterii, a w wyciągu z kompostu jest ich ok 25 000.


Trzeba koniecznie wczytać się w temat ANHK i zastosować u siebie. Przeznaczę na to długie zimowe wieczory.

Dziękuję Waldku, pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Mala_Mi 17:33, 10 wrz 2018


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Adela napisał(a)
Czy właściciele nie są świadomi, że hodują szkodnika? Pewnie nie. Zaczęłam zastanawiać się, czy moje starania mają sens.


Jak już nie ma liści to i nie ma szkodnika... bo co ma ta ćma jeść i gdzie składać jaja. Poleci tam gdzie zielone

I ogólnie do dyskusji..

Tez pryskam u wszystkich sąsiadów bez pytania..

Walczę od zeszłego roku. Mospilan stężenie razy dwa podziałało skutecznie, ale oprysk bardzo dokładny. Oprysk Sherpą nie był tak skuteczny, ale rzut z marca i czerwca opanował.. Spintor jak na razie jest wg mnie najlepszy, bo oprysk byle jaki i tylko po wierzchu zatrzymał najazd. U siebie spryskałam dokładnie, ale u sąsiadki brakło i tylko z grubsza po wierzchu. Dziś zajrzałam do buksików i całe są, tzn tylko tyle zżarte co przed pryskaniem 10 dni temu, tylko truchła czarne znajdywałam.

W Rzeszowie większość bukszpanów już zlikwidowana albo same szkielety stoją Drugi sezon z ćmą i buksy znikają z krajobrazu. Na cmentarzach już nie ma ani jednego.

Moje jeszcze są
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Adela 18:40, 10 wrz 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mala_Mi napisał(a)


Jak już nie ma liści to i nie ma szkodnika... bo co ma ta ćma jeść i gdzie składać jaja. Poleci tam gdzie zielone

Podejrzewam, że same gąsienice też wędrują.
Widziałam coś takiego: kula bukszpanowa na pniu zjedzona dokładnie, i gąsienic bylo na niej mnóstwo. Kula na całym swoim obwodzie połączona była z ziemią mnóstwem nici (oprzęd chyba), a na nich, jak akrobatki zawieszone były gąsienice. Myślę, że nie mając już pożywienia przeniosły się na sasiadującą, jeszcze ulistnioną trzmielinę przycięta w małe kulki.
Tak mi to wyglądało. Nie miałam przy sobie nawet telefonu, a widok był przerażający.
____________________
Ela - Moja ostoja
eVka 21:07, 10 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
waldek727 napisał(a)


https://www.ogrodowisko.pl/watek/4179-skoncentrowany-wyciag-z-kompostu-anhk

Dzięki, studiuję temat.
____________________
Mala_Mi 21:10, 10 wrz 2018


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Adela napisał(a)

Podejrzewam, że same gąsienice też wędrują.
Widziałam coś takiego: kula bukszpanowa na pniu zjedzona dokładnie, i gąsienic bylo na niej mnóstwo. Kula na całym swoim obwodzie połączona była z ziemią mnóstwem nici (oprzęd chyba), a na nich, jak akrobatki zawieszone były gąsienice. Myślę, że nie mając już pożywienia przeniosły się na sasiadującą, jeszcze ulistnioną trzmielinę przycięta w małe kulki.
Tak mi to wyglądało. Nie miałam przy sobie nawet telefonu, a widok był przerażający.
Chodzi o to że cykl rozwojowy trwa ileś tam.. i ta gąsienica jest żarłoczną gąsienicą tylko jakiś czas.. zdycha z głodu lub zamienia się potem w ćmę.. Dorosła ćma składa jaja na liściach..
Wiec jak ktoś przez miesiąc nie uporządkował zżartgo bukszpanu to wg mnie ma on tylko wartość nieestetyczną.
Irenka pisała, że jej polazły na świerka conice.. póki .żyją to szukają pożywienia.. I boję się, czy się nie ewaluują w czasie, bo jak nie będzie już bukszpanów to zdechną z głodu czy przystosują się do innego pokarmu? Na wszelki wyapdek ubijam zielone małpy i piękne motylki.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
eVka 21:10, 10 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Adela napisał(a)

Podejrzewam, że same gąsienice też wędrują.
Widziałam coś takiego: kula bukszpanowa na pniu zjedzona dokładnie, i gąsienic bylo na niej mnóstwo. Kula na całym swoim obwodzie połączona była z ziemią mnóstwem nici (oprzęd chyba), a na nich, jak akrobatki zawieszone były gąsienice. Myślę, że nie mając już pożywienia przeniosły się na sasiadującą, jeszcze ulistnioną trzmielinę przycięta w małe kulki.
Tak mi to wyglądało. Nie miałam przy sobie nawet telefonu, a widok był przerażający.

Matko, brzmi jak horror ludzie nadal totalnie nieświadomi a nawet jak wiedzą co to za szkodnik, to machają ręką i nic nie robią, szkoda bardzo.
____________________
abiko 08:51, 11 wrz 2018


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8413
Ja nie wiem czy ludzie nie świadomi, bo jak pryskałam koło świetlicy to mówili mi, że też mają, opryskali Karate..nie każdy ma takie głebokie przywiązanie do roślin jak my tutaj, ale coś jednak robią. Ba.. jak pryskałam to zatrzymał się człowiek z z córką i pyta czy pryskam na ćmę. I zaczęła się dyskusja.. fakt nie wiedział za dużo o niej, ale zapisał wszystko w telefonie.. więc coś tam jdnak robią i dobrze.

I donoszę.. w kwestii Lepinoxu zastosowanego na tych buksach na wsi, że zadziałał.. gąsienice niemrawe, lub padły.. mniejsze załatwione od razu, ale te wypasione widać że mają większą siłę przetrwania. Czy bukszpan przeżyje nie wiem, ale te obok były zielone więc nie powinno być źle
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Wiolka5_7 15:40, 11 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Jestem przerażona już ćma i do mnie dotarła :
Właśnie przeszłam się po ogrodzie i odkryłam na 1 bukszpanie nadjedzone liscie i znalazłam 3 larwy ćmy
Z daleka zauważyłam suche listki na jednej gałązce i podeszlam a tam w środku te larwy

Reszta czysta narazie...

Co mam robić? Czy zamawiać Lepinox czy zadziała on także zapobiegawczo na inne bukszpany ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 16:04, 11 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zamów Lepinox -on daje dłuższą ochronę. A teraz leć do ogrodniczego i kup Spintor. U mnie 4 dni oczekiwania na Lepinox (bez innego oprysku) niestety widoczne jest bardzo. Ech, mogłam chemią pryskać.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 16:28, 11 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Ale jeśli opryskam Lepinoxem to on zadziała ochronnie na inne buksy ?....w domu mam Decis...poki co znalazłam 4 szt.na jedynym buksie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies