Niebieski, mocny akcent to cyneraria, żółty - bratki. Oprócz tego w środku rośnie kilka bukszpanów, a całość podsadzona bluszczem Wiosna tuż, tuż, ale zanim kwiaty wyjdą na rabatach z ziemi, możemy nieco przyspieszyć wiosnę i wykonać kilka nastrojowych i bardzo wesołych kompozycji w donicach i ustawić je przy wejściu do domu. Jest to o tyle wygodne, że nawet w czasie zapowiadanego powrotu mrozu czy śniegu, możemy te kwiaty wynieść na kilka dni do garażu czy domu i ochronić przed szkodliwymi temperaturami.

Co roku robię takie kompozycje przed Wielkanocą, a czasami nawet wcześniej. Tak mi wtedy tęskno za kwiatami, że jadę na giełdę kwiatową i kupuję kolorowe pierwiosnki, kwitnące tulipany i hiacynty, zaopatruję się też w pierwsze bratki. Soczyste kolory są tak wesołe, że wywołują świetny nastrój i zimowa depresja znika jak ręką odjął.

W środku różowe tulipany a na zewnątrz niebieskie bratki Kolorowe, mieszane tulipany Irysy cebulowe W środku stokrotki, a na zewnątrz bratki
Ciekawe zestawienie kolorystyczne Niebieskie bratki Bordowe stokrotki Kompozycja z wykorzystaniem roślin zimozielonych np. trzmielina

Trzymam w pogotowiu kilka ładnych i niedużych donic, aby w razie czego móc je samej przenieść. Przydają się wiklinowe koszyczki, blaszane osłonki, czy nawet naczynia domowe typu dzbanuszki i miseczki. Tak samo wesoło dekoruję parapety w domu.

Wybierając wiosenne kwiaty, kierujmy się własnym gustem, a o kolorach decydujmy biorąc pod uwagę wystrój domu i samopoczucie. Słoneczne barwy (żółte, pomarańczowe i czerwone) przywrócą nam energię potrzebną do działania. Spokojne i zimne zaś (biel i błękit) uspokoją nasze myśli i dodadzą elegancji wnętrzom.

Jaskier o pełnych kwiatach Pierwiosnek bezłodygowy (Primula acaulis)
Pierwiosnek bezłodygowy (Primula acaulis) Prymulki, stokrotki, narcyzy, liście lawendy i macierzanek

Do dekoracji wiosennych znakomicie nadają się wielobarwne pierwiosnki, przebiśniegi o delikatnych białych kwiatkach, błękitne chmurki szafirków, stonowane stokrotki, wesołe bratki o uśmiechniętych twarzyczkach - wybór jest naprawdę ogromny, że aż ciężko się zdecydować. Musimy wybrać tonację kolorystyczną i tego się trzymać.

Kiedy już mamy kupione kwiaty, czas działać. Zaczynamy od drenażu. Na dno doniczki czy koszyczka kładziemy warstwę potłuczonych skorupek lub kamyczki i dopiero na to sypiemy podłoże. Może to być gotowa ziemia ogrodowa zmieszana nieco z piaskiem lub nie, gdyż takie kompozycje nie są robione na długo. Rośliny możemy potem wysadzić do ogrodu, a w maju przeważnie robimy już letnie kompozycje.

Anemone coronaria (zawilec wieńcowy) Wesołe bratki to jedne z najlepszych roślin do takich wiosennych dekoracji

Jeśli posadziliśmy kwiaty w zwykłej doniczce i ustawiliśmy w osłonce, musimy pamiętać o wylewaniu nadmiaru wody, aby nam cebulki czy korzenie nie gniły. Osłonka bowiem nie ma otworu odpływowego. Doniczki z kompozycjami, jeśli jest taka możliwość, ustawiamy pod dachem, we wnęce lub na parapecie, aby ochronić kwiaty przed deszczem, który je zniszczy. I chociaż rośliny cebulowe są wytrzymałe, to musimy o nie dbać, aby naturalnie zwiędły i zaschły im liście, wtedy możemy je wsadzić do ogrodu i cieszyć się kolejnymi kwiatami na wiosnę, ale już w ogrodzie.

Biała, elegancka kompozycja Forsycja, tulipany, narcyzy i bratki W tym koszu bazą jest trzmielina japońska. Można do niej dosadzać bratki lub inne wiosenne rośliny W roli głównej żółte prymulki, towarzyszą im inne ciekawe byliny

Jeśli prognozy pogody zapowiadają spadek temperatury poniżej zera, owijamy rośliny agrowłókniną, lub gazetami. W najgorszym wypadku chowamy do domu.

We wnętrzu oprócz doniczek, robię wiosenne bukiety. Najczęściej są to tulipany, czasem bardziej wyszukane kompozycje zakupione z kwiaciarni.

Nie wyobrażacie sobie, ile radości przyniesie nam codzienne obserwowanie takiej wiosennej kompozycji. Warto ustawić chociaż jedną doniczkę. Koszt obsadzenia to tylko kilka złotych. Prymulki są po 2-2,50 zł, bratki podobnie. Warto wydać te pieniądze, aby rozjaśnić smutne dni i poprawić sobie nastrój.

Fot. Danuta Młoźniak Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: wiosna w ogrodzie, dekoracje, balkon
15 komentarzy:
Anna Żochowska 10:01, 18 lut 2011

no Danuśka poprawiłaś mi nastrój od rana, wchodzę na Ogrodowisko a tu taki miły artykulik, super i wielkie dzięki, na pewno doniczki poustawiam najszybciej jak tylko będzie możliwe:)) miłego dnia Danusiu:))

Danusza 10:09, 18 lut 2011

kolor na depresje ma wielki wpływ to udowodnione, tak jaj muzyka poprawia obyczaje tak kolor poprawia nastrój , dziękuję za nutę optymizmu tym bardziej , że znowu biało.

Małgorzata Kubiszewska 10:13, 18 lut 2011

Fantastyczna koloroterapia z samego rana :) Najbardziej ujęły mnie kompozycje jednogatunkowe ze stokrotek w majestatycznych donicach.

Łucja Badarycz 10:39, 18 lut 2011

Muszę sie przyłozyć do kompozycji doniczkowo-skrzynkowo-parapetowych ,czuje się bardzo zmotywowana , dzięki Danusiu :-)

Maria Kalinowska 10:41, 18 lut 2011

Danusiu, dzięki za ten kolorowy zawrót głowy. Jedna kompozycja ładniejsza od drugiej. Wszystkie by się chciało mieć - ale się rozmarzyłam.

jotka 11:33, 18 lut 2011

Oj warto, warto ponieść ten niewielki koszt i zmusić do niewielkiego wysiłku :) Radości co nie miara, a radość nie tylko nasza, ale wszystkich, którzy będą na te kompozycje mogli spojrzeć choć przez chwilkę ...

Marta Hawraj 12:05, 18 lut 2011

Powyższe komentarze są bliskie moim wrażeniom i odczuciom dlatego tylko zostaje mi się pod nimi podpisać:) Martek:)

monika_sapierzynska 12:22, 18 lut 2011

szafirki i pomarańczowe tulipany obudziły mnie ze snu zimowego :))) .... i chyba wybiorę sie na giełdę kwiatową, szkoda , że tak daleko...ale naprawdę powiało wiosennym optymizmem, bardzo dziękuję , już planuje kompozycje okienną z Carex morrowii "Evergold"- bo bardzo mi przypadła do gustu ta roślinka.... pozdrawiam Monika

Danuta Młoźniak 13:24, 18 lut 2011

Moja propozycja ukwiecania dotyczy momentu, jak odpuści zima i wtedy będą mogły dłużej zdobić nasze mieszkania i ogrody. Ale już teraz szykujmy się na zakupy doniczek, jeśli ich mamy za mało oraz dekorujmy nasze wnętrza w krokusiki, hiacynty i wiosenne bukiety tulipanów. Pozdrawiam wszystkich miłośników wiosennych kwiatów i wiosny !

Anna Zawacka 18:05, 18 lut 2011

A mnie tam zakręciło się od tych barw różnorodności piękna.Wiem,wszystkie są moje.:)

Małgorzata Kij 08:21, 19 lut 2011

Wspaniałe aranżacje kwiatowe------pozdrawiam sympatycznie jak zawsze DANUSIU:))

Gosia Gaworucha 18:57, 19 lut 2011

Pięknie ...widać ile pracy tam włożyłaś ..ale efekt - SUPER ... podziwiam !!

Danuta Młoźniak 19:29, 19 lut 2011

Część kompozycji to moje dzieło, ale nie mogę się przyznać do autorstwa wszystkich. To pomysły, które podpatrzyłam podczas moich ogrodowych podróży.

alinak 18:25, 20 lut 2011

czy twoje, czy nie ,to bardzo dobre do podpatrzenia nowych kompozycji na wiosnę .

Kaktus 13:22, 24 lut 2012

Witaj Danusiu, Dziękuję, już samo oglądanie Twoich kompozycji sprawiło mi radość. Dzisiaj u mnie we Wrocławiu 12 stopni na plusie, szaruga, pochmurno a tu taki prezent. Na pewno coś wykorzystam....Ale taki ogródek sprawię sobie niezwłocznie. Serdecznie pozdrawiam....Kaktus