Przyszła wiosna! Cieszę się bardzo, bo zima była długa i uciążliwa. W wolnych chwilach obmyślałam, jakie dekoracje kwiatowe zrobię w tym roku, a tu zima i zima... śnieg i śnieg... mróz i mróz... No nareszcie przyszła!
My ogrodnicy nie lubimy zimy. Może nie wszyscy, ale prawdą jest, że nie możemy zbyt wiele w ogrodzie dokonać. W kwietniu zaczynają się dostawy roślinek do wiosennych dekoracji. Głównie bratki, stokrotki, kwitnące cebulowe (krokusy, narcyzy, tulipany, hiacynty), pierwiosnki. Spragnieni wiosennych kolorów jedziemy na zakupy. Nie bardzo wiemy, co wybrać.
Dobrze jest połączyć typowo wiosenne kwiatki z bluszczem lub iglakami, bardziej egzotycznie z kordyliną australijską. W maju wymienimy „głównych aktorów” naszego wiosennego „spektaklu”, a baza kompozycji posłuży do dalszych aranżacji.
Co roku, najwcześniej jak tylko mogę, ukwiecam swoje wejście do domu i taras oraz donice, które wiszą na murze od strony ulicy. Te prace najbardziej mnie cieszą ze wszystkiego, co potem zrobię w ogrodzie. Czasami zdarzało się, że nocne przymrozki zniszczyły moje dzieło, ale to nic. Jakoś to zniosłam, a następnej soboty znów pojechałam na zakupy.
W tym roku zapobiegawczo wynosiłam donice do garażu i udało się uniknąć strat. Zaoszczędziłam sporo dzięki temu. Warto robić wiosenne dekoracje. Zimą było nudno i mroźno, a człowiek powinien otaczać się pięknem. Cóż może być piękniejszego niż kwiaty?
Nie powinniśmy żałować tych kilku złotych na parę bratków czy stokrotek. Jaka radość dla nas i przechodniów, gdy to zobaczą. Postarają się też coś zrobić u siebie i świat będzie piękniejszy.
W ładnym otoczeniu, człowiek staje się lepszy. Uprawa kwiatów w pojemnikach stała się bardzo modna i popularna. Jest to idealny sposób na ożywienie monotonnej przestrzeni, przybliżenie ogrodu aż do drzwi domu.
A oto najprostszy sposób na wiosenne ukwiecanie:
- kup doniczkę pasującą do elewacji domu lub w kolorze kwiatów, które zamierzasz kupić
- wybierz rośliny w odpowiednich kolorach : intensywnych i jaskrawych lub stonowanych i zimnych
- wybierz podłoże do sadzenia
- na dnie doniczki połóż kawałek stłuczonej doniczki lub nasyp kamyków lub keramzytu (drenaż odprowadzający nadmiar wody), nasyp podłoże
- następny krok to sadzenie
- podlewanie
Kwiatów musi być sporo do większej doniczki. Jeden, czy dwa nie wystarczą, aby osiągnąć dobry efekt. Na szczęście nie są drogie. To tylko 1-2 zł za sztukę. Pierwiosnki są bardzo znane i należą do klasycznych kwiatów wiosennych. Bratki również mają naturalny wdzięk i taką gamę kolorów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Tulipany możemy połączyć ze stokrotkami. Wszystkie znoszą częściowe zacienienie.
Pojemniki w zasadzie powinny być skromne. Zbyt ozdobne czy zbyt krzykliwe kolory będą przytłaczały zwyczajne rośliny. Możemy je umieszczać w dowolnym miejscu ogrodu, które nie zostało obsadzone na stałe. Co więcej, taka aranżacja nigdy nam się nie znudzi, bo doniczki można przestawiać i dzięki temu czerpać przyjemność i satysfakcję ze zmian, jakich dokonaliśmy.
Ponieważ wszystkie rośliny w pojemnikach uprawia się w sztucznym podłożu, którego zawartość składników pokarmowych jest ograniczona, warto dodatkowo nawozić rośliny i systematycznie podlewać, aby utrzymać je w dobrej kondycji. To podstawowe warunki, aby taki własny przenośny ogródek nam się udał.
A więc do dzieła! Życzę miłych wrażeń i wiele przyjemności z ozdabiania
Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium
Pani Danusiu a w tym roku jakie zestawienia kwiatów posadzi Pani u siebie w donicach?? Proszę o sugestie.
W tym roku mam już zadołowane mnóstwo tulipanów w donicach. Jeśli kolory będą się zgadzać, spodziewam się spektakularnego efektu. Jeśli nie będą się zgadzać - będę je ukrywać i traktować jako porażkę - oczywiście tego, kto oznacza te odmiany w torebkach:)) Jedną pomyłkę zniosę dzielnie, ale więcej już będę zawiedziona.