Ogrody Wisley to jedne z nasłynniejszych i najbardziej ulubionych ogrodów Anglii Wisley leży na południu Surrey. Jest bez wątpienia jednym z największych ogrodów na świecie (97 ha). Istotą Wisley jest połączenie nauki z przyjemnością. Należy w Anglii do trzech najczęściej odwiedzanych ogrodów (inne to KEW Gardens, Alnwick Garden).

Szczególny nacisk postawiono tam na wszechstronny rozwój, skompletowano kolekcję roślin, dzięki czemu Wisley Gardens znalazł się na światowej liście ogrodów wartych odwiedzenia. Prowadzi się tam badania nad najnowszymi odmianami kwiatów i warzyw, wprowadza nowe techniki uprawy i przystosowania roślin do nowych warunków uprawy.

Tworzeniem ogrodu w 1887 roku zajął się George Fergusson Wilson – biznesmen, uczony i wynalazca, a także zapalony ogrodnik. Stworzył on „Oakwood – eksperymentalny ogród” z roślinami trudnymi do uprawy.

Znane były jego kolekcje lilii, goryczkowatych, japońskich irysów, pierwiosnków i roślin wodnych. Obecny dziki ogród w Wisley jest „potomkiem” Oakwood, wiernym jego pierwotnej koncepcji.

Wilson zmarł w 1902 roku. Ogród zakupił Thomas Hanbury i w 1903 roku przekazał w wieczyste użytkowanie Królewskiemu Towarzystwu Ogrodniczemu (Royal Horticultural Society). Powstały nowe hale wystawiennicze, szklarnie.

Jedna z największych atrakcji Wisley - nowoczesna szklarnia podzielona na 3 główne sekcje: tropikalną, umiarkowaną wilgotną i umiarkowaną suchą Wisley w dalszym ciągu miało kształt ogrodów ozdobnych z wykorzystaniem ich walorów edukacyjnych i naukowych. Otwarto również Szkołę Ogrodniczą, aby nauczać młodych ludzi zasad ogrodnictwa i przygotować ich do zawodu ogrodnika.

W kwietniu 2005 roku, znany ogrodnik Alan Titchmarsh, wyciął symbolicznie darń, z okazji rozpoczęcia budowy nowej szklarni o powierzchni 3000 m 2 oraz jeziora. Szklarnia podzielona jest na trzy środowiska: pustynne, tropikalne i strefy umiarkowanej.

Otwarcie nastąpiło w czerwcu 2007 roku. Część szklarni to egzotyczny raj. Spacerując pod palmami, wśród tropikalnych roślin, możemy zaobserwować egzotyczne, barwne motyle, ich zaloty i spijanie nektaru. Takie widoki pozwalają zapomnieć o smutkach zimowych miesięcy.

Oprócz formalnych i nieformalnych ogrodów ozdobnych, w Wisley są szklarnie, kilka arboretów, modelowe ogrody pokazujące zwiedzającym przykłady urządzenia własnego ogródka. Jest też dziki ogród, ogrody skalne, ogród warzywny, alpejskie łąki, kanał z liliami wodnymi, pinetum, ogród różany, centrum informacji, laboratoria i biblioteka. Nie zabrakło także restauracji, sklepu ogrodniczego i oczywiście – parkingów.

We wrześniu odbywa się Wisley Flower Show, które przyciąga wiele tysięcy zwiedzających. Oprócz wystawy udzielane są porady, jak przyciągnąć rodzime motyle do ogrodu, jak wykonać domek dla ptaków, uprawiać ogród. Warto zobaczyć ten ogród.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Wszystkie artykuły o RHS Wisley Gardens Wisley Gardens 2010, Wisley w maju 2011, Ziołowy ogródek w Wisley, Wisley w maju 2012,

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: