Ten dekoracyjny ogród łączy gatunki egzotyczne i europejskie The Savill Garden jest zamkniętą częścią Windsor Great Park, położoną na południe od miasta Windsor w Anglii. Jest jednym z największych brytyjskich ogrodów leśnych i ornamentowych.

Nie jest to ani ogród botaniczny, ani warzywny, ani przydomowy. To ogród stworzony dla samego ogrodu, z którego korzystają miłośnicy roślin. Nigdy nie zawodzi gości, którzy są pod wielkim wrażeniem jego 35 akrowej powierzchni egzotycznych ogrodów i lasów.

Savill Garden stworzony został w 1930 roku przez Sir Erica Savilla przy wsparciu Króla Jerzego V i Królowej Marii. Początkowo był to ogród leśny z rodzimymi dębami, bukami i kasztanowcami, ale na przestrzeni lat ewoluował poprzez włączenie wielu nowych roślin. Wojna spowodowała, że ogród nie mógł być skończony do 1950 roku. Mówi się, że Eric Savill używał cegieł z bombardowanych domów do tworzenia ogrodu (Walled Garden). Początkowo Savill Garden było znane pod nazwą Bog Garden, jednak w 1951 Król Jerzy VI zmienił nazwę na cześć Erica Savilla i pasował go na rycerza.

Savill Garden to miejsce ciągłych niespodzianek, ukrytych ogrodów, takich jak Ogrody Azalii, Ogrody Nowej Zelandii, Polana. Można tu znaleźć połączenia roślin rodzimych z egzotycznymi, wiele ważnych odmian mieszańców ogrodowych powstało właśnie tutaj.

Każdy z ogrodów Savill ma swoje własne atrakcje i zmienia się wraz z porą roku, dzięki czemu zadziwia zwiedzających. Mieści się tu wspaniała kolekcja różaneczników, magnolii, kamelii i hortensji, a także zbiór wielu odmian paproci i pierwiosnków.

Ogród różany (Rose Garden) jest obecnie zamknięty, a prace nad nowym ogrodem różanym są w toku. Ponowne jego otwarcie jest planowane na czerwiec 2010.

Wiele ścieżek w Savill Garden jest przystosowanych dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Ponadto w skład ogrodu wchodzi doskonale wyposażone centrum ogrodnicze z roślinami, sklep z drobiazgami, a nawet mebelkami ogrodowymi oraz restauracja z widokiem na park.

Znajduje się tam również szklarnia klimatu umiarkowanego (Temperate Glasshouse) otwarta w 1995 roku i nazwana na cześć Królowej Matki. Na zewnątrz, bezpośrednio przy ogrodzie, znajduje się dogodny parking.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
3 komentarzy:
alinak 20:47, 24 sty 2011

chyba w nocy spać nie będę .taki ogród mi się marzy ....ale wiem że nie na 30 arach.

Marek Rosly 19:06, 01 gru 2013

Byliśmy w tym ogrodzie w czerwcu 2013,cudowny ,część różana już czynna.

Danuta Młoźniak 08:39, 02 gru 2013

Tak, to prawda i nawet jest bardzo atrakcyjnie urządzona, my także byliśmy w tym roku, tylko relacji i nowych zdjęć jeszcze nie ma. Ogród jest coraz piękniejszy.