Zamek Windsor to największy zamieszkiwany zamek na świecie Zamek Królewski w Windsorze jest od 1110 roku rezydencją królów angielskich. To największy zamieszkiwany zamek na świecie. Liczy 800 m długości i 19 baszt, a powierzchnia jego podłóg wynosi 4,5 ha. Stanowi główną rezydencję angielskich monarchów, tuż obok Pałacu Buckingham w Londynie i Holyrood w Edynburgu.

Zamek został zbudowany przez Wilhelma I Zdobywcę w latach 1060 – 1086, w kolejnych latach był rozbudowywany przez następnych władców. W latach 1642 – 1649, w czasie wojny domowej zamek był więzieniem. Żołnierzy przetrzymywano w lochach w Curfew Tower, która dziś jest znana jako Baszta Godziny Policyjnej. W różnych pomieszczeniach zamku są wciąż wyryte nazwiska i herby więźniów. Przetrzymywany był tam nawet król Karol I. W 1992 roku spłonęła część zamku, a wraz z nią zbiory rysunku, malarstwa i wyrobów artystycznego rzemiosła o wysokiej wartości.

Obecnie Królowa Elżbieta II używa zamku zarówno jako swojego prywatnego domu, gdzie najczęściej spędza weekendy, a także jako rezydencji oficjalnej, gdzie zaprasza gości ze świata na formalne i prywatne spotkania. W ciągu roku zamek jest też atrakcją turystyczną, wiele jego części jest otwartych dla zwiedzających, między innymi apartamenty, słynny dom lalek, kaplica św. Jerzego i kaplica Alberta.

Ogrody, w których spaceruje królowa nie są dostępne dla publiczności, natomiast zwiedzając zamek, możemy zobaczyć ciekawe założenia piętrowe przy fosie, wypełnione masą kwitnących roślin. Głównie są to róże i pnącza oraz byliny. Całości dopełnia wypielęgnowany trawnik.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: