Ogród kwitnie od wiosny do jesieni Marle Place jest ogrodem prywatnym położonym w południowo – wschodniej Anglii, w hrabstwie West Sussex, w Burgess Hill. Zajmuje obszar niecałego hektara.

Ogród powstał w 1890 roku. Tworzą go zielone wnętrza o ścianach z żywopłotów i zadrzewione aleje w południowo – wschodniej części. Całość zakończona jest lasem oraz sadami, które graniczą ze strumieniem. Jest to typowy krajobraz angielski.

W miejscu, w którym aktualnie znajduje się Marle Place miało powstać osiedle mieszkaniowe. Miejsce zostało jednak ocalone w połowie lat 80-tych przez radę powiatu, ogród natomiast powstał w 1890 roku.

Styl ogrodów rozwijał się i wzrastał przez lata. Wiosną roi się w nim od cebulek i wiosennych kwiatów. Latem oglądać można wspaniałe staromodne gatunki róż, natomiast zakończeniem sezonu jest pokaz jesiennych barw kwiatów. Ponadto w ogrodzie znajdują się akcenty historyczne, takie jak wiktoriańska altana, edwardiański ogród skalny oraz ogród włoski pochodzący z 1900 roku, o istnieniu którego właściciel nie wiedział zamieszkując w tym domu.

Marle Place jest podzielony żywopłotami i alejami drzew
Ogród graniczy z laskiem. Na kwiatowej łące kwitną czosnki ozdobne Gazebo - przejście z jednej części do drugiej. Schody podkreślone ciekawie strzyżonym w sposób schodkowy cisem
Ogród to również ekspozycja rzeźb miejscowych artystów Na trawniku zostały jeszcze zasychające liście roślin cebulowych, kwitnących wiosną

Dopiero karczując chaszcze pod kolejne nasadzenia odkryto takie skarby. Można w nim też odnaleźć wpływy z całego świata jak np. plantację bambusa, łąkę z czosnków oraz różne rzeźby i posągi. W pięknie odrestaurowanych cieplarniach znajduje się wspaniała kolekcja orchidei.

Zapuszczając się w las, napotkać można zarówno nasadzenia nowoczesne jak i starodrzew oraz dwa duże stawy, jeden stworzony w czasach starożytnych. Znajduje się tam wiele gatunków dzikiej fauny i flory. Na zakończenie zwiedzania można przyjrzeć się zapleczu ogrodu.

Kwiatowa łąka i tajemne przejścia O istnieniu tego zbiornika włąściciel dowiedział się dopiero po wycięciu haszczy, a to niespodzianka ! Teraz jest to doskonałe miejsce do odpoczynku dla zwiedzających
W tym ogrodzie po kolei zakwitają różne rośliny. Wiosną cebulowe, potem azalie, róże, zioła, rośliny jednoroczne i krzewy Schody zbudowane z potłuczonych filiżanek i dzbanuszków. Zaskakuje mnie tutaj konsekwencja kolorystyczna twórcy tego ekscentrycznego dzieła

Za szklarniami hoduje się tu domowe ptactwo, można nawet kupić wiejskie jajka i wosk pszczeli. Bardzo ciekawe są też warzywniki. W ogrodzie produkuje się kompost i uprawia warzywa w sposób ekologiczny. W małym, uroczym sklepiku można zakupić ciekawe bibeloty i książki oraz napić się herbaty przy domowym ciasteczku.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: