Exbury przypomina egzotyczną dżunglę Exbury Gardens w Hampshire zajmują 100 hektarów. Znajduje się tu światowej sławy kolekcja różaneczników, azalii, kamelii, magnolii i rzadko spotykanych drzew i krzewów. To jeden z najlepszych ogrodów leśnych w Anglii, uniwersalny, dla ludzi młodych i starszych, entuzjastów ogrodnictwa i miłośników po prostu pięknych widoków.

Exbury Gardens stworzył Lionel Nathan de Rothschild w latach 1919 – 1942, angażując tu swój majątek, wizję i poświęcenie. Dzięki temu powstała oaza spokoju, raj na ziemi. Jest to miejsce ucieczki od trosk świata. Można tam podziwiać botaniczne rarytasy i dywany spektakularnych kolorów w okresie intensywnego kwitnienia. Lionel de Rothschild był zapalonym kolekcjonerem rododendronów i azalii.

Zbiór różaneczników liczy 10.000 okazów, których kwitnienie zapiera dech w piersiach. Przeprowadzał wiele prac hodowlanych w celu powiększenia bogactwa kolorów i zapachów. Jego potomkowie kontynuowali dzieło, aż do dnia dzisiejszego. Oprócz różaneczników istnieją też kolekcje kamelii, magnolii, hortensji.

Exbury jest zwierciadłem pór roku. Wczesną wiosną kwitną magnolie i kamelie, niczym złoty dywan. Potem kwitną rododendrony i azalie, późną wiosną - wisteria i kwiaty w wielu częściach ogrodu (pierwiosnki, świecznice, kosaćce i inne byliny).

Latem rozkwita ogrodowy zegar słoneczny i trawy. Goście urządzają pikniki w cienistych częściach ogrodu wśród malowniczych drzew. Jesień to pora pokazu kolorów liści japońskich klonów, azalii liściastych i dereni.

Ogrody Exbury wprowadzają na rynek ogrodniczy nowe, często nagradzane odmiany. Wśród malowniczych krajobrazów żyją tu czarne łabędzie. Dodatkową atrakcją jest kolej parowa zbudowana w latach 2000-2001 oraz szklarnie z roślinami egzotycznymi.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: