Tego nie wiesz...

Dlaczego ciemierniki (Helleborus) nazywane są "różami Bożego Narodzenia"? Bo to najlepsze kwiaty, które tak dobrze znoszą zimno i śnieg i mogą kwitnąć o tej porze.

Wielokrotnie dekorowałam nimi swój dom w czasie Świąt, wsadzająć je w donice, ozdabiając mchem i różnymi gałązkami oraz ozdobami.

Umieść je w widocznych miejscach, ja ustawiam je na stole, który widać z okien salonu. Dodaję wianki z mchu, doniczki, szklane lub stalowe kule.

Helleborus niger to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Już w średniowieczu przypisywano jej najróżniejsze właściwości lecznicze i magiczne. Te cudowne, zimowe kwiaty fascynują wyobraźnię.


HELLEBORUS W PIGUŁCE

  • gatunki i odmiany o różnych porach kwitnienia i różnych kolorach
  • zimozielona, wytrzymała, łatwa w utrzymaniu bylina
  • olśniewające kwiaty dla pszczół
  • kwitnie w porach roku, gdy nie ma innych kwiatów
  • lubi miejsca osłonięte, raczej w półcieniu (lubi rosnąć pod drzewami)
  • idealna do dekoracji w donicach na balkony i tarasy
  • uwaga: roślina trująca
  • bez problemu w tym czasie można dostać na giełdzie kwitnące okazy
  • w miarę starzenia się kwiaty różwieją lub zielenieją
  • w domu im zdecydowanie za ciepło, mogą stać max dwa dni


Stosowałaś/eś ciemierniki na Boże Narodzenie? Podobają Ci się ciemierniki? Wolisz je w ogrodzie? Czy w doniczkach?

Tu możesz zakupić moje książki

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: dekoracje, zima w ogrodzie
6 komentarzy:
Basieksp 18:46, 17 gru 2023

Ja mam je w ogrodzie, ale patrząc na te cudnie udekorowane donice, chyba skuszę się na jakąś dekorację z nimi w donicy:)

Danuta Młoźniak 20:38, 17 gru 2023

Teraz na Boże Narodzenie to modna roślina, ja już od dawna stosuję ciemierniki. A do gruntu wybieram ciemierniki oreintalne.

Joku 16:24, 30 gru 2023

W moim przypadku uprawa ciemierników w doniczkach kończyła się niepowodzeniem. Myślę że powodem były błędy w podlewaniu (raczej za dużo niż za mało). Bardzo lubię te rośliny, nie tylko ze względu na kwiaty o nietypowej porze ale również ich ładne liście.

sylwia_slomczewska 15:38, 12 sty 2024

Zimą są cudowne bo kwitną i mają liście zielone, wczesną wiosną są jeszcze przed krokusami pierwszym pożytkiem dla pszczół, u mnie jak jest ciepło już w lutym są przez nie obsiadane, latem zdobią nadal nasiennikami, no i liść zdobi przez cały sezon. Mam ich sporo bo praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów, a wyglądają ładnie. To takie rośliny które każdemu miejscu dodadzą szyku.

MagdaLenka 23:08, 12 sty 2024

Właśnie dzisiaj kupiłam białe ciemierniki. Zachwycające jest, że kwitną o tak nietypowej porze. Ucieszyło mnie też to, co napisała Sylwia - że przyciągają pszczoły. Chyba skuszę się jeszcze na odmiany różowe.

basia3012 22:38, 05 mar 2024

Ja też jestem miłośniczka ciemierników. Mam je w gruncie. Patrząc na ciemiernikowe dekoracje Danusi chciałabym mieć je również w donicach. Może kiedyś mi się uda.:) Moje ciemierniki rosną w zwykłej ogrodowej ziemi, bez ulepszaczy. Rosną na różnych stanowiskach. Dla mnie to rośliny piękne i niewymagające.