Wracając napotykamy placyk widokowy z ławką Kiftsgate Court Gardens znajduje się powyżej wsi Mickleton w hrabstwie Gloucestershire. Nie sposób nie zauważyć tego ogrodu jadąc do Hidcote Manor, gdyż jego wizytówką jest efektowny wjazd, który bardzo zwraca uwagę.

Około 1750 roku w Mickleton Manor, przebywał poeta i architekt krajobrazu William Shenstone i to właśnie on zainspirował posadzenie alei wiązów między Kiftsgate a Mickleton Manor, która była łącznikiem między nimi. Niestety, obecnie drzewa w większości zniszczyła holenderska choroba wiązów. Inne charakterystyczne dla tego miejsca drzewa to lipy i jodły. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wiele wypadło, ale na szczęście 6 okazów dosadzono (Tilia petiolaris).

Dom został zbudowany w latach 1887-91 przez Sydney Graves Hamiltona, który był właścicielem dużego dworu w Mickleton. Do roku 1920 głównym akcentem w ogrodzie był ogród formalny ujęty w betonowe krawężniki. Pierwszą rzeczą przedstawicielki pierwszego pokolenia ogrodniczek, było posadzenie cisowych i bukowych żywopłotów, dzielących ogród na wnętrza, co jest bardzo charakterystyczne dla większości pięknych angielskich ogrodów. Wielkim osiągnięciem było też postawienie letniego domku - altany na stromej skarpie w dolnej części ogrodu dla podziwiania widoków na wzgórza.

W latach trzydziestych zbudowano utwardzony kort tenisowy i posadzono dla zabezpieczenia cisowe żywopłoty. W czasie wojny otoczenie kortu zostało zaniedbane, a właścicielka ogrodu (babcia aktualnej gospodyni tego miejsca), nie mogła się doczekać, kiedy ten teren zostanie przywrócony do świetności. Heather Muir, której przyjacielem był Major Johnston (twórca Hidcote - Amerykanin), niewątpliwie inspirowała się jego stylem, co widać na każdym kroku. O ogrodach Kiftsgate zrobiło się nieco głośniej po opublikowaniu artykułu w czasopiśmie RHS w maju 1951 roku oraz ponownie w 1954 roku, kiedy to ogród został przedstawiony jako miejsce, gdzie wszystko co tam się znajduje, jest na swoim miejscu i we właściwej proporcji.

Ogród dla wymagających oczu i dla osiągnięcia określonego celu, stworzenia kolorowych obrazów do podziwiania, lecz starannie wyważonych, bogatych, ale nigdy nie rażących niczym piękny, ręcznie tkany i delikatny gobelin. Wycinki tych artykułów od ponad czterdziestu lat do chwili obecnej są jeszcze wytyczną do dalszych nasadzeń.

Rabaty po obu stronach obsadzone są bylinami w odcieniach purpury, różu i fioletu, z dodatkiem szarości Kiftsgate Court Gardens to seria połączonych ze sobą ogrodów, z których każdy ma odrębny charakter i tajemnicę. Ten ogród został utworzony przez trzy pokolenia kobiet ogrodników. Rozpoczęty przez babcię Heather Muir w latach dwudziestych, kontynuowany przez matkę Diany Binny od 1950 roku. Teraz opiekują się nim wnuczka Anne Chambers i jej mąż (oczywiście z pomocą dzieci).

Zebrano i posadzono tutaj masę gatunków z całego świata, gdyż jest to ich pasja od pokoleń. W czasie dni otwartych Kiftsgate oferuje do sprzedaży szeroki wybór niezwykłych roślin, które zostały wyhodowane w tutejszej szkółce i rosną w ogrodzie. O każdej porze roku można zobaczyć coś ciekawego. W górnej części ogrodu sadzone są rośliny o harmonijnej kolorystyce, podczas gdy w niższej części ogrodu, bardziej chronionej przed mrozem, generalnie o cieplejszym klimacie, rosną kwiaty, które naśladują klimat Morza Śródziemnego.

W Kiftsgate wyodrębniono kilkanaście części. Opiszę je wg planu. Zobacz dokładny plan ogrodów

Four Squares

Wchodząc przez bramę widzimy wspaniały widok rozciągający się w oddali na Bredon i Malvern Hills. Podkreśla to posadzony na brzegu Berberis thunbergii "Rose Glow". Obok znajduje się wejście do herbaciarni. Za rogiem, ściany domu obejmuje okaz Magnolia delavayi o ogromnych liściach, posadzony przez babcię. W czasie mroźnych zim z drzewa spadają wszystkie liście i muszą być ręcznie usuwane. Pozostałe rośliny w tej części kwitną na czerwono i fioletowo np. Rosa "Frensham" i "Lili Marlene" oraz Dahlia "Bishop of Llandaff" i Lobelia cardinalis, które dostarczają mocnych kolorów.

Zegar słoneczny na przecięciu się ścieżek Ścieżka prowadzi kilka kroków w dół, do utwardzonego placyku z zegarem słonecznym w środku i czterema kwaterami wokół. Chociaż schemat jest formalny, to jednak obsadzenia temu zaprzeczają. Rabaty lśnią kolorami peonii i różnymi teksturami liści, świecznikami szałwii, Rodgersia pinnata "Superba", różowymi i fioletowymi różami. Viburnum x hillieri jest także gwiazdą w tej części. Przechodząc na taras z widokiem na skarpę, widzimy dwie donice z terrakoty obsadzone drzewkami cytrynowymi, kupione we Włoszech, w sezonie uzupełnione fuksjami, pelargoniami i Melianthus major o niebieskawych liściach. Pozostałe donice również obsadzono w podobnej kolorystyce roślinami o srebrzystych liściach i Malva "Primley Blue". Na podwyższonej rabacie kwitną Rosa "Felicia", które zostały posadzone w 1939 roku. Po obu stronach domu rosną dwie wspaniałe róże: Rosa sericea 'Heather Muir' i Rosa soulieana z pięknymi, szarymi liśćmi, które są jednymi z pierwszych kwiatów w tym ogrodzie. Dorastają do dwunastu metrów. To wspaniały widok patrzeć na tysiące białych, pojedynczych kwiatów.

White Sunk Garden

Pod koniec Wide Border skręcamy w prawo i trafiamy na ogród formalny z basenem, którego pomysł zrodził się w 1972-73 roku po wystawie Chelsea Flower Show. Staw ten jest wierną kopią oryginału. Został zaprojektowany jako ogród biały, potem zostały wprowadzone inne kolory. Wiosną rozkwita Erythronium "White Beauty", Trillium, Sanguinaria canadensis "Plena". Oprócz tego rosną tu Osmanthus armatus, Deutzia setchuanensis corymbiflora, Carpentaria californica, Hoheria lyallii oraz Staphylea colchica, która ma słodki zapach kwiatów w maju i długie strąki jesienią. Opuszczając ten ogród, po prawej odnajdujemy wiele okazów hortensji, gdzie mają doskonałe warunki do rozwoju.

Bridge Border

Chociaż nie jest to ogród różaneczników, to jednak można je tutaj spotkać, głównie niebieskie i żółte. Przysłania je Hydrangea villosa i Hydrangea xanthoneura wilsonii, którą tak się zachwycał autor artykułu w "Financial Times" w czerwcu 1989 roku.

Kiftsgate Rose

W 1938 roku babcia zakupiła tę różę. Kwitła w czasie wojny bez przeszkód i w 1951 roku została nazwana Rosa filipes "Kiftsgate". Jest to bezwzględna rekordzistka jeśli chodzi o siłę wzrostu, gdyż według ostatnich pomiarów miała 24m x 27m x 15m wysokości mimo, że jest poważnie ograniczana dla bezpieczeństwa. Sadzonki tej róży cieszą się wielkim powodzeniem na tyle, że produkcja ich nie jest ciągle wystarczająca. To wspaniały widok patrzeć na białe wiechy kwiatów w połowie lipca, niczym wielki, biały prysznic. Żadna inna róża jej nie pobije.

Scotch Firs

Na końcu North Border, w pobliżu jodły szkockiej obok figury Matki i Dziecka, znajdują się dwie rabaty z różowymi i białymi kwiatami cyklamenów z marmurkowatymi liśćmi. Widać stąd kościół w Mickleton i Evesham Vale. Prowadzą stąd strome schody w dół, stanowiące jednocześnie ogród skalny. Jest to bardzo trudny teren do uprawy roślin, ale mimo małej ilości ziemi, rosną tutaj jednak jakieś rośliny np. Hebe, która wiele lat przetrwała mimo wietrznej pogody.

Banks and Middle Banks

Wzdłuż wijących się i niebezpiecznych, kamiennych schodów rośnie kolorowy żywopłot z ostrokrzewu (Ilex x altaclarensis "Golden King"), podkreślający schody. Rozjaśnia on ponury wygląd Pinus radiata. Inne rośliny w tej części to Cistus, Ceanothus i rozmaryn. Teren często jest wymywany, gdyż skarpa jest bardzo stroma i trudna do zabezpieczenia.

Lower Garden

Widok z góry na Lower Garden, najbardziej chroniony od wiatru obszar ogrodu Jest to najbardziej chroniony obszar ogrodu z takimi roślinami, jak fioletowy Abutilon vitifolium, czy ciemnopurpurowy Geranium palmatum. W czasie groźnych zim wymarzały doszczętnie, ale odrodzały się z nasion w następnym roku. Inne rośliny: Crinodendron hookerianum , Azara serrata, Drimys winteri i Buddleia crispa. W Polsce tych roślin prawie się nie zna, a tym bardziej nie sadzi do ogrodu. Także tutaj spotkać można peonie drzewiaste odmiany "Rock's Variety" o pojedynczych kwiatach z czarno-fioletowym środkiem, wspaniałe i piękne. Mają niepowtarzalny zapach. Kolejna roślina to Carpentaria californica wsadzona przed wojną. Na dużym trawniku znajduje się półkolisty basen, zbudowany w latach sześćdziesiątych, na który jest piękny widok. Stąd pozostaje tylko wspiąć się spowrotem na górę, Jest to dużo trudniejsze. W runie rosną w trudnych warunkach Lathyrus vernus, Euphorbia robbiae, Campanula latiloba "Highcliffe'" i różne Pitosporum.

Wide Border

Rabaty po obu stronach trawiastej ścieżki obsadzone są bylinami w odcieniach purpury, różu i fioletu, z bogactwem roślin o szarych liściach. Oprócz tego wspaniałe kwiaty róży "Cerise Bouquet", Magnolia loebneri "Leonard Messel", peonie "Rock's Variety". To są główne rabaty lata, pełne kolorów i zapachów, z pelargoniami, dzwonkami, penstemonami i dyptamem jesionolistnym, którego olejki eteryczne w gorący dzień mogą się samoistnie zapalić.

North Border

W tej części przeprawiamy się przez most i skręcamy ostro w prawo i w dół. Rabata została utworzona w 1972 roku. Gliniasta gleba okazała się bardzo trudna do pracy, starano się ją użyźnić. Pierwotnie zaprojektowana jako szara rama z liści, okazała się zbyt trudna w utrzymaniu. Dlatego wprowadzono białe rośliny np. Cornus alternifolia "Argentea"oraz Rosa "Nevada", pachnące Phililadelphus coronarius i "Aureus".

Yellow Border

A teraz wracamy do żółtych rabat. Ten kolor wynika głównie z różnych liści i kwiatów o kolorze pomarańczowo-żółto-niebieskim. Szczególną uwagę zwrócono na utrzymanie królewskich ostróżek, zupełnie niebieskich, bez śladu fioletu, zgodnie ze schematem kolorów. Nowością jest żółta róża o długim okresie kwitnienia o nazwie "Graham Thomas", którą również mam w swoim ogrodzie. Stąd rozpościera się wspaniały widok na północ i Wrekin w Shropshire, sześćdziesiąt mil stąd, co można zobaczyć w szczególnie pogodny dzień.

Rose Border

Ten ogród to ścieżki z cegły i błękitne obsadzenia z Rosa gallica "Versicolor" i Rosa gallica maxima, co daje świetny efekt. Do tego różowe krzewy Deutzia. Później rabata jest interesująca dzięki kwiatom Ceanothus, Astilbe "Sprite", Sorbus aria "Lutescens". Na końcu jest łuk z posągiem Simon Verity. Wokół niego rosną różne paprocie i trawy ozdobne, zapewniając spokojny zakątek, przerywany tylko czasem szkarłatem nasturcji skradającej się pośród cisowych żywopłotów.

Water Garden zwraca uwagę spokojem i konsekwencją Water Garden

Biorąc pod uwagę płaski teren, na którym znajdowaly się korty tenisowe, otoczone cisowym żywopłotem, powstał formalny ogród wodny, uzupełniający resztę ogrodu. Rzeźbiarz Simon Allison zaprojektował dwadzieścia cztery liście z pozłacanego brązu, w formie filodendrona, które delikatnie kołyszą się na wietrze. Dźwięk kapiącej wody zapewniają orzeźwienie w gorące popołudnie. Kolory to czarny, biały i zielony. Świetne, spokojne miejsce z ławką do kontemplacji i refleksji.

Drive

W 1932 roku posadzono mnóstwo małych sadzonek buka, z których wyrosły obecnie duże drzewa oraz Eucryphia x nymanensis "Nymansay" i Davidia involucrata, tzw. "drzewo chusteczkowe", które pięknie kwitnie.

Bluebell wood

Z jednej strony parkingu posadzono rząd Pterostyrax hispida, hodowane z nasion sprowadzonych z Irlandii. Pod nimi szorstka trawa i żółte narcyzy wiosną. Oprócz tego widok kwitnących wiśni wiosną i przebarwiających się klonów jesienią, jest spektakularny. Przed domem kwitnie Magnolia denudata, Viburnum burwoodii i Osmanthus delavayi. W lecie na ścianach domu kwitnie Schizophragma.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
4 komentarzy:
Jadwiga Stolarczyk 13:47, 15 paź 2010

Jestem zachwycona przepięknym ogrodem - to majstersztyk. Wszystko zachwyca, dziękuję, że mogłam nacieszyć oczy tymi kwietnymi, kolorowymi wspaniałościami...roślin, alejek, krzewów, budynków, basenu z innowacyjnymi złotymi liśćmi, wodne oczko i inne piękności - super efektowne!

tyna 19:16, 15 paź 2010

Witam ponownie! Jakże bogata tradycja, obezwładniająca.......czysta przyjemność oglądania, wirtualnego, oczywiście, bardzo chciałabym się tam znaleźć....... Pani Danusiu, ale tempo....wciąż tyle nowości na portalu...pozdrawiam:) J.

Danuta Młoźniak 19:57, 15 paź 2010

Dziekuję, opisując te ogrody przenoszę się tam znowu. Mam nadzieję, że następne prezentacje będą równie inspirujące.

justi 12:31, 21 wrz 2011

Water Garden cudownyyyyy!