Najlepsze stoisko Moda na ogrody zawitała także do Polski, stąd coraz więcej branżowych imprez ogrodniczych typu targi i wystawy, które mają za zadanie popularyzować urządzanie ogrodów, firmy ogrodnicze, które zajmują się projektowaniem i zaopatrzeniem ogrodnictwa w zakresie terenów zieleni i produkcją elementów architektury ogrodowej i narzędzi.

Nic nas tak nie przekonuje do działania czy zakupu, jak bezpośredni kontakt. Po to stworzono tę wystawę. Najnowszą ofertę zaprezentowali tutaj producenci, dystrybutorzy, szkółki roślin, sklepy ogrodnicze oraz firmy projektujące ogrody.

Targi Plantexpo odbyły się w tym roku po raz pierwszy. Ten debiut wypadł nadspodziewanie dobrze. Ogrodowisko w dość licznym składzie (5 osób) pojawiło się pierwszego dnia. Organizatorzy przyjęli nas bardzo serdecznie. Po powitalnej kawie udaliśmy się na uroczyste otwarcie, w którym brali udział przedstawiciele władz Łodzi m.in. wicewojewoda łódzki - Krystyna Ozga oraz prezes firmy Interservis - Paweł Babij, organizator wystawy.

Uroczyste otwarcie targów Plantexpo w Łodzi Już po wejściu na teren Plantexpo spodobał nam się przyjazny klimat i wystrój. Chociaż targi były małe (34 wystawców - stosownie do wymiarów hali), sprawiały pozytywne wrażenie. Wydało mi się, że został zaprezentowany pełny przekrój tej dziedziny.

Zobaczyliśmy zarówno ekspozycje krzewów ozdobnych, drzew owocowych, krzewów iglastych oraz liściastych, bylin i cebul kwiatowych, kłącza, sadzonki, jak i systemy nawadniające, fontanny, elementy wyposażenia ogrodów, donice, sprzęt ogrodniczy, ogrodzenia, płoty, palisady, meble ogrodowe, huśtawki, place zabaw, domki drewniane ogrodowe i rekreacyjne, altany ogrodowe, drewutnie, domki narzędziowe, pergole - a więc ogromny przekrój oferty na nowy sezon ogrodniczy.

Firma "Piękny Ogród" udzielała porad co do projektowania ogrodów. Na wystawie przedstawiono także przykłady aranżacji ogrodowych firm projektujących ogrody, a na monitorach ich przykładowe projekty, wizualizacje i zdjęcia z realizacji.

Zobaczyliśmy zarówno ekspozycje krzewów ozdobnych, jak i wszystko co potrzebne w ogrodzie Wśród odwiedzających targi byli ogrodnicy, szkółkarze, floryści, działkowcy, konsultanci ślubni, uczniowie szkół ogrodniczych, właściciele sklepów ogrodniczych, hurtownie ogrodnicze, architekci wnętrz i krajobrazu, projektanci ogrodów, deweloperzy oraz indywidualni posiadacze przydomowych ogródków i miłośnicy przyrody.

Spotkaliśmy też reporterów lokalnej telewizji oraz prasy. Spotkaliśmy też naszych fanów Ogrodowiska na Facebooku. Jedynym mankamentem, na jaki skarżyli się odwiedzający, był brak informacji o dojeździe i drogowskazów, które w łatwy sposób wskazują drogę do miejsca docelowego.

Już na samym początku targów odbyła się konferencja, którą prowadził prof. dr hab. Marek Kosmala pt. Jak rozpoznać drzewa zagrażające bezpieczeństwu?

Tematy kolejnych konferencji:

  • Aspekty formalno-prawne realizacji dachów zielonych - zagrożenia i możliwości przeciwdziałania
  • Tradycyjna i współczesna zieleń w Chinach
  • Najczęściej występujące choroby i szkodniki na terenach zurbanizowanych i metody ich zwalczania

Ponadto, pod patronatem Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbyły się prelekcje na temat:

  • Architektura ogrodowa z wykorzystaniem pnączy
  • Cięcie drzew i krzewów owocowych w ogrodach przydomowych
  • Ochrona środowiska, odnawialne źródła energii
  • Recepta na ogród XXI wieku czyli ogród dla zapracowanych
  • Oferta nasion i materiału nasadzeniowego Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego POLAN

Interesująca fontanna - rzeźba Oprócz tego miały miejsce liczne kiermasze bezpośrednio na stoiskach, warsztaty, pokazy, kąciki porad, konkursy i niespodzianki dla odwiedzających. Z entuzjazmem chłonęliśmy wszystko, co było na wystawie, a każdemu spodobało się coś innego.

Mnie ciekawa w formie metalowa fontanna - rzeźba wodna z misternym wzorem firmy Art Fountains i oczywiście przepiękna Tacca "Black Beauty" - egzotyczna roślina - nietoperz o czarnych kwiatach, Witkowi cała oferta C.O. Tracz, Justynie ciekawe stoisko z iglakami Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Pabianicach, a w szczególności duży okaz Juniperus chinensis "Plumosa Aurea", Małgosi oferta bylinowa Gospodarstwa Ogrodniczego Ryś i bibeloty u Tracza.

Michał jako nie-ogrodnik nie wyjawił swoich preferencji, ale wyszedł z wystawy zadowolony. Zauważyłam, że najbardziej był zainteresowany drewnianym świerkowym domkiem i śmiesznymi włókninami do okrywania roślin w kształcie kota.

Stoisko z iglakami szkółki z Pabianic Ogólnie było dużo kwitnących roślin, co nas zaskoczyło jak na niewielką wystawę. Widać dbałość o wystrój. Według nas zwyciężyło stoisko Centrum Ogrodniczego "Tracz" w Strykowie jako najładniejsze i najbardziej okazałe. Wszystko zakomponowano tematycznie: waza - fontanna, śródziemnomorskie kompozycje w gustownych koszykach, wieszakach i donicach. Ładne rośliny w ogromnej ilości i dodatki ogrodowe, a na środku jakby domek z oknami, wszystko pięknie przyozdobione i kolorystycznie skomponowane.

W dodatku można było to wszystko od ręki zakupić. Męska część naszej ogrodowiskowej ekipy przyglądała się drewnianym domkom rekreacyjnym i stojakowi do trzymania piły spalinowej, a ja zachwyciłam się taczką z napędem. Po prostu bierzemy do ręki, naciskamy i jedzie sama. To jakiś cud, pierwszy raz widziałam takie urządzenie (producent www.isolit-bravo.cz). Myślę, że bardzo przydatne zwłaszcza dla kobiet.

Z wystawy wracaliśmy zadowoleni, w pełni usatysfakcjonowani i ze sporymi zakupami. Potem jeszcze odwiedziliśmy Palmiarnię w Łodzi z ładną kolekcją epifitów (w tym storczyków), Centrum Ogrodnicze Tracz i zadbany ogród naszego forumowicza Przemka (Shrekol).

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: wystawy
13 komentarzy:
Anna Żochowska 10:26, 21 mar 2011

Targi widać bardziej udane niż w Poznaniu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie:)) i oferta bogatsza,dzięki Danusiu

Danusza 10:39, 21 mar 2011

DZIĘKUJĘ ZA RELACJĘ , WYDAJE SIE ZE WIĘCEJ TU BYŁO DO OGLĄDNIĘCIA,TEN CHIŃSKI JAŁOWIEC MI SIE SPODOBAŁ I PRZY WIZUALIZACJI BYM SOBIE POSTAŁA:)

Marta Hawraj 14:08, 21 mar 2011

Ja też mam takie odczucia jak moje Koleżanki komentatorki nade mną ;)

michalkorcewicz 15:05, 21 mar 2011

mało urzekająca wystawa :) ja dla siebie nic nie znalazłem oprócz Schmidtii 8 letniej pozdrawiam :)

Danuta Młoźniak 18:07, 21 mar 2011

Nie porównuję tej wystawy do Chelsea Flower Show czy Essen, bo w Polsce nie ma takich wystaw tej rangi. Na największe światowe wystawy jeżdżę od lat, więc mam pojęcie co świat pokazuje. Polska niestety odstaje mocno w tym względzie, coraz lepiej jednak się ma Zieleń to życie, bo ciagle się rozwija i próbuje gonić Anglię. Natomiast mnie także nie urzekła, ale wyszliśmy zadowoleni. Znalazłam lilie, taczkę z napędem, takkę i mnóstwo dodatków do domu i ogrodu. Jak na tak małą wystawę wypadła bardzo dobrze.

Sebek 18:22, 21 mar 2011

W sumie bardzo małą powierzchnię miały te targi, lecz można tam dużo znaleźć. Lecz nie widzę ciekawych stoisk, które można zobaczyć tylko na dobrych wystawach, bo większość z tych rzeczy można zobaczyć jak objedzie się kilka centrów ogrodniczych. Najbardziej jednak podobały mi się donice, których zdjęcia są na forum :P

Zbigniew Gazda 18:40, 21 mar 2011

Myślę że tego typu wystawy czy pokazy świetnie służą do nawiązania kontaktów , wymiany doświadczeń , nawiązania znajomości jak też zobaczenia projektów ogrodów i aktualnych trendów w tym zakresie . Jest to w otoczeniu pięknych roślin i różnych akcesoriów ogrodniczych. Polska goni i to z wielkim powodzeniem kraje bogatsze i z większymi tradycjami ogrodniczymi. Nasze otoczenie domów zmienia się z roku na rok . Danusiu dziękuję za sprawozdanie . Możemy w ten sposób niejako w nich uczestniczyć.

Ogrody Markiewicz 19:24, 21 mar 2011

Dziękuję Danusiu za relację z targów, niestety tam nie dojechałam, ale może innym razem. Cieszę się że coraz więcej się dzieje w branży ogrodniczej. Tego typu imprezy powinny być organizowane częściej i w różnych częściach naszego kraju. Już pod koniec maja w naszym Olsztynie kolejna (trzecia) odsłona targów "Pamiętajcie o Ogrodach" Wszystkich miłośników ogrodnictwa serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów.

Danuta Młoźniak 20:27, 21 mar 2011

Była awangarda w postaci metalowych fontann - to artystyczne dzieła, których nie ma w centrach ogrodniczych.

Sebek 21:10, 21 mar 2011

Dlatego napisałem większość :P Fontanny także bardzo mnie urzekły

Monika Jadczak 12:49, 22 mar 2011

Miałam tam być, ale złamałam nogę:) więc dziękuję Pani Danusiu za relację i zdjęcia :) Co do mojej opinii, zgadzam się z Panem Z. Gazdą!

Mariusz Surowiński 23:44, 23 mar 2011

Nie podzielam dość entuzjastycznej ocent targów dokonanej przez autorkę tekstu. Spędziłem tam 3 dni i nie widzę jakiś zalet tej imprezy. Jak na 700 tysięczne miasto to marna i mała wystawa. Inna sprawa, że zawsze, nawet na prowincjonalnej imprezie, zjawia się ktoś z ciekawą ofertą. I tu też można było coś znaleźć fajnego...

dziki 09:04, 13 kwi 2011

witam! ja znalałem firme która robi super donice polecam naprawde super jakość,ja kupiłem od nich dwie szt donicy canary są to duże donice,ale mają w środku metalowe wkłady i ta donica jest ocieplana wygląda super zobaczcie sami ww.monetodesign.com