Kopuły ogrodu niczym plastry miodu Eden Project jest ogrodem botanicznym w hrabstwie Kornwalia w Wielkiej Brytanii. Powstał na terenie dawnego wyrobiska kaolinu. Znajduje się tam 18 tys. gatunków roślin z różnych stref klimatycznych. Obiekt w całości utrzymywany jest przez fundację Eden Trust.

Obiekt został otwarty 17 marca 2001 roku, a jego budowa trwała dwa lata i trzy miesiące. Konstrukcja składa się z plastikowych kopuł, które przepuszczają światło, wilgoć i powietrze. Wewnątrz są hodowane rośliny z różnych części świata.

Obiekt jest podzielony na dwie części, tropikalną suchą i tropikalną wilgotną. Panują tam warunki sprzyjające rozwojowi roślin ciepłolubnych, ze strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Założenie powstało według pomysłu Tima Smitha, a projekt wykonał architekt Nicolas Grimshaw z Wielkiej Brytanii.

Część wilgotna tropikalna zajmuje powierzchnię 1,3 hektara, ma 200 m długości i 55 m wysokości, została uznany za największą szklarnię na świecie. Można tam znaleźć między innymi bambusy i bananowce. Część sucha tropikalna ma powierzchnię 0,6 hektara i 135 m długości i rosną tam rośliny strefy podzwrotnikowej m.in. oliwki i winorośl.

Dolina Rabaty zdobią owady - giganty

Oprócz wymienionych znajduje się jeszcze ogród zewnętrzny. Jest to ekspozycja na świeżym powietrzu. Ponieważ klimat Kornwalii jest łagodny, mogą rosnąć tam rośliny strefy śródziemnomorskiej, np. drzewa herbaciane i francuska lawenda.

Styl ogrodnictwa w Eden Project był wielokrotnie nagradzany, a jest on odbiciem pasji i ducha indywidualnych osobowości wchodzących w skład zespołu tamtejszych ogrodników. Wszystko to zostało osiągnięte w wielkim leju po wydobyciu glinki kaolinowej czyli można powiedzieć: w krajobrazie górniczym, w którym jeszcze 10 lat temu nie było do obejrzenia nic poza kolcolistem.

Dach widziany od środka

Kompleks ten przyciąga najlepszych ogrodników świata, a zespół tam pracujący jest wyjątkowo wykwalifikowany, łączy wiedzę z doświadczeń zawodowych, począwszy od ogrodów botanicznych poprzez ochronę krajobrazu, aż po rolnictwo.

Eden Project oprócz tego, że spełnia funkcję ogrodu botanicznego, jest też instytucją edukacyjną. Pokazuje relacje między rośliną, a środowiskiem, które zachodzą w naturze, uczulając tym samym odbiorcę na ekologię i ochronę środowiska.

W 2007 roku do kompleksu dobudowano część zwaną The Core, gdzie pokazane są ciekawe punkty widzenia natury. Można tam między innymi zobaczyć roślinę – maszynę, która przedstawia wpływ roślin na środowisko.

Ogrody Eden mają na celu pomóc ludziom zrozumieć, dlaczego musimy zmienić sposób gospodarki przyrodniczej, aby chronić nasze środowisko.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: