Przebiśniegi i bratki Sadzenie cebul w doniczkach jest świetnym sposobem na uatrakcyjnienie ogrodu, tarasu balkonu już od wczesnej wiosny, kiedy w sklepach ogrodniczych w zasadzie jeszcze nic nie ma. Robimy to jesienią. Nie kosztuje wiele, cebule można nabyć później, już po przecenach i często są to bardzo atrakcyjne odmiany.

Ten sposób uprawy cebulek praktykuję od kilkunastu lat. Myślę o tym zajęciu intensywnie już od września. Potem dbam o nie i wspaniale się odwdzięczają. Wiosna w ogrodzie i na tarasie cieszy i przychodzi znacznie wcześniej niż w gruncie, bo cebule można nieco "podpędzić" (np. ustawiając je w namiocie foliowym lub szklarni, jeśli takową posiadacie.

Gdybym jednak przypadkiem zapomniała o tym jesienią (co jest raczej niemożliwe), mam jeszcze giełdę kwiatową w marcu, gdy oferta roślin cebulowych kwitnących jest przebogata, choć nie powiem... brakuje mi zawsze narcyzów w kolorze białym. Ale za to można nabyć kwitnące szachownice kostkowate lub przebiśniegi, bardzo atrakcyjne roślinki cebulowe. Warto w donicach posadzić także rarytasy ogrodowe, np. lilie złotogłów lub szachownice perskie w kolorze czarnym. Będzie można je podziwiać z bliska.

Teraz rozpoczyna się sezon w sklepach, a nawet w listopadzie nie jest za późno, tulipany można sadzić późno. Szukacie okazji, kupujcie i sadźcie. U mnie w szklarni czekają już pierwsze zakupy cebulowe: tulipany, krokusy i czosnki. Także nowe zamówienia czekają na wysyłkę, kupowałam w przedsprzedaży. W galerii przedstawiam przykłady najfajniejszych kompozycji majowych z Holandii, gdyż moje wanny i kotły ocynkowane pokazywałam już w artykule wcześniejszym.

Warstwowe sadzenie cebul



Jak się przygotować do sadzenia?

Jesienią gromadzę stosy doniczek. I te zwykłe czarne, szkółkarskie (też się przydadzą) i te po kompozycjach letnio-jesiennych - terakotowe, szkliwione, bądź ocynkowane. Nazywam je Klubem Oczekującej Doniczki. Stoją sobie i czekają na swój czas.

Dobrze jest też zimą przeglądać wszelkie dostępne oferty ozdobnych pojemników, szukać na giełdach staroci i wybierać zgodnie ze stylem w ogrodzie, albo tak jak ja - mieszać donice wg konkretnej wielkości, kolorystyki, materiałów i kształtów. To okazja do satysfakcjonującej kreatywności. Jest możliwość dopasowywania, przestawiania, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Warto do tego celu posiadać także tzw. wózek "dwukółek", bardzo przydatny, wręcz niezbędny. Pomaga w łatwym przewożeniu nawet bardzo ciężkich donic bez zbędnego wysiłku.


Jak uzyskać najlepsze kompozycje?

Większość roślin cebulowych dobrze wygląda we wszystkich rodzajach pojemników, od glinianych, po ocynkowane czy inne, dowolne. Mogą to być nawet stare emaliowane garnki. Można się tym doskonale bawić, a przestawianie, dopasowywanie to wielka przyjemność. Najlepsze kompozycje wychodzą metodą prób i błędów. Staram się nie ustawiać donic zanim kwiaty cebulowe nie zakwitną. Zaoszczędzi to mi wysiłku gdyby okazało się, że nie trafiłam z kolorami. Donice, szczególnie ocynkowane wanny są bardzo ciężkie, więc czekam z ich lokalizacją aż kwiaty pokażą kolor. Tylko wtedy mogę je trafnie zestawić.

Dobrym sposobem jest również mieszanie gatunków roślin, np. tulipany z krokusami, czy iryskami cebulowymi, wtedy te mniejsze zakwitną wcześniej i kompozycja będzie dłużej zdobiła ogród. Lubię dodawać też bluszcz oraz żurawki. Cudnie wyglądają także bratki, stokrotki, orliki, prymulki i wiosenne zawilce. Często dodaję turzyce. Jesienny trud da nam satysfakcję na wiosnę.

Polecane gatunki roślin cebulowych to: tulipany, narcyzy, krokusy, irysy cebulowe, przebiśniegi, hiacynty, ranniki, kamasje. Dodatki do nich: niezapominajki, pierwiosnki, bratki, stokrotki, delikatne turzyce preriowe, żurawki, wilczomlecze, ranniki, brunnery, miodunki, bluszcz.



Jak sadzić?

Doniczka powinna mieć otwór w dnie. Zasłaniamy go skorupką z doniczki oraz drenażem, gdyż cebulowe nie lubią topić się w wodzie. Jej nadmiar powinien odpływać. Następnie nasypujemy warstwę 10 cm - najlepiej kompostu własnej produkcji. Układamy warstwę cebulek, najlepiej tak, aby się nie stykały. Znowu nasypujemy warstwę ziemi i znowu cebulki, tym razem te drobne, wcześniej kwitnące niż warstwa na spodzie (np. krokusy).

Najczęściej do średniej wielkość donicy wkładam po około 7-9 cebulek dużych oraz 15 małych na wierzch. Wszystko zależy od ilości warstw i od wielkości pojemnika. W dyżych wannach można praktykować inny sposób. Cebule sadzimy do mniejszych, czarnych doniczek plastikowych i potem ciasno układamy je w wannie, puste przestrzenie wypełniając np. korą. Po posadzeniu cebul, wszystko obficie podlewamy. Cebule muszą się ukorzenić.



Najlepszy czas na nasze prace to przełom września i października, ale zdarzało mi się również sadzenie listopadowe a nawet grudniowe. Wtedy można jeszcze tanio kupić cebule z przeceny. Nie ma z tym problemu, wszystko się przed zimą ukorzeni i dobrze przezimuje. Doniczki ustawiamy w zacisznym miejscu, dobrze jest obłożyć je workami z korą a najlepiej zadołować w ziemi. Zimy obecnie są łagodniejsze, strefy klimatyczne się zmieniają na lepsze, więc dołowanie wydaje się nawet zbędne. Co prawda rok 2020 okazał się niespodzianką i zima była dość groźna w skutkach. Lepiej więc donice zadołować w ziemi.

Wiosną, po wykopaniu i wystawieniu wszystkich pojemników w miejsca docelowe, dość obficie je podlewam. Jest to ważne dla prawidłowego kwitnienia.


Co robić po przekwitnięciu?

Gdy cebulki przekwitną zabieram donice w niewidoczne miejsce. Czekam do czerwca aż liście zaschną i nie pozostawiam do następnego roku. Większość sadzę na rabacie w gruncie ( w miejscach niezbyt eksponowanych), a do donic zamawiam kolejne, nowe i duże cebulki. Cała procedura się powtarza. Warto, bo daje nieopisane pokłady radości. W roku 2021 całość wymieszanych cebul z donic zakwitło w kwadratach na trawniku. Wyglądało to zjawiskowo.

Czy już próbowaliście sadzić cebulowe w doniczkach? Pooglądajcie pomysły holenderskie w galerii zdjęciowej i zainspirujcie się. Zajrzyjcie także do wspomnianego wcześniej artykułu. Zróbcie to teraz, radość przyjdzie wiosną.

Warstwowe sadzenie cebul

Fot. i tekst - Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

24 komentarzy:
Basieksp 10:50, 04 wrz 2021

Nigdy nie sadziłam w donicach sama, zawsze kupowałam już popędzone jakieś żonkile na wiosnę, ale teraz posadzę i będę miała swoje, takie jak będę chciała:)

Waclaw 10:52, 04 wrz 2021

Pani Danuto, co może być przyczyną braku kwiatów lub rachitycznych kwiatów szachownic perskich w kolorze czarnym. Trzy lata temu przywiozłem z Holandii. W pierwszym roku kwitły okazale. W następnym rośliny były mizerne, praktycznie nie dały kwiatów ale wytworzyły dużo ogromnych cebul. Rozsadziłem je ale kwiaty były mizerne i nie wszystkie zakwitły. Rabata ma dużo kompostu, luźną, przepuszczalną ziemię, zasilam gnojówkami, nawozem, podlewam regularnie. Chciałbym aby były takie jak w Keukenhof.

Waclaw 10:53, 04 wrz 2021

a cebule w donicach sadzę corocznie:-)

Joku 19:38, 04 wrz 2021

Bardzo ucieszył mnie nowy artykuł. Bardzo zdziwiłam się że zostawiasz cebule w donicach na drugi rok. W tej samej ziemi czy sadzisz do nowej? Jak z nawożeniem?

Danuta Młoźniak 22:40, 04 wrz 2021

Sadzę Jolu cebule jesienią i zostawiam zadołowane w gruncie na drugi rok, potem sadzę wszystko do gruntu nie martwiąc się o to czy będą kwitły.

Danuta Młoźniak 22:42, 04 wrz 2021

Sadzę Jolu cebule jesienią i zostawiam zadołowane w gruncie na drugi rok, potem sadzę wszystko do gruntu nie martwiąc się o to czy będą kwitły. Coś źle napisałam. Już poprawiam.

Joku 09:52, 06 wrz 2021

Już rozumiem, dziękuję.

olciamanolcia 17:23, 12 wrz 2021

Ja dokupiłam ponad 300 cebulek tulipanów w odcieniach różu ,kilkanascie białych i kilkanaście czarnych.. to wszystko będę sadzić w gruncie w nowej rabacie. Kocham tulipany -mam już posadzonych ponad 350 w bieli i czerni:))

Danuta Młoźniak 22:03, 12 wrz 2021

Świetne zestawienie Olu. Pochwalam sadzenie na rabacie w takiej ilości.

libra 13:40, 15 wrz 2021

Alez super, ze jest nowy artykul, oby na kolejne nie trzeba bylo az tak dlugo czekac :) cebulowe uwielbiam i z przyjemnoscia wyprobuje sadzenie w donicach.

sylwia_slomczewska 10:52, 19 wrz 2021

Ja już sadzenie cebulowych rozpoczęłam, ale na sadzenie do donic w moim przypadku czasu brak, u mnie wszystko idzie w grunt. Donicami zachwycam się Danuś u Ciebie i podziwiam, ze przy tak wielkim ogrodzie znajdujesz i na to czas bo zestawy można zrobić cudne:)Sadzenie w grunt w moim przypadku ma te minusy, że połowę nornice przez zimę wyjedzą niestety, ale mimo to zawsze coś tam cieszy;)

olciamanolcia 13:44, 19 wrz 2021

sylwia ja swoje tulipany mam posadzone w plastikowych koszyczkach i nic mi nornice nie zjadają. W tym roku będę sadziła je w wytłacznakach do jaj. posadzę je w równej linii na długości ok 7 metrów. w ten sam sposób mam posadzone irysy

Danuta Młoźniak 16:55, 19 wrz 2021

Wytłaczanki do jaj to jest super pomysł. Sprawdzony już, czy eksperyment?

olciamanolcia 17:11, 19 wrz 2021

Sprawdzony. Sadziłam w ten sposób irysy holenderskie. Teraz przeprowadzę eksperyment na tulipanach :))Mam ponad trzysta różowych cebul róznych odmian i do tego dołączę czarne Black Parrot i Queen of Night, oraz białe po kilkanascie cebul. Różowe wymieszam i posadzę na chybił trafił

Danuta Młoźniak 17:51, 19 wrz 2021

Dobre plany, super kolorystyka.

sylwia_slomczewska 19:50, 19 wrz 2021

U mnie niestety do koszyczków właziły od góry i też wyjadały, ja sadziłam nawet w plastikowych donicach w grunt, ale potrafią pogryźć całą doniczkę i tak dobrać się do cebul. Z jednej doniczki stojącej normalnie na trawniku z dna nic nie zostało, a ja się dziwiłam czemu mi liście akantu więdną, a one zjadły do zera razem z dnem doniczki :( w ubiegłym roku pokazywałam u mnie na wątku.

Mirka 20:05, 19 wrz 2021

Olciamanolcia pokaż może jak sadziłaś w tych wytłaczarkach cebule? Ciekawie to brzmi:d

olciamanolcia 06:43, 20 wrz 2021

Mirka wstawiłam zdjęcia na Twoim profilu. Chciałabym wstawic zdjęcia na swoim sle nie wiem jak to zrobić

Danuta Młoźniak 08:17, 20 wrz 2021

Olcia, załóż swój wątek, nie możesz zamieścić zdjęcia, bo nie masz swojego wątku. Nie wrzucamy zdjęć ze swojego ogrodu w wątkach innych osób.

olciamanolcia 09:37, 20 wrz 2021

O kurcze a ja namolnie wstawiam zdjęcia na nie swoim profilu. Można je usunąć? Założę swój wątek .pozdrawiam i dziękuje.

Rumianka 16:44, 31 paź 2021

Swoje cebule tulipanów posadziłam na początku października bezpośrednio do gruntu, a najpierw czaiłam się by dać je do doniczek...Jednakżę mój Emuś wywiózł cały stos plastikowych doniczek do pobliskiego ogrodnictwa, więc nie miałam już wyboru, gdzie posadzić cebule tulipanów. Czekam więc do wiosny, co tam wyrośnie.

hania_en 09:41, 03 lis 2021

Zapisuję do mojego kajeciku z planami na przyszły rok :) tylko jak czytam o trudnościach z doniczkami, mógłby mi ktoś podpowiedzieć czy takie doniczki i podobne wiklinowe będą dobre.

Danuta Młoźniak 15:17, 03 lis 2021

Niestety Haniu, tutaj nie przewidujemy zamieszczania zdjęć.

Kordina 10:56, 02 mar 2022

Pod wpływem artykułu Danusi w zeszłym roku po raz pierwszy zastosowałam nasadzanie cebul w pojemnikach, a w tym roku (jest 2 marzec) już cieszą oko listki tulipanowe OK 10-cm :) Dziękuję